Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тестът за Ръмсфелд: Работи ли стратегията?

0 коментара

От деня, в който пое поста министър на отбраната, Доналд Ръмсфелд искаше да промени естеството на американската отбрана. Ръмсфелд желае въоръжените сили да са по-мобилни, да използват прецизни оръжия в различни направления и да имат пълно превъзходство на усъвършенствани разузнавателни системи.

Но близо две седмици след началото на войната в Ирак критиците на Ръмсфелд го упрекват за принципите, които се прилагат при операцията.

В кръга на скептиците са някои от водещите бивши командири от последната война в Ирак. Те твърдят, че разположените в района американски сили са твърде недостатъчни, за да се предприеме решителна битка за Багдад и едновременно с това да се установи контрол върху територията на Ирак.

"Те тръгнаха от грешни предпоставки", каза ген. Бари Маккефри, който водеше 24-та механизирана дивизия в долината на Ефрат срещу Републиканската гвардия по време на войната през 1991 г. " Съществува възгледа, че същността на военните действия е фундаментално различна, че броят на войниците няма значение, че въоръжението и артилерията също. Те тръгнаха да воюват с план, според който огромно количество въздушни и морски сили бяха вкарани в действие, без да има баланс на бойните сухопътни части".

Ударът срещу Ирак има за цел не само да свали правителството на Саддам Хюсеин, но и да покаже новия военен подход. Парадигмата, която налага Доналд Ръмсфелд, залага на американските военно-въздушни сили и на подвижните специални части, но предвижда по-малка роля на тежковъоръжените дивизии.

Финалната оценка на прилаганата стратегия ще трябва да изчака битката за Багдад. Онези, които защитават Ръмсфелд, казват, че той е решен да стимулира промяната в дългосрочния модел на военно мислене, дори при риска да засегне някои от пенсионираните генерали или тези от резерва.

Американските сили, които сега воюват в Ирак, са фундаментално различни от използваните при войната в Персийския залив през 1991 г. През 1991 -ва беше приложена доктрината на тотално превъзходство на силата. Тогава Пентагонът изпрати на ген. Норман Шварцкопф дори и сили, които той не беше поискал. Това беше направено с цел рискът да се сведе до абсолютния минимум.

През 1991 г. войната започна с 39 -дневна въздушна атака. След това 500 хилядна сухопътна армия бе вкарана в действие. Приложена бе идеята за усилване на бойната сила, преодоляване на съпротивата и бързо изтегляне. Тази концепция беше известна като доктрината Пауъл, на името на ген. Колин Пауъл, бивш председател на Съвета на началник-щабовете, а сега държавен секретар на САЩ.

Този път САЩ изпратиха много по -малобройни сили - около 180 хиляди - повечето от които в момента действат вътре в Ирак. Този път сухопътната атака предхождаше главната въздушна атака - противоположна стратегия, която трябваше да внесе изненада и да осигури завземането на петролните полета в Румайла, но и която повиши риска за съюзническите сили.

При започването на войната американските сухопътни сили включваха Трета пехотна дивизия, 101 въздушно-щурмова дивизия, която все още пристигаше в Кувейт и тестваше бойната си готовност, една бригада от 82 -ра Военнопреносима дивизия; едно подразделение от щурмови хеликоптери и морски пехотинци.

Всичко на всичко, това бяха скромни сили, имайки предвид задачите пред американската мисия - настъпление към Багдад, който е отбраняван от около 6 дивизии на Републиканската гвардия; сваляне на режима на Саддам Хюсеин; преодоляване на паравоенните сили и останалите лоялни на режима сили в другите градове и населени места; установяване на ред в страната.

(Хибридната британска дивизия също води сражения в южен Ирак, но не е предвидено да се бие около или в Багдад).

Силите, освен това, са разположени по много различен начин за разлика от 1991 -ва. Вместо първо да се дислоцира многобройна армия и едва тогава да започнат удара, този път инвазията стартира, докато войници и въоръжения все още пристигаха в Кувейт.

Според замисъла, ако боевете се окажат по- трудни от очакваното, допълнителни сили ще продължат да се пристигат в Кувейт и ще бъдат използвани за подсилване на атаката. Но ако иракският режим беше паднал бързо, подкреплението щеше да бъде отложено.

Ген. Томи Франкс описа плана така: "Започваме с въвеждането на това количество сили и ще спрем, когато повече не е необходимо".

Според Пентагона този подход предлага максимална гъвкавост. Но идеята за постепенна ескалация на силата е тотално скъсване с американската военна доктрина и военна стратегия от виетнамската война насам.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.