Тежко раненият при покушение кмет на Харков Генадий Кернес е в стабилно състояние в болница в Израел, където бе прехвърлен със самолет през изминалата нощ, съобщи Ройтерс, цитирайки служител от болницата в Хайфа, където той е бил настанен. "Това е единственото, което можем да кажем в този момент", казал служителят.
ИТАР-ТАСС уточни , че Кернес е в частната клиника "Елиша" и според цитиран от агенцията източник в болницата "не се нуждае от допълнителни операции". "На постъпилия през нощта пациент бе направен преглед, при който се изясни, че всички направени му досега операции са успешни. Той е под наблюдение на най-добрите лекари и не се нуждае от допълнителна хирургическа намеса", съобщили от администрацията на болницата.
Покушението срещу кмета бе извършено с огнестрелно оръжие в понеделник, когато той правел джогинг или карал колело (това предстои да бъде уточнено) по една от улиците на най-големия град в Източна Украйна. Той бе ранен в гърба и са засегнати вътрешните му органи. Според лекарите в Харков раните му са животозастрашаващи. По случая е заведено наказателно дело.
Предполага се, че килърът е бил скрит в храстите и е успял да избяга.
54-годишният Кернес е един от най-известните политици от еврейски произход в Украйна. Украинското посолство в Тел Авив съобщи, че не е играло роля при преместването му в израелска болница. Според Ройтерс то вероятно е било уредено и финансиранопо частен път.
Ключовата роля за относителното спокойствие в Харков досега е на кмета на втория по големина град в Украйна, смятат експерти. Покушението срещу Генадий Кернес може да има за цел както дестабилизация на обстановката в самия Харков, така и сплашване на представителите на други регионални елити, твърдят харковски жители, с които са разговаряли кореспондентите на украинската служба на Би Би Си, цитирана от БТА във вторник.
Но конкретни прогнози за развитието на събитията в региона и в "първата столица" (както наричат Харков) при сегашните условия не се решава да даде никой, посочва медията. Ситуацията в Харков, въпреки спорадичните сблъсъци между проруски протестиращи и поддръжниците на Евромайдана, оставаше като цяло стабилна и под контрола на киевските власти. А опитът на проруските активисти да превземат сградата на областната администрация и да обявят "Харковска народна република" в началото на април се оказа неуспешен. Сградата беше разчистена от протестиращи по-малко от два дни след като я заеха, при това бяха задържани около 70 активисти.
Събеседниците на украинската служба на Би Би Си казват, че ключовата роля за това, че в Харков цари относително спокойствие, е именно на кмета Генадий Кернес, който има решаващо влияние над ситуацията в града.
Впрочем, само преди три месеца щеше да е трудно да се повярва, че Кернес ще застане от една и съща страна на барикадата с командата на Евромайдана. Кметът на Харков подложи на рязка критика протестите в Киев. Медиите съобщиха, че веднага след смяната на властта в столицата Кернес се е оказал в полезрението на органите за защита на реда, а и.д. генералният прокурор Олег Махницки заяви, че престъпленията, в които се обвинява харковския кмет, "са свързани с една от бандитските групировки", която се е занимавала с пребиване и отвличане на хора по време на протестите.
Рязък завой
Освен това Службата за сигурност на Украйна (СБУ) обвини Кернес в сепаратизъм. Повратна точка в политическата биография на Генадий Кернес експертите определят 22 февруари, когато в Харков трябваше да се състои събрание на депутатите от южната и източната част на Украйна. Очакваше се, че на него югоизточните региони ще обявят автономия или ще обявят намерение изобщо да се отделят от страната.
Събранието обаче се ограничи с формални изявления, а самият Кернес още на следващия ден обяви, че не смята за държавен глава Виктор Янукович и ще работи с и.д. президента Олександър Турчинов.
"Харков остава проблемно звено в проекта "Новорусия", заявява политологът Вадим Карасев, цитиран от Би Би Си.
Експертите посочват няколко причини, които са можели да изменят позицията на Кернес. Политологът Владимир Фесенко счита, че в кмета може просто да се е задействал инстинктът за самосъхранение и той да е решил да не влиза в конфликт с новата киевска власт.
Политологът Вадим Карасев казва, че позицията на Кернес може да е била повлияна от мнението на един от най-богатите хора в Украйна, сегашния губернатор на Днепропетровска област Игор Коломойско, който има отдавнашни отношения с кмета на Харков.
И накрая, не е изключено Кернес просто да е успял да се споразумее с новата власт, предполага Фесенко. Възможно е, смята експертът, той да е получил относителен контрол над Харков в замяна на лоялна позиция спрямо Киев.
"Проблемно звено"
В последно време Харков изглеждаше оазис на спокойствието на фона на Луганска и Донецка област. При това Кернес периодично правеше изявления, които може да се тълкуват като прояви на лоялност към Русия: в частност той обеща да положи усилия за освобождаването на активистите, обвинявани за превземането на сградата на областната администрация, и освен това молеше Киев да поднови излъчването на руски телевизионни канали в града.
В същото време кметът на Харков напоследък нееднократно се обявяваше за единство на Украйна и против провеждането на местен референдум, докато именно това е основното искане на сепаратистите в Донецка и Луганска област.
В крайна сметка дори фактът, че над харковското кметство и областна администрация се вее украински флаг, а пред сградите няма барикади, при сегашните обстоятелства говори само за себе си.
"Ако Кернес подкрепяше сепаратистите явно, ситуацията в Харков щеше да е същата, каквато и в Донецк и Луганск", заяви Владимир Фесенко пред украинската служба на Би Би Си. "Харков остава проблемно звено в проекта "Новорусия", е заключението на Вадим Карасев.
Даже идеологическият опонент на Кернес, депутатът от предишния парламент Владимир Филенко, казва, че при сегашните условия той "би се изправил в защита на градоначалника".
Какво следва?
Никой не се наема да гарантира, че спокойствието в града ще се запази и в отсъствието на кмета, включително заради слабите структури на централната власт в региона. "Местният елит се свежда до Кернес и Добкин", описва ситуацията в региона Вадим Карасев.
Именно самият Кернес, по думите на политолога, макар и донякъде условно, може да бъде наречен гарант на относителното спокойствие в Харков. Въпреки това по-нататъшното развитие на събитията в града и региона до голяма степен зависи от това как ще се държат местните елити на Харковска област след покушението срещу Кернес, казва Владимир Фесенко.
В ситуация, когато проруският протест няма ярки лидери, а за проруските настроения на по-голямата част от населението няма смисъл и да се говори, именно поведението на местния елит става решаващ фактор, който ще влияе на бъдещето на региона.
"Ако местните елити започнат поне частично да помагат на сепаратистите, както това стана в Луганск и Донецк, тогава, разбира се, ситуацията може да се дестабилизира", резюмира
Владимир Фесенко.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Опитът на "местните" проруските активисти да завземат сградата на Областната управа в Харков се бил провалил, защото те объркали сградата на операта със сградата на Областната управа и вместо Областната управа окупирали операта. Когато си разбрали грешката, Областната управа била вече под охрана.
Русия не можа да прости на Кернес, че се обяви за единството на Украйна. Целта е дестабилизация и в Харков.
Целта на статията е да се внуши по всякакви начини, че покушението над Кернес е дело на про-руските сили, т.е. КГБ и ГРУ. За повече сигурност, на няколко пъти е натъртено, че въпросният Кернес вече бил обърнал палачинката и не бил сепаратист, и че Харков бил слабото звено в плановете на сепаратистите. Типично за тенденциозно-манипулативния стил на Медиапуул.