Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тихоокеанските държави се разбраха да търгуват свободно

0 коментара
12 тихоокеански държави се споразумяха за търговията помежду им

САЩ и още 11 тихоокеански държави постигнаха в понеделник споразумение по т.нар. Транс-Тихоокеанско партньорство (ТТП) за свободна търговия. То ще свали търговските бариери и ще зададе общи стандарти за всички страни по договора. Сделката може да прекрои цели индустрии и да повлияе върху всичко: от цената на сиренето до разходите за лечение на рак, отбелязва Ройтерс.,

Премиерът на Япония Шиндзо Абе посочи, че споразумението е голямо постижение не само за неговата страна, но и за бъдещето на целия Азиатско-тихоокеански регион.

Според президента на САЩ Барак Обама ТТП отразява американските ценности и поставя американските работници в добра позиция, предаде Франс прес.

Споразумението обхваща САЩ, Япония, Канада, Мексико, Бруней, Нова Зеландия, Перу, Малайзия, Австралия, Чили, Сингапур и Виетнам, формиращи 40 процента от световната икономика. С него "можем да помогнем на нашите компании да продават повече стоки и услуги по света", заяви Обама, който превърна този въпрос в един от приоритетите на втория си мандат.

Ако бъде ратифицирано от Конгреса, ТТП ще бъде знаково постижение за наследството на Обама, отбелязва Ройтерс.

Законодателните органи в останалите страни по споразумението също ще трябва да ратифицират сделката.

Последният кръг от преговори по сделката започнаха миналата сряда в Атланта.

TТП предизвика доста полемики през последните 5 години, защото преговорите бяха тайни и мнозина - от мексиканските автомобилни работници до канадските млекопроизводители, го възприемат като заплаха.

Въпреки сложната схема за намаляване на митата на стотици стоки, успехът на преговорите бе заплашван до последно от въпроса колко да продължи монополът на производителите на нови биологични лекарства. САЩ настояваха за 12-годишен период, с който да насърчат фармацевтичните гиганти да инвестират в скъпи биологични терапии като Авастин - продукт за лечение на рак. Австралия, Нова Зеландия и обществени групи по здравеопазване искаха 5-годишен срок, за да намалят разходите за лекарства, както и да смекчат тежестта върху субсидираните от държавите медицински програми.

В крайна сметка бе постигнат компромис за периода на монопола, който е по-малък от искания от САЩ, съобщават източници, запознати с преговорите и цитирани от Ройтерс. В този период производителите на биотехнологични лекарства ще са защитени от конкуренцията на по-евтините генерични лекарства.

Все още не е ясно как това ще се отрази на цените на лекарствата.

В последните часове на преговорите се обсъждаха и протекциите над млекопроизводителите. Нова Зеландия, където е базиран най-големият износител на млечни продукти в света – Фонтера (Fonterra) – настояваше за по-голям достъп до пазарите на САЩ, Канада и Япония.

Освен това САЩ, Мексико, Канада и Япония се споразумяха за въвеждане на правила в търговията с автомобили, които уреждат какъв брой превозни средства могат да бъдат произвеждани в дадения регион.

Северноамериканското споразумение за свободна търговия между САЩ, Канада и Мексико постановява, че 62.5 на сто от колите в тези държави трябва да са местно производство.

TТП ще позволи на японските производители на автомобили – начело с "Тойота", повече свобода в закупуването на автомобилни части от Азия за превозни средства, предназначени за САЩ. За сметка на това споразумението защитава американските производители на автомобили от конкуренцията на пазара чрез удължаване на митата за внос на евтините азиатски пикапи.

Споразумението залага и стандарти по въпроси, вариращи от правата на работниците до защитата на околната среда. То оформя и основни насоки за уреждане на търговски спорове между националните правителства и чуждестранните инвеститори без участието на националните съдилища.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.