Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трайковски няма да амнистира бунтовниците предварително

0 коментара

Трайковски е решил да не амнистира предварително терористите, както е било договорено по-рано, след консултации с пратениците на НАТО и ЕС в Македония, тъй като и конституцията, и законите не му го позволяват. Според македонската конституция общата амнистия е възможна само ако парламентът я гласува. Председателят на македонския парламент Стоян Андов каза, че нито правителството, нито някой от депутатите са внесли закон за амнистията.

Македонският парламент ще бъде свикан на 31 август за първото си заседание, на което ще бъде даден ход на процедурата по конституционните промени, предвидени в рамковото споразумение, подписано на 13 август от политическите ръководители на страната, предадоха агенциите Франс прес и АНА.

Председателят на парламента Стоян Андов заяви, че заседанието ще се състои само след като президентът на Македония Борис Трайковски обяви, че една трета от албанските екстремисти са разоръжени. Той поясни, че ако това не бъде сторено, заседанието на парламента ще бъде отложено. Стоян Андов каза още, цитиран от агенция АНА, че организацията Световен македонски конгрес е представила списък със 150 хиляди подписа на македонски граждани в подкрепа на искането за свикване на референдум във връзка с предстоящите конституционни промени. Шефът на македонския парламент обясни, че искането на тази организация трябва да бъде отправено към правителството и министерството на правосъдието, тъй като правителството е компетентно да вземе окончателно решение.

На заседание македонското правителство даде съгласието си НАТО да разположи свои войници на територията на Македония в рамките на мисията за разоръжаване на терористите под името "Необходима жътва", съобщи в Скопие министърът на външните работи Илинка Митрева. Митрева посочи, че разполагането на силите е било договорено чрез размяна на писма между нея и генералният секретар на НАТО Джордж Робертсън.

Група експерти от НАТО пристигна в Македония, за да проучи на място предложените от македонските власти пунктове за събиране на оръжието от албанските екстремисти, съобщи ИТАР-ТАСС. Предполага се, че бойците от АНО доброволно ще предадат оръжието си на тези пунктове. Натовските експерти са поискали гаранции от командването на АНО, чийто лидер Али Ахмети обеща, че още на първия етап бойците ще сдадат оръжието.

Командуващият логистичните сили на КейФОР в Македония и командващ операцията на Алианса "Необходима жътва " генерал майор Гунар Ланге обясни, че се работи и върху постигането на договор между НАТО и Македония за правния статут на присъствието на силите на пакта в Македония. Той добави, че предоставя въпросът с предложената от властите в Скопие амнистия на АНО да бъде решен от дипломатите. Ланге предупреди, че трябва да бъде изпълнено и условието за трайно и стабилно прекратяване на огъня тъй като "войниците на НАТО няма да дойдат да налагат мира". Той информира, че от вторник група от 15 военни експерти е вече в Македония със задача да установи начина и местата на събиране на оръжието и за проучване на ситуацията на терена за изпълнение на примирието. Според генерал Ланге, предаването на оръжието ще се осъществява изключително на доброволна основа и без употребата на сила.

Испанският министър-председател Хосе Мария Аснар одобри участието на испански военни в операцията "Необходима жътва" на НАТО в Македония, предаде ИТАР-ТАСС. За решението на премиера са били информирани министрите на отбраната и на външните работи на страната. Източници от испанското външно министерство съобщиха, че в Македония ще бъде изпратена рота в състав 120-130 военни.

330 гръцки военнослужещи се намират в 24-часова готовност, за да бъдат изпратени в Македония, съобщават атинските вестници. Гръцките войници са дислоцирани в 525 мотострелкови батальон в Поликастро, край град Килкис, и очакват да се включат в състава на многонационалните сили на НАТО, които предстои да бъдат изпратени в Македония. Предвижда се гръцката част да бъде разположена в южната част на Македония.

Гръцки висши военни оценяват операцията на НАТО в Македония като доста рискована, тъй като не изключват възможността за ескалация на конфликта между двете страни, по примера на Косово, както и от евентуални провокации от страна не само на албанските бунтовници, но и на македонците.

Франция възнамерява да изпрати около 530 души в мисията на НАТО в Македония и ще бъде втора по приноса си там след Великобритания, съобщи говорителят на френското външно министерство Франсоа Ривасо.

Първите британтски войници заминават за Македония в петък. Също така утре сутринта посланиците на НАТО ще заседават в Брюксел, за да вземат административни решения във връзка с операцията, но решение за разполагането на 3500 войници не се очаква да бъде взето до началото на следващата седмица, съобщи за агенция Франс прес източник в Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.