Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трайковски свърза удължен престой на НАТО с косовския сценарий

0 коментара

"Няма сили, които биха могли да заместят силите за сигурност на Македония. НАТО не може да стори това", подчертава македонският президент Борис Трайковски в интервю за агенция Юнайтед прес интернешънъл, цитирано от гръцката МПА.

В интервюто Трайковски отново се обявява против възможността за удължаване на престоя на силите на алианса в страната след края на мисията им с мотива, че евентуалното им оставане "би могло да създаде изкуствено усещане за сигурност и да предизвика дългосрочна нестабилност в Македония".

Босненският или косовският сценарий не е в интерес нито на НАТО, нито на Македония, заявява Трайковски. Според него след мисията на НАТО в Македония съществуват всички предпоставки за възстановяване на стабилността в страната и че "македонските сили за сигурност са единственият гарант за мира в страната".

Трайковски изтъква, че след изтеглянето на натовските сили от страната македонските полицейски части ще заемат позиции по села и градове, а армията ще бъде мобилизирана за охрана на границите.

Във връзка с предложението за връщане на силите на ООН в Македония /ЮНПРЕДЕП/ Трайковски пояснява, че то е било направено, тъй като присъствието на тези сили в страната е дало положителни резултати. Налице бе взаимодействие на тези сили с македонската армия за охрана на границите с Албания и Косово, тъй като днешното насилие идва от Косово и съседна Албания, отбелязва македонският президент.

Според него албанците в Македония трябва да отчитат факта, че Македония е и тяхна страна. Ако обаче те не се съобразят с това, трайно решение на кризата не може да има.

По повод на спора с Гърция за името на Македония Борис Трайковски настоява международната общност да признае страната с конституционното ѝ име. Нашето искане е държавата ни да бъде призната с конституционното ѝ название паралелно с провеждането на международна донорска конференция, отбелязва Трайковски.

Македонските граждани, които много трудно приемат днешните промени, предвидени в споразумението от Охрид, ще ги приемат още по-трудно в случай, че страната не бъде призната с конституционното ѝ название. Ако това искане не бъде прието, те ще загубят доверие в стойностите и принципите на международната общност, особено ако тя откаже да признае националната ни идентичност, заключава македонският президент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.