Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тройна операция с 1.6 млрд. лв. от бюджета за енергийни премии и "Топлофикация-София"

2 коментара
Румен Радев обясни как ще се осигурят пари и на БЕХ , и на ФСЕС, сн. Министерски съвет

Министерският съвет ще актуализира бюджета на енергийното министерство с близо 1.6 млрд. лв., с които ведомството ще поеме дълговете на столичната топлофикация към "Българския енергиен холдинг" (БЕХ). Над 700 млн. лв. от тази сума пък държавната компания ще внесе във Фонда "Сигурност на електроенергийната система", за да се покрие дефицитът, възникнал заради намалените приходи от парниковите квоти и от продажбите на електроцентрали. Така фондът ще може да продължи да плаща по-високите от реалното премии за произведения ток от топлофикациите и възобновяемите енергийни източници.

Това стана ясно от думите на енергийния министър Румен Радев пред журналисти след заседанието на правителството в сряда.

Той обяви, че е прието постановление на кабинета, с което ведомството му получава 1 580 315 352 лева от централния бюджет. С тях ще се придобият вземанията на БЕХ и дъщерното му дружество "Булгаргаз" от общинската "Топлофикация София". Предоставянето на тези средства бе записано в закона за държавния бюджет и сега се прилага.

Все пак, за да стане това, трябва разрешение от Европейската комисия, защото представлява държавна помощ за енергийния холдинг.

При изкупуването на дълга на столичната топлофикация, тя ще трябва да погасява борча си вече към Министерството на енергетиката. Какви ще са условията за това обаче още не е ясно.

Радев обясни, че поемайки дълга на общинското дружество, държавата осигурява ликвидни средства в енергийния сектор.

В последните месеци БЕХ бе задължен с решения на парламента да осигури 1.5 млрд. лв. за проекта за изграждане на нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй", а миналата седмица депутатите приета други 200 млн. лв. холдингът да даде за дъщерното си дружество "Булгартрансгаз" за реализацията на българската част от проекта Вертикален газов коридол, която ще струва 600 млн. лв.

От думите на Радев стана ясно, че с друго решение на правителството енергийният холдинг ще внесе във Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) 728 млн. лв., за да осигури недостигът на средства в него. Всъщност парите за това ще са от въпросните 1.6 млрд. лв.

Също миналата седмица парламентът задължи финансовият министър до края на март да осигури от бюджета 1 млрд. лв. във ФСЕС.

Това стана по предложение на депутати от ГЕРБ и ДПС, а председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев обяви, че ако парите не се осигурят, няма да може да се покрива компенсацията, която от 1 юли фондът трябва да плаща на електроснабдителните дружества заради това, че те ще купуват по борсови цени, а битовите им клиенти ще плащат фиксирана от правителството базова тарифа.

Реално обаче се оказа, че фондът има пари за тази цел, но не му стигат средствата да покрива премиите по преференциалните цени на тока от когенерациите на топлофикациите и от възобновяемите енергийни ицточници. По време на дискусията в Народното събрание стан ясно, че в момента топлофикациите получават по-големи премии, тъй като те са определени при по-високи цени на тока на свободния пазар. Така дружествата иман надвзети приходи, които регулаторът обяви, че ще вземе предвид при определянето на цените на парното от 1 юли.

Сега всъщност е решено БЕХ да направи необходимото финансово попълнение във ФСЕС..

Според предишно изявление на Румен Радев бюджетът трябваще да осигури 450 млн. лв. за тази цел, но явно е променен подходът и оценките сочат, че необходимите средства за дефицита са по-малко от заложените от депутатите 1 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. xa_poznai
    #2
    Отговор на коментар #1

    Защо всички трябва да плащаме Непоскъпването на парното в София - това е правилния въпрос. И отдавна трябваше да се приватизира както всички останали... Имаме и добра новина, че след 2025 отпадат субсидиите поне за маришкия басейн, но би трябвало да обхване и топлофикация София... Това би трябвало да е края на "беден богат издържа"... 5 бона заплати на енергетици и по милиард екстра субсидии за бедна София - цялата страна ще си вземе малко въздух!

  2. мила
    #1

    На всеки 3-4 години държавата поема по мин. 1 млрд. дългове на Топлофикация София. Защо всички трябва да плащат поскъпването на парното в София и къде са парите от изкупуването на скъпия ток от ТЕЦ София?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.