Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати надцакват кабинета за решения в енергетиката за 2 млрд. лв.

1 коментар
Депутати надцакват кабинета за решения в енергетиката за 2 млрд. лв.

ГЕРБ и ДПС отново се готвят да си припишат загриженост за битовите потребители на електроенергия и дивиденти от това, като изземат инициативата на изпълнителната власт и ѝ вменят решения, по които кабинетът вече са предприети действия и са пред официализиране.

В сряда предиобед лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателят на ДПС Делян Пеевски и депутатите от двете партии Делян Добрев и Станислав Анастасов внесоха проект на решение, с което да задължат финансовият министър да покрие с пари от държавния бюджет дефицит от около милиард лева, по думите на Добрев, във Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС).

Друг внесен от тази четворица плюс съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и депутата от ПП-ДБ Радослав Рибарски проект на решения пък изисква от енергийния министър Румен Радев да осигури до месец и половина през "Българския енергиен холдинг" 200 млн. лв. за увеличаване капитала на "Булгартрансгаз", които да отидат за вдигане капацитета на газовите връзки с Гърция и Румъния. Асен Василев пък ще трябва да планира за догодина държавни гаранции за други 625 млн. лв. за заеми на държавния газов оператор за същите проекти.

Проектите на решения бяха светкавично внесени за обсъждане в парламентарната енергийна комисия часове по-късно и приети, с което депутатите вмениха на изпълнителната власт задължения за близо 2 млрд. лв.

Преекспониране на "катастрофичния" недостиг във ФСЕС

Проблемът с недостига на пари във ФСЕС беше озвучен от Добрев миналата седмица, като акцентът беше, че фондът така няма да може да компенсира цената на тока за бита от юли, когато се освобождава частично пазарът и правителството ще определя една цена за домакинствата, а разликата до пазарната ще се покрива от ФСЕС.

В сега внесения от ГЕРБ и ДПС проект на решение се вменява вина за този дефицит на финансовия министър Асен Василев, защото в парламента е взето решение да се изтеглят 847 млн. лв. от ФСЕС, които да се изразходят в подкрепа на бизнеса. По време на заседанието от "Възраждане" и ИТН припомниха,че те са гласували срещу изземането на тези средства за разлика от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Делян Добрев каза, че той лично също е бил против, а сегашното решения е "шанс останалите да се поправят".

По време на обсъждането председателят на ФСЕС Диан Червенкондев каза, че прогнозите на Добрев за огромния дефицит са "катастрофични" и фондът очаква постъпления, макар и под предвидените. Енергийният министър Румен Радев пък подробно обясни защо се е получил сегашният недостиг, как част от него ще бъде запълнена с очаквани приходи, а за допълване на фонда с 450 млн. лв. от бюджета вече е подготвен проект на решение на Министерския съвет, което до дни ще бъде взето на подпис.

И без депутатите ще има вноска от 450 млн. лв.

"С или без това решение (на парламента) сме задвижили вноска от 450 млн. лв. във ФСЕС, при необходимост от дофинансиране ще се обсъдят още подобни вноски. Ваше право е да вземете каквото искате решение. Ние до края на седмицата ще сме я финализирали тази процедура", обяви министърът на енергетиката.

Мнозинството от членовете на комисията обаче гласуваха за проекторешението на ГЕРБ и ДПС и то ще бъде внесено за гласуване в пленарна зала още в петък. Според него бюджетът до края на март трябва да покрие дефицита на фонда.

От думите на Червенкондев стана ясно, че недостигът, който ще се натрупа във фонда до 1 юли, когато трябва да бъде взето новото решение за цените на тока за бита, всъщност ще е около 700 млн. лв., а не милиард, както заяви Добрев.

По-малкото приходи се дължат на това, че се оказват грешни прогнозите, при които са сметнати бюджетът на фонда и компенсациите, които той трябва да плаща на ВЕИ производители, на топлофикациите за произведения от тях ток, на централите на Ковачки, които смесват въглища с биомаса и отпадъци, както и на включените в цените на тока за бита квоти електроенергия от държавната ТЕЦ "Марица Изток 3" и "Ей И Ес Гълъбово". В момента много по-ниски са както цените на тока на свободния пазар, така и цените на природния газ и на въглеродните емисии, които купуват топлофикациите и ТЕЦ.

Румен Радев обясни, че проблемът с приходния дефицит е обективен. "Важна подробност е, че има пренареждане на емисионния календар (за продажба на спестените държавни въглеродни емисии – б.а.) и 960 хил. квоти са прехвърлени към втората половина на 2024 г. Тогава се очакват повече приходи от тези през първата половина. Още от декември правим разчети и вече са отправени конкретни предложения", обясни енергийният министър, давайки да се разбере, че ведомството му не чака на депутатите да му вменяват решения.

Всъщност има 407 млн. лв., но са за други цели

Той каза още, че всъщност във фонда има 407 млн. лв. приходи от таваните, наложени на цените на електроцентралите и именно те ще се ползват като компенсация при освобождаването на цените на тока за бита. "В момента ФСЕС не е на минус, но не може да смесваме финансовите потоци", обясни Радев защо миналия месец фондът е платил 75 на сто от дължимите средства на тохлофикациите и ВЕИ централите.

"Този месец обаче те ще си получат останалите 25 на сто с приходите от очаквани 120 млн. лв. приходи от парникови квоти", обясни и Червенкондев. Ще се плати и на НЕК, която изкупува тока от държавната ТЕЦ и "Ей И Ес" за бита до края на юни 2024 г. Само ТЕЦ "Марица Изток 2" има да си прибира от НЕК 130 млн. лв. за доставения за домакинствата ток.

Радев допълни, че месечно по 10 млн. лв. постъпват във фонда само от АЕЦ "Козлодуй" от свръхпечалбата и това ще продължи до юли. Както и че при нужда правителството има готовност да налее още пари във ФСЕС, без да се налага да бъде принуждавано за това от парламента.

Депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски коментира, че проблемът с парите във ФЕС е породен и от това, че фондът плаща солидни премии за тока от ВЕИ и топлофикации, които са изчислени по прогнозни цени, различни от сегашната реалност.

Огромни разходи за свръхскъп ток от топлофикациите

"Притеснително е това, че 1.1 млрд. лв. са предвидени за топлофикациите. На "Топлофикация София" цената на тока е 955 лв./МВтч и тя е определена при прогнозна цена на газа над 100 лв./МВтч и на квотите от 100 евро за тон", заяви Рибарски. В момента и двете цени са почти наполовина по-ниски, а преференциалните цени на тока за топлофикациите са много високи и дружествата трупат свръхпечалби.

Той призова за промяна на цените на тока за топлофикациите, но Добрев му отвърна, че това би означавало да се вдигнат цените им за топлоенергия.

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пък обясни, че при определянето на цените на топлофикациите за ток и за парно от 1 юли 2024 г. ще се направи анализ дали да надвзели приходи и те ще бъдат приспаднати от тарифите – тоест може да се очаква намаление на цените им.

Нито един ощетен потребител

"В следващия регулаторен период няма да остане нито един ощетен потребител, защото надвзетите приходи ще се използват да намаляване на цената на парното. Разликата не трябва да се гледа едностранчиво защото заради спада на цените на тока на борсата намаляват приходите на топлофикациите. Ако преференциалната цена на тока на тези дружества се намали на половина, цената на парното ще стане такава, че всички ще се откажат от топлофикациите и ще минат на ток, което ще създаде проблеми с електроснабдяването специално в София", каза регулаторният шеф.

Той бе категоричен, че комисията няма да предприеме промяна на цените нито на тока, нито на парното преди 1 юли, за да се решат проблемите на ФСЕС, за които обаче стана ясно, че ще се поемат от държавния бюджет.

Пари от БЕХ и от заеми за газопроводи

С огромно единодушие депутатите от енергийната комисия приеха предложението на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ министърът на енергетиката до осигури до 1 май 2024 г. 200 млн. лв. от "българския енергине холдинг" за вдигане капитала на дъщерното му "Булгартрансгаз", за да може да се осигурят пари за вдигането на капацитета на газовите връзки с Гърция – Кулата/Сидирокастро, и с Румъния – Кардам/Негру вода, както и за изграждане на газопроводи до комплекса "Марица Изток" с цел трансформацията на въглищния регион.

Решено бе също така на министъра на финансите да се възложи да издаде държавни гаранции в бюджета за следващата година по нови заемни споразумения на "Булгартрансгаз" до 625 млн. лв. за тези проекти, а на самия газов оператор – да предприеме действия по реализацията им.

Вдигането на преносния капацитет на двете газови връзки е част от проекта за изграждане на Вертикалния газов коридор между газовите оператори на Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Молдова и Украйна за доставки на втечнен газ от гръцките терминали на север.

Министърът: Търсим грантове, а не кредити

"Той е много важен и Министерството на енергетиката настоява в максимална степен да се използва европейско финансиране, защото такава субсидия ще се отрази много незначително върху тарифния модел, а при заемен капитал ще е по-голямо. Проектът е ясен като логика, Украйна няма да продължи транзитния договор с Русия и това ще увеличи търсенето на доставки от юг на север", каза енергийният министър, с което даде да се разбере, че по-скоро ще се търси съществена част грантово финансиране за реализацията на проекта, вместо заеми, както предлагат депутатите.

Разговори в тази посока досега са водени с Европейската комисия и със САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кривак
    #1

    Председателят на ФСЕС Диан Червенкондев, от мазните комунисти на гербавите, опитват да съботират преговорите. Кире да ги разкараш всички прости гербер@сти от регулаторите, особено потомствените комуната от ГЕРБ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.