Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цели отрасли са застрашени да останат без кадри

Все повече неграмотни и нискообразовани сред младите хора

38 коментара
Цели отрасли са застрашени да останат без кадри

Цели отрасли ще останат без подготвени кадри до няколко години, заяви в сряда директорът на Центъра за професионално обучение към Българска стопанска камара Даниела Симидчиева по време на конференция в Албена. Тя цитира данните от проучване, направено в рамките на проект по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси“, според което повечето от квалификацираните специалисти, заемащи ключови длъжности в момента, са в предпенсионна възраст.

Същевременно се усеща липсата от качествени кадри, които да ги заменят. “Висшистите не са малко, но повечето от тях са със специалност “Право” и “Публична администрация”, а от тях икономиката в момента има най-малка нужда“, коментира Симидчиева.

Най-голяма нужда от подготвени специалисти имат фирмите от тежката промишленост – 29.5 на сто, леката промишленост – 23.5 на сто, сферата на финансите – 18.2 на сто. Липсата на подготвени кадри на пазара на труда най-осезаемо се чувства от големите фирми с персонал над 250 души – 34.6 на сто от тях. Най-малки са проблемите за фирмите под 50 души. Фирмите с над 50 на сто чуждестранно участие са затруднени в голяма степен да реализират своите програми, поради недостиг на кадри с висока квалификация.

Освен това се наблюдава увеличение на неграмотността и влошаване на образователните характеристики на младите хора до 24-годишна възраст, заяви още тя. По думите ѝ през последните 10 години у нас се е формирал сериозен контингент от неграмотни, което ще оказва трайно отрицателно влияние върху качеството на работната сила през следващите 10-15 години.

Равнището на заетост в значителна степен зависи именно от нивото на завършено образование и от притежаването на професионална квалификация. През 2011 г. коефициентът на заетост сред лицата с висше образование е 86.4 на сто, при тези със средно образование - 72 на сто, с основно образование – 37.3 на сто, а с начално и по-ниско – 31.9 на сто.

Най-засегнати от кризата на пазара на труда през последните години са младите хора до 34-годишна възраст, особено групата на 25-34-годишните, а най-слабо засегнатите възрастови групи са хората на възраст между 55-64 г. и 34-44 г. Най-пострадали от кризата са хората с ниска степен на образование и квалификация.

Негативно влияние върху пазара на труда имат и застаряването на населението и миграционните процеси. “Емиграцията протича в две основни направления. Първото е свързано с изтичането на утвърдени у нас специалисти с високо образование, а второто се определя от лавинообразното изтичане на качествен бъдещ ресурс от студенти, които заминават да учат зад граница“, каза още Симидчиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #38

    България има нужда от квалифицирани инженери. Промишленост не се създава с юристи и икономисти с които е пълно. След 5-8 години ще внасяме такива от Шри Ланка или острови Зелени нос.При това ще искат да им се плащат заплати от 3000 до 5000 лв. А сега се стискат да дадат на квалифицирани специалисти и 800 лв. Ще плащат и квартири и храна и даже проститутки на чужденците.

  2. Анонимен
    #37

    Кадри за нуждите на икономиката и другите области на живота на държавата би трябвало да осигурява системата на образованието и науката, преди всичко образователното министерство. У нас то не се занимава с това, защото държавата ни се управлява от ПОЛИТИЧЕСКА ОЛИГАРХИЯ, която е напълно отчуждена от стратегическото развитие на нацията. С този олигархия ние българите нямаме бъдеще. Тя изпълнява чужди поръчки, които, естествено, са във вреда на страната. На нея са й достатъчни кадрите „калинки", неспособни да свършат нещо полезно за обществото, но отлично ориентирани как да обслужват личните си хищни нужди и подривните операции на външните ни душмани.

  3. Анонимен
    #36

    Освен това се наблюдава увеличение на неграмотността и влошаване на образователните характеристики на младите хора до 24-годишна възраст, заяви още тя. По думите й през последните 10 години у нас се е формирал сериозен контингент от неграмотни, което ще оказва трайно отрицателно влияние върху качеството на работната сила през следващите 10-15 години. Това е вашия текст, пак ли ще изчезне тук?

  4. Анонимен
    #35

    Какво става с цензурата?

  5. Анонимен
    #34

    Копирах само част от текста горе и 4 пъти ме изтриват?

  6. Анонимен
    #33

    Изкопирах само параграф от текста и го изтриха? ?

  7. Анонимен
    #32

    Изкопирах 4-тия параграф на статията тук, нищо не добавих и го изтриха. 2 пъти?!?!?!!!!!

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #31
  9. Анонимен
    #30

    "Освен това се наблюдава увеличение на неграмотността и влошаване на образователните характеристики на младите хора до 24-годишна възраст, заяви още тя. По думите й през последните 10 години у нас се е формирал сериозен контингент от неграмотни, което ще оказва трайно отрицателно влияние върху качеството на работната сила през следващите 10-15 години." Чалга и грамотност някак си не върви...

  10. Анонимен
    #29

    Страната е застрашена да остане без хора.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.