Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция отхвърля френския натиск да признае Кипър като условие за преговори с ЕС

8 коментара
Турция отхвърля френския натиск да признае Кипър като условие за преговори с ЕС

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви в четвъртък, че страната му няма да приеме никакви нови условия за започването на преговори по присъединяването с ЕС на 3 октомври, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Изявлението е първият публичен коментар на Ердоган по повод изказаното от френския премиер Доминик дьо Вилпен мнение, че Турция трябва да признае Република Кипър преди започването на преговорите по присъединяване към ЕС.

"Изказването на френския министър-председател ни натъжава", заяви Ердоган.

Предишния ден френският премиер каза, че е “неприемливо” да бъдат отворени разговорите с Турция, докато тя не е признала всички 25 страни – членки.

Френският президент Жак Ширак не е коментирал публично преговорите на Турция с ЕС откакто Доминик дьо Вилпен направи тези изявления във

вторник, но френският вестник Фигаро, цитирайки неназовани министри, съобщи, че президентът е казал на среща на кабинета, че е съгласен с позицията на премиера, отбелязва Ройтерс.

Офисът на Ширак отказа да коментира информацията на Фигаро. Ширак традиционно подкрепя амбициите на Турция за членство в ЕС, но е изправен пред нарастващата съпротива на френските избиратели срещу приемането на голямата, относително бедна и предимно мюсюлманска страна.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган каза, че Ширак го е уверявал в миналото, че Турция не трябва да признае Кипър преди началото на преговорите по присъединяване.

За нас е невъзможно да мислим за някакво ново условие преди 3 октомври, каза Ердоган. Решението за започване на преговорите на 3 октомври бе взето на 17 декември и не може да има някакви други условия, допълни той, цитиран от Асошиейтед прес.

На срещата си през декември европейските лидери се съгласиха да започнат преговори по присъединяване с Турция на 3 октомври, но призоваха Анкара да разшири митническия си съюз с ЕС, като включи в него 10-те новоприети държави, в това число Република Кипър.

Турция изпълни това условие на 29 юли. Тя подписа протокол, разширяващ митническия ѝ съюз с ЕС с включването на 10-те нови страни – членки, но го придружи с декларация, в която се отбелязва, че подписването на протокола не означава признаване на Република Кипър, припомнят агенциите.

Турция признава като легитимна власт на острова само Севернокипърската турска република и поставя като условие за признаването на Република Кипър решаването на кипърския въпрос.

Преговорите за присъединяване на Турция към ЕС ще бъдат сред темите на срещата на външните министри на ЕС на 1 и 2 септември в Уелс, съобщава още АП, цитирана от БТА.

Междувременно френският външен министър Филип Дуст-Блази се присъдени към становището на премиера Дьо Вилпен и добави, че Париж ще настоява за обширна дискусия в ЕС по този въпрос.

Миналата седмица Ханс-Герт Пьотелинг, председател на най-голямата група в Европарламента, тази на Европейската народна партия, също заяви, че преговорите с Турция са невъзможни, докато не е решен въпросът с признаването на Кипър от страна на Турция.

Консерваторите от германската опозиция подкрепиха изказването на френския министър-председател. Християндемократическият съюз (ХДС), сочен от социологическите проучвания като фаворит на избирателите преди планираните през септември избори, призоваха германския канцлер

Герхард Шрьодер да каже дали все още подкрепя датата 3 октомври за започването на преговорите с Анкара, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Дьо Вилпен е прав. Наистина е трудно човек да си представи, че преговорите могат да започнат със страна, която предварително не е признала всички членове на ЕС", заяви пред Ройтерс Фрийдберт Пфлюгер, говорител за външната политика на партията.

Според него "позицията на Анкара няма смисъл и противоречи на критериите, определени за започването на предприсъединителните преговори с ЕС".

Германското правителство трябва ясно да заяви как ще се справи с този въпрос, се посочва в изявление на Пфлюгер.

ХДС е против пълноправното членство на Турция в ЕС, заставайки зад идеята за "привилегировано партньорство". Партията обаче винаги е казвала, че няма да се противопостави на започването на преговорите с Турция на 3 октомври.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. J.V.S.
    #9

    NAPALNO PODKREPIAM ISKANIATA NA KONSERVATIVNA EVROPA TURZIA DA SI OSTANE V MALA AZIA-TAM KADETO I E ISTORI4ESKOTO MIASTO.

  2. Златко
    #8

    Турция вече е и български проблем.След предстоящото приемане на България в ЕС, което е сигурно, каквото ида говорят българските политици,и ние ще трябвада сепроизнесем по приемането на Турция в ЕС.Което след откритата намеса във вътрешните ни работи , и демонстративнота подкрепа за ДПС става проблематично! Така, че Турцияспешно трябва да си итегли шпионите от БГ!

  3. emil filipov
    #7

    EC nama da ostane nito za turcıa nıto za bg nama da e dılgo ı ec ste se razpadne

  4. ВМРО
    #6

    Турция няма място в ЕС, най - малкото заради манталитет и религия!!!

  5. Partito Radicale Transnazionale
    #5

    Не на влизането на Турция в Европейски съюз!!!Предлагам и в България да започне подписка за събирането на подписи против влизането на Турция в Европейски съюз!!!Така ще защитим нашата държава и нейнта територилна цялост.Да живее нашата велика държава България!!!Да живее во век и веков!!! За да подпиите и подкрепете нашата политическа инициятива http://www.leganord.org/

  6. patnik
    #4

    radvam se che pone edin chovek e zdravomislesh i shiroko skroen v tozi forum.spodeljam mnenieto na merilin bei.poveche njama da pisha zashtoto znam che tova njam da promeni mnenija

  7. Мерилин бей
    #2

    Турция е една богата и велика страна, с изключително добре действаща държавна администрация, добри политици и с невероятни, за европейските стандарти демографски показатели - 70% от населението е под 30 г. възраст. Достатъчно е да посетите поне веднъж Турция и ако не сте отчайващо задръстен и тъп, ограничен и тестогръд, вашите предубеждения към Турция и турците ще рухнат.За 500 г. в една велика империя, империя на свободната търговия и неасимилацията, не си прихванал нищо от това да бъдеш добър

  8. bg
    #1

    tya Turziya nyama da se premesti ot Mala Asia, kakto i gorkata Bulgariya nyama da moje da se premesti ot "Balkanite". balkanska naziya ste si i taka shte si ostanete. Turziya pone moje da se izpuchi na Evropeyskiya Suyuz, ami Bulgariya shte prodalji da robuva na Germaniya.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.