Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Туск: ЕС има 2 месеца да постави миграционната криза под контрол, после Шенген рухва

"Ако не пазим външните граници на ЕС, ще се разпаднем като политически съюз"

2 коментара
Доналд Туск

Европа има не повече от два месеца да постави под контрол миграционната криза, в противен случай нейната Шенгенска зона на свободно движение ще рухне, заяви пред Европейския парламент председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от Ройтерс във вторник.

"Разполагаме с не повече от два месеца да поставим нещата под контрол, иначе Шенген ще се разпадне", каза Туск. Ако не пазим външните граници на ЕС, ще се разпаднем като политически съюз, добави председателят на Европейския съвет.

Ройтерс припомня, че ЕС е изправен пред най-голямото си миграционно изпитание от Втората световна война насам, след като само миналата година на територията на съюза пристигнаха над един милион бежанци.

Евродепутатите обсъдиха въпросите, свързани с Шенген, борбата с тероризма, миграцията и оставането на Великобритания в Общността.

Защитата на Шенген изисква трудни решения. Миграцията поставя на изпитание жизнеността на ЕС. Бяхме поставени на едновременни проверки по всички фронтове, но увереността ни, че ще се справим, идва от нашата свързаност, добави Туск.

Решенията за "горещите точки", проверките за сигурност, експулсирането на мигранти, не се изпълняват. Планът с Турция още не е дал плодове. Имаме два месеца да поставим положението под контрол. Две хиляди са новопристигналите мигранти в ЕС на ден. Ако не успеем, Шенген ще се срине, каза той.

Атентатите в Париж повишиха решимостта ни за справянето с проблема с тероризма. Без бдителност и сътрудничество, бъдещи нападения ще останат много възможни. Вече почти всички държави от ЕС обменят разузнавателни данни за джихадистите, отбеляза Туск.

Той призова ЕС да не проявява нито наивност, нито прекален песимизъм. Цивилизациите умират от самоубийства, а не от убийства; все още имаме силата и правото да направим необходимото, обобщи той.

Намираме се на кръстопътя на сложна и многопластова криза, коментира председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. В състояние сме да намерим европейски отговор, това е наше задължение. Трябва ни повече съпричастност. Това е от особена важност, ако искаме да запазим нашите достижения. Ако държавите в ЕС приложат взетите решения за миграционната криза, ще бъдем в по-добро положение. Трябва да се пристъпи от думи към дела. Има нужда да бъде преотстъпена част от националния суверенитет за европейската охрана на границите и запазването на Шенген. Цената на отпадането на Шенген ще бъде много висока, става дума за пари, посочи Юнкер, цитиран от БТА.

Последвалият дебат показа обща тревога сред евродепутатите за липсата на действено решение на кризата и същевременно голям разнобой в позициите по въпроса какво трябва да бъде това решение.

От името на Европейската народна партия Манфред Вебер коментира, че затварянето на границите на ЕС за сирийците не е решение. Има нужда от правилното прилагане на взетите решения. Онези, които нямат правото да напускат домовете си, не бива да бъдат приемани в Европа и трябва да бъдат връщани. Онези, които не приемат нашите културни традиции и нашия ред, трябва да бъдат експулсирани, заяви той.

Енрике Салом (социалисти и демократи) посочи, че държавите не изпълняват решенията, които сами гласуват в Европейския съвет. Това е порочен кръг. Още няма решение за обмен на разузнавателни данни по въпросите на тероризма. Нямаме необходимата организация за справянето с миграционните потоци. Намираме се в позицията на Сизиф - все се връщаме в началната точка на усилието, обобщи той.

Джефри ван Орден (Европейски консерватори и реформатори) коментира, че много от настоящите проблеми са резултат от досегашната политика на ЕС. Нашите граждани не искат повече ЕС, а собствените им правителства да носят отговорност, да премахнат бюрокрацията и да използват средствата си по-добре. Те не искат държавите им да се променят до неузнаваемост от притока на хора от други култури. Трябва да бъдем в състояние да не изпълняваме общоевропейската политика от съображения за националната ни сигурност. Трябва да се преразгледат праговете по международните споразумения за прием на бежанци, призова Ван Орден.

Ги Верхофстат (АЛДЕ) отбеляза, че ЕП води този дебат за четвърти или пети път. Положението в Кале е срамно. Лесно е да се говори за южните граници, но да видим какво се случва на западните. Шенген не важи в Дания, Швеция, Словения, Унгария. Утре може и Германия да се откаже от споразумението, това може да бъде краят на Шенген. Действителността е такава заради липсата на европейски решения. Всеки път чакам Европейският съвет да приеме необходимите решения, включително за задължителни квоти за разселване на бежанците. Вече един милион души са в ЕС, имаме нужда от нова квотна система. ЕС ще изчезне, ако продължаваме така, заяви Верхофстат.

Инеш Зубер (Европейска обединена левица) призова ЕС да установи законни и сигурни пътища за имиграция. Улрике Луначек (Зелени) призова решението на миграционната криза да бъде постигнато с общи усилия още през февруари.

Найджъл Фараж (Европа на свободата и пряката демокрация) коментира, че прииждането на толкова хора без проверки за сигурност е довело до хаос. Гарата на Мюнхен бе затворена по Коледа, а месеци преди това там мигрантите бяха чакани от въодушевени посрещачи. В Кьолн наблюдавахме от най-отвратителните обществени събития в Европа. Неприемливи и обидни са призивите европейските жени да съобразяват облеклото си с присъствието на мигрантите. Младежите, които нападаха в Кьолн, след някоя и друга година ще имат европейски паспорти и ще могат да дойдат във Великобритания, заяви Фараж.

Вики Майер (Европа на нациите и свободите) посочи, че европейският елит още не иска да затвори границите, макар това да е решението днес. Колкото повече бежанци, толкова повече терористи, обобщи тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #2

    Продължават да обсъждат тази "квотна система", все едно тя може да е решение, а тя не може. Нещо повече - опита за прилагане на подобна система може да има много сериозни последици, някой от тях засягащи не само имигрантите. Най-напред няма правно основание за избор на това кой къде да бъде изпратен. А когато някой бъдат изпратени в нежелани от тях страни как се предвижда да бъдат задържани там? В лагери ли ще ги държат или само ще им въведат "жителство" /с подписки в полицията?/? А на какво правно

  2. Kiril Kovatchev
    #1

    Най-вероятно Шенгенската система ще бъде суспеднирана, защото европейците нямат воля да решават проблемите а само ги замитат под килима. Трябва ЕС и САЩ да установят зона забранена за полети в Сирия където да се направят лагери за бежанците. Турция отдавна искаше това, но европейците с лека ръка прежалиха Турция. После прежалиха и граничните държави Италия и Гърция. Сега се чудят какво да правят когато варварите почнаха да изнасилват и грабят пред стените Кьолнската катедрала. Сега европейците

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.