Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уеб инициатива за използване на българската кирилица вместо руската

8 коментара
Приликите и разликите между двете кирилици

Инициатива "Българската кирилица" с цел привличане общественото внимание върху използването на българска кирилица в колкото се може повече уебсайтове и други онлайн и офлайн проекти вместо руската, стартира по случай 24 май Фондация за активно развитие на уеб стартира .

Създадена в края на IX век в Преславската книжовна школа от Климент Охридски, днес кирилицата се използва от редица славянски народи, както и от някои неславянски. Сред използващите я, наред с България, са и Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора, Украйна, Русия, Монголия и много други страни. С възникването на книгопечатането руската азбука силно се латинизира и оттогава пътищата на българската и руската кирилици се разделят.

"По различни причини днес у много от нас липсва чувствителност по темата и това води до масово използване на руската кирилица при много български печатни и онлайн текстове. С настоящата инициатива се обръщаме към всички, които подкрепят българската кирилица, да подпишат Манифеста ни, както и да ни изпращат информация за сайтове и за офлайн реклами, създадени на българска кирилица. Каним всеки дизайнер, програмист, маркетолог, автор и медиа в България да използват в работата си българската кирилица, защото тя е красива и многообразна", коментира Жюстин Томс, съосновател на конкурса "Сайт на годината".

В критериите за оценка на надпреварата тази година ще присъства и важна бонус точка за използване на българска кирилица. Освен това желаещите да се регистрират в конкурса, ще могат да направят това на 24 май с 50% отстъпка (или за 70 лева).

Основни разлики между българската и руската кирилица не са големи и са видими при по-внимателно вглеждане и най-съществената разлика е при малките букви. Руската кирилица е основана на главните латински букви във формата, както на главните, така и на малките букви. От друга страна, българската кирилица е базирана на ръкописното изписване на формата на малките знаци. Те са по-обли, по-уникални и по-лесно разпознаваеми от тези на главните, което улеснява по-бързото четене.

На сайта на инициативата "Българската кирилица" https://cyrillic.bgweb.bg/ може да бъде открита подробна информация за историята и разликите между двете форми. Там организаторите ѝ обясняват подробно как да инсталираме шрифтове с българска кирилица, както и как да ги използваме в различните видове софтуери.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #8
    Отговор на коментар #5

    Българската азбука е наречена "кирилица" при езиковите реформи на Петър I, в Руската империя, през 18. век. Не сме я наричали ние. Историческите данни сочат, че Кирил и Методий са внуци на един от братята на български цар, който емигрирал в изгнание при ромейския двор, където синът му получил длъжност на висш сановник на ромейския император. Затова и българският език е бил роден за синовете му - Кирил и Методий. Така, че в това, че азбуката е наречена кирилица, на името на Св. Кирил, има историческа истина.

  2. Борис
    #7

    Прекрасна инициатива. Много по-удобна и лесна за четене е българската кирилица. Но остават много отворени въпроси като например защо българската клавиатура по БДС съдържа няколко букви, които не са част от българската азбука? А някои от тях се намират в централната част на клавиатурата, където обикнивено са най-често използваните букви? Защо в белгийските регистрационни талони за МПС, вместо на български е написано на чист руски език името на документа, което според регламент на ЕС трябва да бъде

  3. Анти Тиранин
    #6

    Уважаеми администратори на сайта Медиапул,
    Призовавате коментарите да са написани на кирилица. Не е ли по-добре да са написани на български?
    Защото това, уот ай ам райтинг джъст нау из ин сирилик, изн'т ит? Ферщеен? :)
    Останете със здраве и се гответе за 24 май, "Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност", както е обявено в решението на парламента.
    Длъжен съм да отбележа, че не споделям "опашката" - това, че е "празник на славянската

  4. Филка Русофилка
    #5

    1. Кpaйнo вpeмe бeшe. Тpябвaшe и бългapcкият cтaндapт дa бъдe нa клaвиaтуpитe нa кoмпютpитe в EC. Нo пpи тoлкoвa pуcoфили и pуcки aгeнти в aдминиcтpaциятa, тoгaвa явнo e билo нeвъзмoжнo. Пo xубaвa e. Pуcкaтa e oпpocтeнa, щoтo бивши кpeпocтници и нeгpaмoтни тpуднo мoгaт дa зaпoмнят двoйнo пoвeчe paзлични букви; 2. Тpябвa и дa зaпoчнeм дa нapичaмe aзбукaтa cи БЪЛГAPCКA, зaщoтo тя e втopaтa бългapcкa aзбукa. Нapeкли cмe я в чecт нa cв. Киpил, нo нe зa дa зaбpaви cвeтът, чe e БЪЛГAPCКA и вcякaкви узуpпaтopи дa cи я пpиcвoявaт. A ниe oт пpocтoтия дa ce cpaмувaмe дa кaжeм, чe e БЪЛГAPCКA!

  5. Коментарът е изтрит в 14:38 на 25 май 2022 от автора.
    #4
  6. ivenco
    #3

    Медиапоол защо използвате фашистката кирилица? Срам за вас. ;)

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  8. Зв лалов
    #1

    Може ли за начало да избираме министри и депутати, говорещи литературен български език, без шопски и други диалекти?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.