Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна засили атаките срещу руски рафинерии в отговор на молбата на САЩ да ги намали

19 коментара
Рафинерията в Рязан по време на пожар, възникнал в резултат на украинския удар

Представители на администрацията на президента на САЩ няколко пъти поискаха от украинските власти да спрат да атакуват руската нефтопреработвателна инфраструктура. В отговор Украйна, която вече четири месеца не получава значителна военна помощ от Вашингтон, само засили ударите с дронове, пише The Washington Post.

Атаките срещу рафинерии могат да доведат до повишаване на световните цени на енергията и да провокират Русия към по-безмилостен обстрел на украинска територия, предупреди вицепрезидентът на САЩ Камала Харис президента Володимир Зеленски през февруари на Мюнхенската конференция по сигурността. Тя поиска украинците да се въздържат от по-нататъшни атаки, което раздразни украинския президент и неговите помощници Те смятаха тези атаки за едно от малкото постижения в конфронтацията с по-голям и по-добре въоръжен враг, казали пред The Washington Post служители, запознати с разговора.

Според тях Киев не се е вслушал в думите на Харис, включително и защото не са разбрали доколко искането ѝ отразява позицията на администрацията на президента на САЩ като цяло. Но Вашингтон продължи да настоява, казали пред вестника други американски служители, представители на Министерството на отбраната и разузнаването. Темата се появи в множество разговори, включително по време на мартенското посещение на съветника по националната сигурност Джейк Съливан в Киев.

Въпреки това Украйна продължи да изпраща дронове и например на 2 април удари третата по големина в Русия петролна рафинерия "Татнефт", разположена на 1300 км от фронтовата линия. Общо, според оценките на Ройтерс, 14% от мощностите за рафиниране на петрол са били блокирани в резултат на украинските удари. Въпреки че самото производство спадна с по-малка сума, приходите на Русия от износ на петрол и петролни продукти са намалели с 20% (повече от 2 милиарда долара) през март в сравнение с февруари, според Международната агенция по енергетика.

В началото на април държавният секретар Антъни Блинкен припомни, че Съединените щати не подкрепят украинските военни удари на руска територия като цяло. А миналата седмица министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин директно осъди действията на Киев. Атаките могат да имат ефект на доминото върху глобалния енергиен пазар, каза той на изслушване пред комисията по въоръжените сили в Сената. В отговор сенаторът републиканец Том Котън каза, че администрацията просто не иска цените на бензина да се повишават в годината на изборите.

Ограничаването на инфлацията, разбира се, е приоритет за Вашингтон, но не всичко е толкова просто, казват представители на Белия дом. Повишаването на цените на енергията също може да подкопае подкрепата за Украйна в Европа, казал високопоставен служител пред The Washington Post. Други казват, че ползата от нападението на рафинерии за военна кампания също е неясна. "Честно казано, мисля, че Украйна е по-добре да се насочва към тактически и оперативни цели, които могат пряко да повлияят на протичащите битки", каза Остин пред Сената.

В Европа обаче няма особено възражение срещу обстрела на руските рафинерии. "Украинският народ действа в самозащита и смятаме Русия за агресор", отговори френският външен министър Стефан Сежурне на въпрос за украинските нападения. "Какво друго можете да кажете при такива обстоятелства? Мисля, че ме разбирате."

Западните санкции са създадени по такъв начин, че руският петрол и петролни продукти да продължат да се вливат на световния пазар, отбелязва Хелима Крофт, директор по стратегията за глобалните стокови пазари в RBC Capital Markets (цитирана по CNN): "Това беше споразумението с Украйна: ние ви даваме пари и оръжия, а вие не докосвайте експортните съоръжения, не докосвайте руските енергийни ресурси, защото ние не искаме да провокираме мащабна енергийна криза."

Но в ситуация, в която Съединените щати не могат да одобрят нов пакет от военна помощ повече от шест месеца и след президентските избори през ноември изолационистът Доналд Тръмп може да се върне в Белия дом, приоритетите на Украйна може да се променят, смята Крофт: "Ако не получат оръжията и парите, които им бяха обещани, какъв стимул имат да се придържат към сделката си с Вашингтон?"

Желанията на американците разгневяват лидерите в Киев, които смятат атаките срещу рафинериите за справедлив отговор на постоянните обстрели на техните градове и електроцентрали, необходимостта да се увеличат разходите на Русия от агресията и насъщната необходимост в условията на недостиг на боеприпаси за противопоставяне на руската армия на фронта, пише The Washington Post.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Арнаудов
    #19
    Отговор на коментар #18

    Сукал-смукал, това е положението. "Молба" да не се бомбардират рафинерии няма, има само ватнишка пропаганда.

  2. anton nikolov
    #18
    Отговор на коментар #17

    Блинкен го е усукал по килифарски. А трябваше да заяви следното - Украйна сама решава какви действия да предприеме срещу Русия. Това кой какво препоръчвал и не поощрявал звучи като гузно и хлъзгаво измъкване, а не като категорична позиция.

  3. Иван Арнаудов
    #17
    Отговор на коментар #15

    Дай цитат, или ще приема, че съзнателно лъжеш. Защото аз от Блинкен имам следния цитат: The U.S. has "neither supported nor enabled strikes by Ukraine outside of its territory" "САЩ нито подкрепя, нито прави възможни украински атаки отвъд тяхната територия" Париж, 2 април Къде е молбата да не бомбардират руски рафинерии?

  4. archibal
    #16
    Отговор на коментар #13

    Защото байдънската администрация по скоро е насочена към преговори с Русия, от колкото към военна помощ за Украйна. Те искат да продадат на американците като успех, това че за 2 години война са успели да задържат 80% от територията на Украйна, че Русия не е успяла да окупира цяла Украйна

  5. anton nikolov
    #15
    Отговор на коментар #8

    Само , че същите глупости ги каза и Блинкен и помощничката на Остин.

  6. боли ме шнура
    #14

    Абсолютен англосаксонски цинизъм.

  7. ефрейтора
    #13

    Във форума е налице безпрецедентна атака срещу САЩ , Демократическата партия и президент Байдън ! Руски саботаж!

  8. ABV
    #12

    Слава на Украйна! Слава на Израел! дрисливите сащ на маймуната обонго, идиота Т(р)Ъ(м)П и дъртото л0йно байдън, дето се нагъZZват пред всеки трерорист и диктатор на планетата да бъдат ПРОКЛЕТИ!

  9. archibal
    #11

    Който иска нека да изгледа супер професионален анализ по темата (на руски е) https://www.youtube.com/watch?v=_VEPGU_NNVA

  10. Deus Vult
    #10
    Отговор на коментар #6

    Те мЕрваш ли си? Щото ние не ти вярваме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.