Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Умереният ислям е в Малайзия

0 коментара

Къде в тези размирни времена можем да намерим точна картина на съвременния ислям? В Близкия изток, където се е родила религията? Определено не. В съседна Северна Африка? Също не. Опитайте в Малайзия.

Често наричани периферията на исляма, Югоизточна Азия и Южна Азия всъщност са нейното ново ядро. По отношение на гъстота на населението, страните в тези региони са гравитационният център на глобалния ислям. Там се намират Индия, Пакистан, Бангладеш, Малайзия и Индонезия.

Близо 60 процента от малайзийците са мюсюлмани. Като цяло Малайзия е ислямска държава. Практическото прилагане на исляма от повечето малайзиийци и премиера Махатхир бин Мохамад е може би по-близо до истинския дух на религията от този ислям, който виждаме в голяма част от Близкия изток.

Ислямът в Близкия изток бе разяден от политиката, изкривен от безкомпромисността и войнствеността на палестинците от една страна, и на Израел, подкрепян от американското еврейско лоби, от друга. В края на краищата не ислямът, а политиката създава такива чудовища като Осама бин Ладен или атенаторите-самоубийци на Западния бряг.

След терористичните удари в САЩ, чийто жители и интереси са в различни части на света, след бомбените експлозии неотдавна в Кения и Бали и десетки други атентати, ислямът бързо започна да се превръща в синоним на тероризъм и убийства. Това не е правилна гледна точка. Но къде са умерените мюсюлмани, които могат да спрат лавината от лоши новини и лоши връзки с обществеността? Една такава фигура е Махатхир. Под неговото дългогодишно управление Малайзия се модернизира и просперира. Разбира се, страната не е съвършена. Професионализмът на съдийството е под въпрос, а медиите са недостатъчно независими от правителството.

Самият Махатхир може да бъде толкова загрижен за гражданите си, колкото един западен лидер е загрижен за изборния резултат. Но в сравнение с това, което минава за правителство в Близкия изток, Малайзия е парадигма на толерантност и учтивост. Малайзия под управлението на Махатхир показва, че е възможно да бъде едновременно мюсюлманска и съвременна, да бъде развиваща се и разкрепостена. Малайзия показва също как едно общество, което е предимно мюсюлманско, може да приеме други вярвяния и идеи. Тя ни припомня, че основните догми на исляма, очистени от племенно-родовите предразсъдъци и политиката на арабите, постановяват мирно съвместно съжителство на основата на взимно уважение. Много лесно бе забравено, че арабите мюсюлмани и евреите сефарди са живели сравнително мирно като съседи в продължение на векове, че християните и арабите също са съжителствали в мир. Не е ли показателно,че 24 от 25-те пророци в исляма са християнски фигури, че Исус за християните е Иса за мюсюлманите?

Начинът, по който се решават мултикултурните и мултиетнически въпроси в Малайзия е пример за световна класа. Около 58 процента от населението са мюсюлмани малайци или от други местни етнически групи, а останалите са предимно немюсюлмани, потомци на имигранти от Китай и Южна Азия. Рядко има напрежение между мюсюлмани и немюсюлмани.

Освен това Малайзия не е място, където жените биват репресирани. Жена е директор на Негара, централната банка на Малайзия. Когато Зети Ахтар Азиз бе избрана на този пост в Малайзия не се вдигна почти нкакъв шум. Досега нито една жена не е била избирана да оглави централните банки, например, на САЩ, Великобритания или Австралия. Можете да си представите интереса на медиите, когато се случва подобно нещо.

Рафида Азиз, друга изтъкната малайзийка, е на поста министър на на търговията. Тя е една от най-дългогодишните и най-агресивни търговски министри в света. Не ѝ подхождат традиционните "грижовни" длъжности на министри на благоустройството, здравеопазването и образованието, които обикновено се дават на жените на Запад.

Може би най-добрия начин да бъде преценен успеха на Махатхир като строител на нацията и съвременен, умерен мюсюлманин ще бъде да запита малайзийците с неислямски и немалайски произход какво мислят за страната и нейното ръководство. Отговорът почти винаги е един и същ. Като изключим проблемите на деня, типичният отговор е: Имаме късмет, че живеем в Малайзия.

Сега, повече от когато и да било, светът се нуждае от ислямски лидер, който може да говори със съвременния глас на исляма - едновременно умерен и балансиран. Председателското място в организацията Ислямска Конференция може да послужи за подходяща платформа за това. Такива организации твърде дълго бяха доминирани от мюсюлмани от Близкия изток. Широкото мнозинство от мюсюлманите по света не живеят в Близкия изток, а в Азия.

Махатхир заяви, че ще се оттегли от поста премиер през октомври. Плановете му за след това са неясни. Светът има нужда да му бъде припомнено, че голямото мнозинство от мюсюлманите са миролюбиви, опитни и стремящи се да успеят в съвременния свят. Махатхир може да се окаже най-подходящият кандидат за тази работа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.