Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Унгария има проблеми след като фиксира цените на енергията

15 коментара
Виктор Орбан

Рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс" намали в четвъртък дългосрочната перспектива на Унгария от стабилна на негативна. Кратко- и средносрочните рейтинги на страната останаха на равнището BB/B.

Според агенцията "промените във функционирането на някои институции за надзор могат допълнително да отслабят институционалната ефективност на Унгария".

Това е една от последиците от решението на унгарските власти да увеличат пълномощията на Управлението за енергиен надзор, включително да му дадат правото да определя окончателните вътрешни цени на енергията. Решенията на управлението вече няма да могат да бъдат обжалвани в съда от енергийните концерни.

Спорът с енергийните концерни се води от началото на 2012 г., когато Управлението на енергиен надзор разпореди 10-процентно намаление на цените на тока, газа и отоплението за индивидуалните потребители.

Доставчици на унгарския пазар са големи фирми - германските RWE и E.ON  и френските GDF и EDF. С решението си Будапеща искаше да ги принуди да намалят маржа на печалбата си. Забранено им беше да включват допълнителни компоненти с цените за крайния потребител.

Решението бе обосновано с факта, че през периода 2002-2010 г. цените на енергията в Унгария са се увеличили с 200%, което е довело да сериозно обедняване на населението. Концерните оспориха решението в съда и спечелиха делото, в резултат на което кабинетът на Орбан промени нормативната база.
 
Най-остра засега е реакцията на германския концерн RWE East, регионалният филиал със седалище в Прага, който обяви, че намалява инвестициите си в Унгария с 50%. Според шефа на фирмата подобни, дори още по-драстични, достигащи 80%  съкращения готвят и останалите чужди инвеститори. Унгарски медии съобщават, че E.ON се готви да се изтегли от страната.

Унгарското правителство защитава позициите си. Близо 3.8 млн. унгарски домакинства, включително 76% от еднофамилните къщи, се отопляват с газ. Разходите за енергия и останалите комунални услуги възлизат средно на 20% от средния доход на лицата, заети в държавния сектор.

"Трябва да предпазваме унгарските семейства от действията на алчните концерни и да стабилизираме цените чрез контролни механизми", заявява премиерът Виктор Орбан в отговор за заплахите на концерните, че ще обжалват решенията му в Брюксел.

В петък Орбан посочи, че "ако сътрудничеството между правителството и концерните не е възможно, правителството ще продължи политиката си на  принуда да бъдат намалявани цените в енергийния сектор така, че те да паднат до средното европейско равнище".

Според Орбан концерните "са организирали заговор срещу унгарските семейства, от които измъкват печалби.Орбан обвини доставчиците на енергия, че "печелят стотици милиарди форинти, които по-късно изнасят в страните си".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rotos
    #15

    Де да имахме и ние един Орбан...

  2. Анонимен
    #14

    СОЦИАЛИЗАМА Е ЗА НАС МУТРИ КАПИТАЛИСТИчЕСКИ МОЖЕ ЛИ ДА ЗАЩИТАВАТЕ СИСТЕМА ДЕТО ВИ ПРАВИ ПО БЕДНИ БЕ ТЪПАНАРИ

  3. Анонимен
    #13

    еи капиталистически мухал ще те мушкам в задния двор докато се изакаш мършо капиталистическа долу монополите да на съветската власт и на текезесетата

  4. Анонимен
    #12

    хей няма да казвам какви сте няма начин електрификация съветска власт е комунизъм да живеят монополите

  5. Анонимен
    #11

    Много е опасно и крайно недалновидно да се пише и разсъждава в нихилистичен дух - "тези да си ходят, онези са кръвопиици" ..., уважаеми, връщаме се в идеологията и мисленето, което каза: "Електрификация плюс народна власт равно на комунизъм". Защо ни бе прехода, ако се връщаме там, откъдето започнахме - в мислененто си и в делата си?!Кога ще променим възприятията си за индустриалния капитал, та той се инвестира с цел печалба, а не с цел социални благини, лагини са резултат от добсоциалните бте са резултат от с ре инвестирания капитал. Четейки кометарите тук, а и на много други места, се очертава една тъжна картина на надигащия глава недемократичен народ, а озлобен пролетариат! УЖАС!

  6. Анонимен
    #10

    Изходът е в излизане от чиновническият Евросъюз.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  8. Анонимен
    #8

    "Доставчици на унгарския пазар са големи фирми - германските RWE и E.ON и френските GDF и EDF. С решението си Будапеща искаше да ги принуди да намалят маржа на печалбата си. Забранено им беше да включват допълнителни компоненти с цените за крайния потребител." Е, кой управлява най-накрая? Демоса, пазара на големите фирми и техните политически под-логи от еврокомисарията, или диктатурата на "пролетариата"? Ето ти тебе въпрос за демократично обсъждане. ABTOP:

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  10. Анонимен
    #6

    Да се изнасят прав им път. То белите държави да не са будали като нас. И къде ще отидат моля ви се - в Занзибар ли къде. Или спира златната река или - извън борда. Че по-скромно де да си правят сметката къде може и къде не.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.