Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Уникредит” прогнозира 3% ръст на ипотечните кредити през 2012 г.

1 коментар

През следващата година ипотечните кредити ще отбележат ръст от 3%, прогнозира Паскуале Джамбои, директор “Банкиране на дребно” на “УниКредит Булбанк”.

“За 2011 очаквахме увеличение за пазара от 10%, но се оказа че ръстът е едва 1.5 – 2%. Но пък в сравнение с други страни все пак отчитаме повишение, което показва, че се намираме на един стабилен пазар“, заяви Джамбои пред журналисти.

По думите му пазарът на ипотечни кредити бавно се възстановява, а средният лихвен процент по жилищните заеми леко се понижава.

По данни на БНБ средният лихвен процент по ипотеки за август 2011 г. е 8.67 процента, а миналата година през август е бил 8.96 процента. В бъдеще трябва да продължим да кредитираме икономиката и гражданите като търсим начин да предлагаме добра цена на кредитите си и леко да намалим лихвите,но трябва да вземем предвид и състоянието на пазара като цяло, смята Джамбои.

Според него предстоят години на повишаване на основния лихвен процент от Европейската централна банка, чиято стратегия в момента е да задържи цената на парите.

Банковият директор посочи, че в България предстои да се развие пазар на заеми с фиксирана лихва, като очакванията му с налагането на подобни продукти в бъдеще делът на ипотечните заеми с фиксирана лихва да достигне 20% от общия обем. Подобен е делът в страни като Франция и Италия. В Англия и Германия пък този процент достига 40%.

Затова и банката започва да предлага такъв ипотечен заем с фиксирани лихви за първите пет години и следващия период на изплащане.

Според проучване на “УниКредит Булбанк”, проведено в първите десет дни на септември, най-силният мотив на за хората, които биха взели ипотечен кредит, е купуването на първо основно жилище. Така са отговорили близо 45% от участниците в анкетата. Над 20% пък са посочили, че биха взели ипотечен заем, за да купят второ жилище. Сред мотивите, със значително по-нисък дял, са и рефинансиране на друг кредит, ремонт, купуване на жилище за децата.

Близо половината от участниците в маркетинговото проучване са посочили фиксираната лихва (за различен период, между 1 и 10 години) като най-предпочитана.

Очаквано, най-голямо значение за клиентите при избор на кредит, има размерът на лихвения процент – измерен като абсолютна стойност и като годишен процент на разходите (ГПР). Най-предпочитаните бонуси за клиентите (по 26%) пък са отпадане на таксата за разглеждане на кредита и преференциална лихва при превод на работната заплата.

От прочуването се вижда още, че отговорилите са ориентирани към съкращаване на периода за изплащане на заема. Около 70% от желаещите да вземат кредит предпочитат да си върнат кредита за 10 до 20 години, като около половината от запитаните избират най-краткия срок. Доказателство за по-консервативната нагласа на потребителите е и фактът, че отново близо половината са посочили, че биха изтеглили заем до 60 хиляди лева. Едновременно с това обаче, най-големият процент от запитаните отговарят, че търсят финансиране в размер до 85% от стойността на жилището.

Прави впечатление също, че една трета от хората, които биха взели ипотечен кредит, досега са ползвали такъв. Най-често решение за теглене на ипотечен кредит взимат хората на възраст между 25 и 35 години, с месечен доход над 1000 лева.

Едновременно с това, интересни тенденции показват и отговорите на онези участници в проучването, които се колебаят в решението си да вземат кредит. Основните съмнение на анкетираните са, че заради икономическата криза няма да успеят да се справят с обслужването на заема си. Ако получат повече сигурност, под формата на фиксирани вноски и застраховка в случай на загуба на доходите си, те биха преразгледали решението си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Гладна кокошка просо сънува.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.