Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите затварят архивите за 30 години

0 коментара

Проектозаконът за класифицираната информация предвижда закриването на комисията по досиетата, като нейните функции няма да бъдат поети от нов орган. Това е приела комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, съобщиха нейни членове.

Преходните и заключителни параграфи от Закона за класифицираната информация ще прекратят действието на Закона за достъп до документите на бившата Държавна сигурност и на Разузнавателното управление на Генералния щаб на армията. Комисиите по досиетата ще бъдат закрити и разпределените за тяхната работа бюджети ще бъдат пренасочени към новосъздадената Държавна комисия по сигурността на информацията.

Между НДСВ, ДПС и БСП съществува консенсус за закриването на комисията по досиетата и за прекратяване на достъпа до тях.

В понеделник депутатът от НДСВ Атанас Шерев заяви, че комисията "Андреев" била създадена за да фабрикува досиета по политическа поръчка, а истинските са изнесени по времето на министър Атанас Семерджиев.

Преди второто четене в пленарна зала на проекта стана ясно, че едва след разсекретяването на документите на бившата Държавна сигурност ще има възможност за граждански прочит на архивите.

Всички засекретени документи ще станат публични след 30 годишен срок. Това прави невъзможно прочитането на множеството все още неизвестни страници от историята не само на България, но и на цели български родове и семейства, понесли страданията на комунистическите репресии. Съмнения за агентурна принадлежност ще останат за министри, депутати и другите публични длъжности.

При гласуването на преходните и заключителни разпоредби в комисията по вътрешна сигурност и обществен ред само депутатите от ОДС са гласували против отмяната на закона за досиетата. Един от аргументите на опозицията е бил, че по този начин един специален закон - за информацията, отменя друг специален - този за досиетата. Това от юридическа гледна точка е недопустимо, смятат депутатите от ОДС. Те обмислят в пленарна зала да използват този довод срещу приемането на преходните и заключителни разпоредби.

В проектозакона за класифицираната информация няма заложен механизъм за проверка на публични фигури и такива, които ще имат достъп до споделена информация с НАТО. Вече няма да има проверки на членовете на Съвета за електронни медии и на генералните директори на БНТ и БНР за принадлежност към бившата ДС. Така управляващото мнозинство легално ще обезсмисли единствения лустрационен текст в българското законодателство, какъвто е този в Закона за радио и телевизия, отнасящ се за ръководствата на обществените медии и за медийните надзорници.

Проектът предвижда само трима души в републиката - президентът, премиерът и председателят на НС да имат неограничен достъп до засекретена информация.

Предстои следващата седмица парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред да обсъди законопроекта, преди влизането му в пленарна зала за окончателно приемане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.