Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ускорено се проверяват спрени екопроекти, за да получат след месец 304 млн. лв.

Адаптация към изменението на климата и премахване на незаконните сметища са другите приоритети на МОСВ

0 коментара
Екоминистър Жекова (на преден план) представи екипа си – Атанаска Николова, Владимир Дончев и Бойко Малинов. Сн. БГНЕС

До месец се очаква да бъдат проверени и потвърдени 304 млн. лв. плащания от държавния бюджет за екологични проекти, финансирани по оперативната програма "Околна среда" (ОПОС), чиито средства обаче бяха замразени през ноември 2013 г. заради нарушения в обществените поръчки при реализацията на проектите.

За да стане по-бързо верификацията на тези разплащания, които бяха обявени от кабинета във вторник, Министерството на околната среда и водите е поискало от финансовото ведомство да командирова техни служители за по-бърза обработка на исканията за разплащания, каза служебният екоминистър Светлана Жекова, която представи в сряда пред журналисти екипа си.

Размразяването на самите 900 млн. евро по ОПОС обаче ще е въпрос на тежки преговори с Брюксел, свързани най-вече с финансовите корекции, които ще търпят общините, нарушили европравилата. Брюксел иска местните власти да бъдат орязани повече, което естествено се посреща на нож от общините. Жекова не пожела да се ангажира с изчисления за финансовите корекции по проектите с нарушения като посочи, че този въпрос се изяснява с общините.

"Исканата от Брюксел плоска корекция се отнася за системите за контрол върху проектите, а индивидуалните санкции се преговарят по проекти", обясни Жекова.

Тя отбеляза, че вече 166 млн. лв. са били разплатени на 38 общини по проблемните проекти, след като са били верифицирани разходите им. Екоминистърът допълни, че за да стане възможно максимално освобождаване на европейски средства за екология, ще се извърши и анексиране на сроковете по договорите за изпълнение на европроектите.

Жекова открои именно размразяването на парите по ОПОС за периода 2007-2013 г. като първи приоритет на екипа ѝ, както и одобрението на бюджета и приоритетните оси на програмата за следващия програмен период до 2020 г.

Друга важна задача на екоминистерството в контекста на наводненията в различни градове през последните два месеца ще е адаптирането към изменението на климата.

"Вече има анализ и оценка на риска от наводнения, на чиято база ще започне подготовката на национална стратегия за адаптация към изменението на климата", каза Жекова. Тя посочи, че 20 процента от бюджета на Европейския съюз за следващите седем години до 2020 г. са предвидени именно за такива цели и "затова трябва да намерим начин как да интегрираме тези средства в съществуващите оперативни програми, тъй като няма отделна такава за изменение на климата". Екоминистърът заяви, че ще се обърне повече внимание върху превенцията и плановете за управление на речните басейни, за да се предотвратяват наводнения като последното в Мизия.

Заместник-министърът Владимир Дончев, който от 17 години работи във ведомството именно по проблемите с управлението на водите и това ще му е ресорът заедно със защитата на природата, обясни, че ще продължи подготовката на законовите поправки, които ще регламентират по-ясно отговорностите по стопанисването и контролирането на общинските водоизточници и малките язовири.

Третият очертан като сериозен приоритет е приемането на национален план за управление на отпадъците в най-скоро време, тъй като наличието на този документ е предварително условие за одобряването на ОПОС за следващия седемгодишен програмен период. "Закриването и рекултивацията на незаконните сметища, които в момента са около 100, е повече от приоритет за екипа ми", каза Жекова.

За превантивната дейност, управлението на отпадъците и чистотата на въздуха ще отговаря зам.-министър Бойко Малинов, който също е дългогодишен служител на екоминистерството в областта на превенцията и контрола върху замърсяванията.

Бившият зам.-кмет на Бургас Атанаска Николова поема еврофондовете и международното сътрудничество.

Жекова обяви, че вече се прави анализ на грешките, допускани досега от Министерството на околната среда и водите, и се подготвят краткосрочни мерки за отстраняването им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.