Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Установено е, че АЕЦ "Козлодуй" не се нуждае от беленските парогенератори

6 коментара
Оборудването за АЕЦ "Белене", макар и под навеси от години, е в отлично състояние, твърди Румен Радев, сн. Mediapool

Твърдо е установено, че България и АЕЦ "Козлодуй" нямат нужда от част от парогенераторите, доставени за прекратения проект за строежа на АЕЦ "Белене", и надеждите са цялото доставено оборудване да бъде продадено на Украйна. Сделката с Киев обаче зависи изцяло от финансовия пакет, който ще бъде предоставен на отбраняващата се от руската военна инвазия държава. Това каза министърът на енергетиката Румен Радев пред журналисти при посещението си в най-старата действаща ВЕЦ у нас – "Бояна", която в петък навърши сто години.

Изчаква се да има по-смислена общоевропейска позиция за Украйна, за да се реализира продажбата на оборудването от проекта АЕЦ "Белене" в Украйна, заяви Радев. По думите му оборудването за АЕЦ "Белене" е в отлично състояние. Каква част от него ще бъде договорено за продажба още не е ясно.

Ако по някаква причина не се стигне до сделка или продажба на оборудването от АЕЦ "Белене", ще се търсят други алтернативи за него, каза още министърът, но не стана ясно какви може да бъдат те.

За момента обаче основните усилия и надежди са насочени към преговорите с Украйна, заяви Радев.

Активите по проекта АЕЦ "Белене" са оценени на около 2 млрд. лв., но правителството има надежди, че отделно може да продаде на украинците техническата документация на проекта, към която Киев бил проявил интерес.

Министерството на енергетиката бе възложило на АЕЦ "Козлодуй" да направи оценка дали има нужда да ползва парогенератори от доставените за АЕЦ "Белене" и някои от тях да се продадат на българската ядрена централа, чийто VІ блок миналата година имаше проблеми именно с един от парогенераторите си. Заради теч мощността ня няколко пъти бе извеждана от експлоатация.

Сега обаче става ясно, че има отказ от намерението беленски парогенератор да се ползва в АЕЦ "Козлодуй". 

През септември от украинското енергийно министерство обявиха пред Mediapool, че преди Киев да вземе каквото и да било окончателно решение, трябва да е наясно от какво наистина се нуждае страната, да се доуточни комплектността, наличността и/или отсъствието на всички съставни елементи в съответствие на техническата спецификация.

Ведомството от Украйна тогава призна, че сключването на сделката с "Националната електрическа компания", която в момента е собственик на беленското оборудване, зависи от предложенията на финансовите партньори, гарантите или донорите на бъдещото споразумение.

В петък от Белия дом обявиха, че американската помощ за Украйна е временно спряна, след като Конгресът не успя да одобри допълнителните средства, поискани от президента Джо Байдън в края на миналата година. 

Великобритания обаче същия ден обяви, че ще предостави 2.5 млрд. паунда (3.2 млрд. долара) военна помощ на Украйна през тази година. Това е с 200 млн. паунда (256 млн. долара) повече, отколкото през всяка от първите две години на войната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Антон
    #5
    Отговор на коментар #3

    Когато си купиш сирене от магазина, мандрата производител и собственикът на магазина нямат отношение към това, ще го панираш ли или ще го настържеш в салатата...

  3. F16
    #4

    България е държава, която не произвежда ядрени реактори, но пък продава реактори/ Продава ги на безценица/ и купува безумно скъпи два нови реактора АП1000 на цена 30 млрд. долара/

  4. magda.shishkova
    #3

    Какво мисли Курчатовският институт за продажбата на блоковете на Белене на чужда държава? Не са ли сметки "без кръчмар" на нашите "специалисти"?

  5. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Постоянно се взимат част за поправка-я едно, я друго.

  6. Един препатил
    #1

    "......ще се търсят други алтернативи за него, каза още министърът, но не стана ясно какви може да бъдат те......" ....... Напротив, много си е ясно - на скрап в "Стомана" - Перник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.