Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три години по-късно: Прекратява се търсенето на инвеститор в АЕЦ "Белене"

6 коментара
Три години по-късно: Прекратява се търсенето на инвеститор в АЕЦ "Белене"

Три години, след като заради пандемията от Covid-19 правителството на ГЕРБ замрази процедурата за търсене на стратегически инвеститор за построяването на АЕЦ "Белене", а после стана ясно, че проектът няма да го бъде, в сряда кабинетът на "сглобката" между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС реши да прекрати конкурса.

На редовното си заседание Министерският съвет отмени решение от юни 2018 г., с което на министъра се възлагаше да проведе процедурата за избор на стратегически инвеститор в ядрения проект.

Такава обаче бе обявена чак през лятото на 2019 г. като се търсеха кандидати както за мажоритарен дял в бъдеща проектна компания за строежа на атомната централа, така и за миноритарен, както и за сключване на дългосрочни договори за изкупуване на тока от бъдещата мощност. Интерес към процедурата проявиха 13 компании. Поканени да подадат оферти като инвеститори бяха "Атоменергопром" на руската ядрена корпорация "Росатом", Китайската държавна ядрена корпорация СNNC и Корейската хидро и атомна компания. От френската "Фраматом" се очакваше да достави системите за сигурност на централата, а от американската "Дженерал Електрик" - турбини и други ключови съоръжения.

През юни 2020 г. от "Росатом" обявиха, че ще подадат обща оферта с "Фраматом" и "Дженерал Електрик", но такава така и не се стигна. Процедурата бе замразена заради коронавируса, а през 2021 г. лидерът на ГЕРБ и тогавашен премиер Бойко Борисов започна да говори за използване на реакторите за АЕЦ "Белене" за изграждане на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй". Взето бе дори полвинчато решение на Министерския съвет в тази посока, но нищо реално не бе направено. С нахлуването на Русия в Украйна проектът стана невъзможен за реализация от "Атомстройекспорт" като строител, а още по-малко – финансовото участие на руската компания в проекта.

Тази пролет стана ясно, че към оборудването интерес проявява Украйна, а в началото на юли парламентът даде картбланш на правителството за преговори с Киев за продажба на оборудването. Извършена бе оценка на оборудването и в момента Украйна прави своите анализи и разчети за евентуалната сделка. Развитие по въпроса се очаква в края на годината като намеренията на правителството са парите от продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна да влязат в "Българския енергиен холдинг" като върнат вътрешен заем, отпуснат на НЕК, а след това да се дадат за изграждане на VІ реактор в АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP-1000 на американската "Уестингхаус".

 

С днешното решение се формализира прекратяването на търсенето на инвеститор в ядрения проект, за да може при постигането на сделка с Украйна да няма противоречащи си процедури и да не се възпрепятства одобрението на продажбата от Министерския съвет и от парламента.

Сега НЕК, която провеждаше избора на инвеститор в АЕЦ "Белене" трябва да уведоми предпочетените кандидати за подаване на обвързващи оферти, с които имаше подписан договор за конфиденциалност, че процедурата е прекратена.

Освен това отново АЕЦ "Белене" спира да е обект от национално значение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #6

    Ако беше изградена навреме, при високите цени на тока, централата щеше да се откупи за месеци. Всяка ценово изгодна руска енергийна зависимост трябва да се ПОДМЕНИ с такава от САЩ. На полит-коректни цени. Газ, ядрено гориво. САЩ подменят Бензиностанцията, защото самите те се превръщат в такава. Скоро Китай ще ги ДОизкупи.

  2. Калико Джо
    #5
    Отговор на коментар #3

    България никога не е внасяла ток от чужбина и не виждам причина и в бъдеще да го прави (потреблението ни не расте). Ние сме винаги били нетни износители, но явно няма икономическа база за нова АЕЦ в България и никой не иска да инвестира милиарди в това. Ама, когато си със комунистически предубеждения и ти се иска да са ни окупирали от Запада и да сме тяхна колония (това не го ли измисли Сидеров още преди 10 години?) ще виждаш всичко лошо в бъдеще.

  3. ефрейтора
    #4
    Отговор на коментар #3

    Уважаеми , можеш да летиш колкото си искаш /по Николай Римски еди кой си / , но Кирчо , Кокорчо , Буда и оня по Магнитски , вече са решили друго...

  4. brambar
    #3

    Така се случват нещата, които са програмирани от доста отдавна. 2026 г влиза енергийната борса и ще се наложи България да внася ток на борсови цени от чужбина. Франция строи 2 нови АЕЦ, за да се намести с големи квоти на борсата. А чрез борсата ще се контролират икономиките на малките страни и те ще трябва да бъдат послушни, ако не искат да им се съсипе индустрията поради рязко и внезапно поскъпване на продукцията им. Съвременна форма на неоколониализъм ... тежка зависимост

  5. Един препатил
    #2

    Нека поясним, че никой никога не е пожелавал да бъде ИНВЕСТИТОР в АЕЦ "Белене". Намерения и оферти е имало от желаещи да бъдат ИЗПЪЛНИТЕЛИ и КРЕДИТОРИ. На един пожарникар, на една счетоводителка и на няколко "дръжки на микрофона" им е простено да не правят разлика. Останалите не можем да си го позволим.

  6. ефрейтора
    #1

    RIP...българска енергетика . Единственото ни национално предимство е разглобено от сглобката/целата-ппдб, герб,сдс ,дпс/ нема невинни...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.