Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Увеличаването на майчинството не решава демографската криза

5 коментара
Увеличаването на майчинството не решава демографската криза

България е сред страните с най-дълго платено майчинство в световен мащаб, а спрямо средноевропейската му продължителност (около 20 седмици) разликата е в пъти. На този фон народното събрание гласува обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст - т. нар. втора година майчинство - да се увеличи от 380 до 650 лева от месец октомври 2021 година. Мотивите стъпват върху демографския срив, но без по-конкретно обяснение как парите за отглеждане на дете до двегодишна възраст ще стимулират родителите да имат повече деца.

Напротив, причините за въздържането на хората да имат деца могат да се търсят в отглеждането на деца след периода на платено майчинство, а именно достъпните и качествените услуги за деца (ясли, градини, образование, здравеопазване), както и възможността за добре платен труд и варианти за гъвкава работа. И докато хората в големите градове (основно столицата и части от Пловдив и Варна) имат проблеми с недостига на места в детските заведения, вторият набор от трудности се отнася до родителите в по-малките градове и селата.

Увеличаването на обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст само би стимулирало още повече жени да стоят по-дълго в майчинство, защото в общия случай финансово обезсмисля връщането на работа в почти цяла България и в почти всички сектори на икономиката.

Графика: Дял на обезщетението на средната нетна работна заплата на жените по области


Източник: НСИ, изчисления на ИПИ
Бележка: * Нетната работна заплата на жените по областта е изчислена въз основа на общата за страната разлика между заплащането по пол.

Данните показват, че средната месечна работна заплата на жените в България през 2019 г. (последната година, за която има налични годишни данни) е 1127 лв. брутно, съответно около 868 лв. нетно. Това означава, че увеличеният размер на месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст вече достига 75% от средното заплащане, което получават жените. Ако пресметнем нетната месечна работна заплата по области чрез средните за икономиката стойности на разликите между брутната и нетна заплата и на тези между заплащането на мъжете и жените, можем да видим огромните различия между отделните области.

В точно десет области обезщетението от 650 лв. ще бъде по-високо от средната нетна заплата на жените, в 20 – над 90% от заплащането, а във всички без столицата – над 75% (дори ако приемем, че в момента средната заплата е нараснала с обичайния си темп, само в пет от областите обезщетението ще е под 75% от нетната заплата).

Във всички случаи проблемите с недостига на места в някои от големите градове, липсата на възможност за добре платени и сигурни работни места в някои от по-малките населени места и общите проблеми на детското здравеопазване и образование остават нерешени. Промяната не засяга демографската криза и основните проблеми на родителите в България, а стимулира оставането на жените извън заетост за още една година в почти цялата страна.

Прочетете повече на сайта на ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #5
    Отговор на коментар #1

    А всички останали от години ти казват, че младите хора в най-добрата за раждане на деца възраст нямат 10 години "трудов стаж" /и не трябва да имат !/, т.е. няма какво да им се връща, а това, дали ще плащат тъпите осигуровки след 10 години, не им помага с абсолютно нищо днес и сега, когато трябва да си отглеждат децата.

  2. grainis
    #4

    Демографската криза ще се реши бързо и ефективно, освен чрез стимулиране на Раждаемостта (но НЕ с жълти стотинки) , и чрез връщане на всички Емигранти и техните семейства обратно в България, плюс заселване на още няколко милиона висококвалфицирани Чужденци, с цел достигане на Население от над 10 милиона към 2030 г. - една от задачите на Програмата за Развитие на България - https://bg-razvitie.alle.bg.

    Емигрантите ще бъдат привлечени да се върнат след въвеждане на Минимална Заплата от 2500 Евро и

  3. QMTIKVA
    #3

    Демографската криза би се решила само чрез сериозна интеграция на циганите. Когато циганките са достатъчно чисти, възпитани, културни и образовани, че да не му е гнус на българският мъж от тях, тогава ще се удавим в чавета.

  4. Горскио
    #2

    А в дългосрочен план решението на демографската катастрофа е още по-просто - направете всички осигуровки незадължителни.

  5. Горскио
    #1

    От години им казвам - начинът за година-две Българският естествен прираст да стане положителен е при раждане на дете на семейството да се връщат накуп платените от родителите за последните 10 години социални осигуровки (вкл. тези "за сметка на работодателя") или, по избор семейството, родителите да се освободят за следващите 10 години от плащане на социални осигуровки.

    Социалните осигуровки, плащани от работещите българи са 32% от работната заплата, т.е. работещите родители ще получат над 50% увеличение

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.