Борисов казва също, че България вече няма нужда от помощ от Международния валутен фонд или друго финансиране от международните пазари за спешно попълване на дупката в бюджета.
Документи, с които агенция "Дау Джоунс" разполага, показват, че страната ще повиши прогнозата си за БВП през 2010 г. и вместо спад от 2% очаква символичен ръст от 0.2 процента.
"Подготвили сме всичко и сме готови да тръгнем по пътя към еврозоната в края на месеца. Сега първият външнополитически приоритет на моето правителство е влизане в еврозоната", казва Борисов пред "Уолстрийт джърнал" в неделя преди конгреса на партията си ГЕРБ.
Новината слага край на продълижилите няколко месеца спекулации дали бившата комунистическа страна, която е най-бедната в ЕС, ще подаде официално документи за присъединяване към валутния механизъм на ЕС (ERMII) – двегодишен формален тест за стабилността на всяка страна – кандидат за еврозоната.
През този период страната трябва да покаже стабилност на валутата, на публичния дълг, на лихвените равнища и инфлацията. Кандидатурата трябва да бъде одобрена от правителствените ръководители на страните в еврозоната, както и от шефа на Европейската централна банка Жан-Клод Трише. Влизането на България в ERMII би засилило доверието и чуждите инвестиции в страната, давайки възможност да приеме единната европейска валута през 2013 г., преди Румъния и Унгария.
От гледна точка на икономическо и финансово управление, България стана пример за останалите в Европа. Други страни, които се готвят да ограничат разходите, има много какво да научат от опита на България, казва Найджъл Рендъл от RBC пред "Уолстрийт джърнал".
В статията се отбелязва, че премиерът Борисов е получил международно признание за това, че оряза разходите с 15%, успявайки да запази общественото доверие. Според Борисов това, че България се справя много по-добре в сравнение с всяка от 16-те страни в еврозоната, не означава, че те ще подкрепят безотказно кандидатурата ѝ.
Той се опасява, че задълбочаващата се дългова криза може да вдигне летвата по-високо за новите кандидатки, като политиката на страните от еврозоната щяла да е по-скоро в посока консолидиране на съществуващите граници, отколкото да разширяват зоната.
"Притеснявам се, че дълговата криза в новите страни от еврозоната ще ни повлияе негативно", коментира Борисов пред "Уолстрийт джърнъл". Той изразява надежда, че критериите за присъединяване ще се спазват, тъй като България е работила здраво, за да ги покрие.
Борисов съобщава още, че ще разшири правомощията на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, който да поеме контрола и върху реалната икономика. "Уолстрийт джърнал" отбелязва, че тази новина вероятно ще бъде посрещната със задоволство от пазарите. По този повод от Министерството на финансите заявиха пред Mediapool, че не знаят за какви допълнителни правомощия на Дянков става дума, тъй като той от самото начало е вицепремиер, който отговаря не само за финансите, но и за целия икономически ресор.
В статията се припомня, че Дянков, който бе икономист в Световната банка, е положил усилия за намаляване на бюджетния дефицит.
Бойко Борисов, чийто рейтинг през последните месеци леко се понижи, обаче казва пред вестника, че усилията на правителството му да спазва бюджетна дисциплина не са неограничени.
"Ако финансовата дисциплина продължава да влияе сериозно на хората в следващите години, ние трябва да преосмислим подхода си", казва той.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
46 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
с цените на стоките. Защото имаме фиксиран курс, а не плаващ, както е бил в страните без валутен борд, влезнали в еврозоната.Пример: 1 хляб днес струва 1 лв. Ако утре струва 0,80 евро - не трябва да се купува. Като го изхвърли хитрия търговец, вдруги ден ще струва 0,50 евро.
той пита за поповата къща"Те и така си хванаха беля пискюллия с нас, остава и още гвеч на ни пускат. Сякаш злато ще им серем:):):)
opisanieto, koeto mediite davat neprekusnato za BG - "biv6ata komunisti4eska strana, nai-bedna v Evropa" - mnogo me drazni... Stiga podcenyavane! Ne sme tolkova zle!
байно, дянков може и отговорите да му е написал, ама бате бойко говори пред уолстрийт джърнъл, а ти дори не можеш да си позволиш да си купиш един вестник, камо ли да го четеш на английски
Колко точно милиарди EUR напечатаха в Германия и Франция? Вие най-вероятно сте супер секретен съветски шпионин, пардон разузнавач, внедрен в най-близкото обкръжение на Ьан-Клод Трише, щом знаете такива тайни
Това не е стъпка, с която да се бърза.Българската икономика не е готова за това.И в тази криза народа няма да понесе умножение по 2. Просто за да се покажем как може да се освободим от МВФ.
ako tia ni razreshat da vavedem evroto, iavno imat namerenie da go likvidirat...
...част от политическата стратегия е да се говори често и много по важни и ненавременни теми,че да минава времето докато се изпълни това,за което не се и не трябва да се говори.
а мен някой пита ли ме? Или оня с квичащият глас и презрителното отношение към народа не му пука как от лев ще минем на евро. Поне сега тия с пенсия до 200 лв. имат поне трицифрено число в пари, а след въвеждане на еврото някои ще бъдат с двуцифрено. Представяте ли си- имам пенсия от 80 евро. Не е като да имаш заплата от 200 евро, нали? Ха ха.Бангрладеш в Европа.
...