Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В. Телеграф: Още много пари могат да бъдат направени в България и Румъния

17 коментара

Фондовите пазари в Румъния и България се разраснаха три пъти през последните две години в очакване на предстоящото членство в ЕС, но анализаторите твърдят, че още много пари могат да бъдат направени в "икономическите тигри" на Балканите. Това пише в статия в електронното издание на в.Телеграф, под заглавие “Балкански тигър дебне”.

С доход на човек от населението, който се равнява на 30 % от средния за ЕС, двете бивши комунистически страни обърнаха всичко наопаки в трескавите си усилия да се съобразят с Acquis Communautaire - правилата на ЕС, описани на 90 000 страници.

И двете страни бяха признати от ЕС за "свободни пазарни икономики", които могат да изпълняват строгите правила на единния европейски пазар. Те получиха уверения, че ще бъдат приети в ЕС на 1 януари 2007 година.

Джефри ван Орден, британски депутат и докладчик за България в Европейския парламент, казва, че възможността за членство в ЕС и стратегическият императив за сигурен пристан извън обсега на Русия помагат на бившите комунистически страни да продължават курса на радикални реформи. "Тези хора страдаха ужасно при комунизма. Привлекателността на членството в клуба на демократичните държави им дава стимул при взимането на трудни решения".

Румънската икономика нарасна с 8.3 % през 2004 година. Повече от 96 процента от земята в момента е в частни ръце. Делът на частния сектор в брутния вътрешен продукт (БВП) е почти 70 процента. Това прави Румъния "по-пазарна" икономика от Великобритания, където делът на частния сектор е 60 на сто от БВП. Беше въведена нова единна данъчна ставка от 16 процента.

Миналата година рейтинговата агенция Фитч повиши оценката си за Румъния до инвестиционно равнище. Очаква се тази година това да направи Стандард енд Пуърс.

Пламен Моновски, управител във фонда на Мерил Линч за нововъзникващите пазари, казва, че България е в по-добра форма от Румъния в резултат на революцията на основата на предлагането, която беше извършена от ултралибералните правителства.

"Банките фалираха в условията на хиперинфлация в средата на 90-те години, но сега те са продадени на чужденци и са невероятно стабилни", казва Моновски. "Възможността за членство в ЕС е много силен фактор за стабилност. Критериите от Маастрихт за влизане в еврозоната накараха правителството да контролира бюджета си", допълни Моновски.

Миналата година продажбите на автомобили в България са се увеличили с 46 процента, а цените на имотите с 31 на сто - един от най-значителните темпове на нарастване в света. Очаква се БВП през тази година да се повиши с 5,7 процента. Международният валутен фонд обаче предупреди за риск от прегряване на икономиката.

Въпреки това според Моновски пазарите за капитал и за имоти все още имат потенциал за развитие. "Цените на имотите са все още много ниски в сравнение с региони, които са с подобна красота и географско разположение. България е страна, в която има възможности за каране на ски шест месеца от годината, но където не са далече и плажовете", каза Моновски.

Най-добрият съвет на Моновски: румънските и българските селскостопански земи. Това са много плодородни региони, с добър климат и са все още евтини.

Но купувачите трябва бъдат и внимателни. Джефри ван Орден каза, че наследството от комунизма все още пречи на България и Румъния: необективно правораздаване, нечестна полиция, корумпирани държавни чиновници, дълбоки корени на престъпната мрежа в държавния апарат.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV
    #18

    Симеон изгуби контрола над НДСВСтанишев и Костов са вредни за България, казва Емил Кошлуков Емил Кошлуковфото "Cтандарт" Светослава Тадаръкова- Г-н Кошлуков, тези избори ще бъдат трудни за вас. Защо се стигна дотам, че сега царят не иска да ви вземе? Според социологическите проучвания НДСВ ще вземе голям процент, а вие няма да сте включени?- Управляващите партии винаги печелят около 120% според прогнозите. Ако ви върна малко назад, към 2001 г., ще видите, че Костов имаше "огромни" проценти преди

  2. Hitar Petar
    #17

    Nadqvam se da ne si edinstvenia koito misli taka .. Jalko e oba4e 4e ostanalite nevijdat istinata za koiato govori6.. No nali znae6 4e bulgarite vinagi sme si patili i 6te produljavame da si patim .. puk dano sled 500 godini da poumneem .. pone malko .. i da ne zagurbvame postoianno durjavnite interesi za smetka na 4ujdite

  3. ???
    #16

    Abre Vute, koga DSBdokaza tova. Kogato Kostov razprodade darjavata i sasipa zemedelieto li ? I zashto dobria Kostov ne osadi vinovnicite ot videnovoto pravitelstvo ? I zashto ne otvori dosietata ? Samo prikazki za maloumni. No za teb e extra ... shte si poluchish honorara.

  4. ВУТЕ
    #14

    БРАТЯ БЪЛГАРИ, ДА ГЛАСУВАМЕ ЗАЕДНО ЗА СОБСТВЕНОТО СИ БЪДЕЩЕ! УБЕДЕТЕ И БЛИЗКИТЕ СИ ДА ДОЙДАТ! МНОГО СМЕ, А ЗАЕДНО ЩЕ СТАНЕМ ПОВЕЧЕ!

  5. оптимист
    #13

    Добре, бабе, гласувай. Едно време точно такива лозунги е имало през 2-та световна война. "Аз се записах доброволец. А ти?". Но сега е нужно доста повече като агирация за г-н костов. Ами все пак мина 1 век. Доста повече трябва, за да бъде убеден някой. Все пак има толкова възможности за информация....И аз мисля като теб Киро. Може да обеднеем още. Оптимист съм. За лошото - дъно няма. Е, но ще останат окло 100 000, на първо време. А за Европейския съюз...Ами то не ни е дертът сега. Това е грижа на

  6. ВУТЕ
    #12

    БРАТЯ, БЪЛГАРИ, ЕЛАТЕ ДО ЕДИН ДА ГЛАСУВАМЕ! САМО ТАКА ЩЕ СПРЕМ МАФИЯТА И ПРЕСТЪПНОСТТА НА БСП И НДСВ НА КОБУРГА! УБЕДЕТЕ И БЛИЗКИТЕ СИ ДА ДОЙДАТ!

  7. Киро
    #11

    Досега като не бяхме я ЕС, дене би да сме били с Русия?България трябва да си гледа интереса.Когато искат да вземат от нас, трябва и да дадат!Да на ЕС, но НЕ при тези унизителни условия!

  8. Киро
    #10

    Имам чувството че като влезем, тогава антикомунистите ще почнат газ да пикаят.Българските антикомунисти са като българските комунисти навремето. Научени са да вярват сляпо в някаква идея и никога няма да си вземат поука. Какво се получи от влизането в НАТО?- НИЩО. От руснаците на времето поне изкярвахме по някой друг танк или самолет на смешно ниски цени, а сега при новите господари дори си плащаме когато вършим черната работа. Нито пък има някакви положителни резултати от приватизацията извършена

  9. Антикомунист
    #9

    Не виждате ли, че и малките страни в ЕС са по добре от тези които са в ОНД? Внимавайте на изборите! Ако пуснем комунистите във властта ще ни закарат там където им каже Путин. Не забравяйте, че Сергей е половин руснак и доскоро е бил с руски паспорт. Гласувайте масово за която и да е от десните партии за да падне на изборите процента на комунистите!

  10. MЪKA, MHOГO MЪKA!
    #8

    PYCKИTE ПOДЛОГИ Поморийски и Kiro ГAЗ ПИKAЯТ, HO BЛИЗAME B EC!И TE AKO CA БЪЛГAPИ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.