Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпреки инфлацията "Гражданска отговорност" поевтинява през 2022 г.

0 коментара
Константин Велев, председател на Асоциацията на българските застрахователи

Пазарът на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите бележи парадоксален спад, макар и минимален, през 2022 г. Премийният приход по това перо, реализиран от 16-те застрахователни компании в сектора, намалява с 2.4% (близо 28 млн. лв.) до 1.12 млрд. лв., става ясно от данните за пазара на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на четвъртото тримесечие на 2022 г. Едно от обясненията за ситуацията е поевтиняването на застраховката в условията на безпрецедентна за последните години инфлация.

Намалението на цената се засича дори от Националния статистически институт, който обяви, че на фона на официална годишна инфлация в България от 16.9% за 2022 г. транспортните застраховки са поевтинели със 7.1% към 31 декември на годишна база.

Официалният коментар на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), който е за данните към деветмесечието, е, че "трендът на отрицателен прираст по този продукт се е оформил през летните месеци на 2022 г., като основният фактор са постоянно намаляващите ценови равнища на премиите по тази застраховка".

Оказва се, че средната премия все още не може да достигне предпандемичните нива от 2019 г., които бяха към 245 – 250 лв. От данни на Гаранционния фонд се вижда, че при леките автомобили средната премия за пазара към средата на февруари тази година е била около 235 лв., което е с 20 лв. по-малко от пролетта на 2022 г. Именно през февруари тази година се появиха съобщения за нов по-осезаем спад на цените, но след това по данни на застрахователи е започнало възстановяване.

"Според мен не е логично премията по задължителната застраховка да намалява, при положение че всички компоненти, които влияят върху ценообразуването, се покачват. Повишени са цените на консумативите, стойността на автосервизните услуги, при резервните части покачването е с 10-15%", коментира пред Mediapool председателят на Асоциацията за българските застрахователи (АБЗ) и изпълнителен директор на "Армеец" Константин Велев. По думите му тенденцията към незначителен спад или застой не е характерна за пазара на "Гражданската отговорност", който обичайно се характеризира с растеж от 5-7% на годишна база (преди пандемията). Според Велев единственото възможно обяснение на случващото се на пазара може да бъде "изострената конкуренция".

Велев каза още, че не са се сбъднали прогнозите за намаляване на щетимостта при автомобилите по време на пандемията. И през 2021 г., и през 2022 г. изплатените обезщетения по застраховката растат. През миналата година те са се покачили с 29 млн. лв. до 619 млн. лв., сочат данните на КФН.

Най-съществен дял на пазара на "Гражданска отговорност" имат застрахователи с предимно българска собственост, става ясно от данните на КФН. Лидер с приходи от близо 255 млн. лв. през 2022 г. е "Лев инс", следвана от "Евроинс" (174 млн. лв.) и "ДаллБогг Живот и Здраве" (част от групата на "Търговска лига") - 173 млн. лв. Практически обаче "Евроинс" е с далеч по-малък пазарен дял у нас, тъй като в данните на КФН влизат продадени застраховки в множеството други държави, в които компанията оперира. Така на практика трета по най-висок пазарен дял по "Гражданска отговорност" е "Бул инс" със 138 млн. лв. Значителен бизнес в сектора има и "ОЗК Застраховане" (с действителен собственик бизнесменът Христо Ковачки) – 102 млн. лв.

"Зaдължитeлнaтa пoлицa "Гpaждaнcĸa oтгoвopнocт" зa aвтoмoбилиcтитe e генерирала пpeмиeн пpиxoд oт нaд 1.1 млpд. лeвa. С най-голямо доверие от потребителите по традиция се ползва ЗK "Лeв Инc"АД, ĸoятo доминира на пазара с пpeмии зa нaд 250 млн. лв. или близo eднa чeтвъpт oт пазара за изминалата година", коментира в прессъобщение до медиите застрахователната компания "Лев инс".

За разлика от "Гражданската отговорност", ситуацията с пазара на "Автокаско" е доста по-динамична. Там най-високите пазарни дялове се държат от компании с преобладаващо чужда собственост ("Булстрад" – 158 млн. лв., ДЗИ – 137 млн. лв. и др.), макар че второ по премиен приход е българското дружество от групата на "Химимпорт" "Армеец" (156 млн. лв.). Според данните на КФН общите постъпления от тази застраховка към октомври 2022 г. са 823 млн. лв., което означава стабилен ръст на този пазар от над 15% на годишна база. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.