Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вече не би трябвало да има формални пречки пред е-правителството

Вързани са над 1300 ведомства в държавната система за пренос на данни

2 коментара

След близо две години единната електронна съобщителна мрежа на държавната администрация, която се ползва и за нуждите на националната сигурност, влезе в редовна експлоатация и формално вече не би трябвало да има пречка за въвеждането на електронното правителство. Това съобщиха от Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (ИА ЕСМИС).

По мрежата на държавната и общинска администрация може да се пренасят данни, глас, видео и интернет и към нея вече са вързани над 1300 ведомства, сред които министерства, агенции и общини. Това е 80% от всички държавни и общински структури и вече няма пречка те да обменят данни по между си и така гражданите и бизнеса да не се разкарват за различни документи между тях, обясниха от ИА ЕМИС.

Ефектът от въвеждането на държавната електронна съобщителна мрежа се оценява на около 30.40 млн. лв. по-малко разходи за държавата.

Сигурността на преноса на информация е гарантиран и мрежата вече се ползва от военните, МВР, ДАНС, Министерския съвет.

Единната електронна съобщителна мрежа се създаде чрез обединяване на две мрежи. Едната е националната мрежа на държавната администрация , а другата електронната съобщителна мрежа. Административното и финансовото им интегриране е станало без допълнителни бюджетни средства и увеличаване на числеността на персонала.

След интеграцията на двете мрежи агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" притежава оптична мрежа с обща дължина 5377 км.

С технологичното интегриране на двете мрежи е осигурено изграждането на единна MPLS базирана мрежа за пренос на данни на територията на страната. Тя обхваща 28 областни центрове и 38 местни общински центрове.

Единната електронна съобщителна мрежа предоставя комуникационни услуги за пренос на глас, данни и интернет на държавните и местни учреждения.

Планът за технологичното интегриране на двете мрежи беше приет от правителството през февруари 2011 г. За реализацията му бяха определени 20 месеца и бяха заделени 6.5 млн. лв. от бюджета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    До 1 Под мрежата да не би да разбираш "опорония пръстен на Калчев-Тагаински". Щото ако е така - всичко ни е готово! Както се преустроихме още 1956 година - Априлския пленум! Майтапчия

  2. Анонимен
    #1

    Мрежата е само една малка и не толкова съществена част. Този, който е написал горното не е много в час. Важно е да да се осигури достъп на преобладаващата част от хората до интернет. И това вече почти е направено. Частните оператори го правят с изключение на по-отдалечените райони. Проблемът е в съдържанието - няма го, ефективни е-услуги, полезни за хората - няма ги. Е тогава за какво говорим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.