Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев отстъпи частично пред общините

0 коментара

Министърът на финансите Милен Велчев отстъпи частично пред исканията на общините бюджетът отново да покрие натрупаните местни дългове. В края на миналата седмица той заяви, че бюджетът не може да поема допълнителни разходи преди края на годината, когато ще са ясни има ли и колко допълнителни приходи. Днес на среща с ръководството на сдружението на общините финансовият министър се ангажира да отпусне на кметствата още сега 26,6 млн.лева.

Според данни на общините, в края на първото полугодие дълговете им възлизат на 138 млн.лв. Днес финансовото министерство е обещало спешно да преведе на кметствата 26,6 млн.лева. Около 8,4 млн.лева от тях ще бъдат от очакваното преизпълнение на приходите от данък общ доход и корпоративните данъци.

Останалите близо 18,2 млн.лв. идват от 100-процентното превеждане на субсидията за общините за първите шест месеца на годината. Това обещание на Велчев е в нарушение на допълнителното споразумение с МВФ от края на май тази година. Тогава кабинетът се ангажира да не обещава допълнителни разходи, дори ако в бюджета влязат повече от планираните приходи. Това бе една от набелязаните с фонда мерки срещу евентуално влошаване на външната икономическа среда. На общ брифинг с ръководителя на МВФ-мисията Джералд Шиф на 23 май, Велчев съобщи, че мярката включва и ангажимента да се удължи до последното тримесечие на тази година практиката на отпускане на 90% от държавните субсидии.

Държавата да наложи временен мораториум върху плащанията на общините към НЕК, ВиК, БТК и други все още държавни предприятия, поискаха още кметовете от Милен Велчев на днешната среща. Това се налагало заради бедственото, по думите им, финансово състояние на общините. Мораториумът трябвало да бъде наложен поне за времето, през което кметствата ще преговарят с Милен Велчев как държавата да покрие дълговете им.

Председателят на Националното сдружение на общините Венелин Узунов заяви, че засега нямат отзвук на идеята от енергийния министър Милко Ковачев. Не стана ясно дали мораториумът е предлаган и на транспортния министър Пламен Петров, нито каква би била реакцията му при положение, че в момента тече приватизационна процедура за БТК. По време на срещата с кметовете финансовият министър Милен Велчев също не пое ангажимент от името на колегите си.

След срещата, пред журналисти кметовете отново прогнозираха социален взрив в началото на септември, ако държавата не поеме отговорност за борчовете на общините. Венелин Узунов, който е кмет на Разград повтори, че 80% от общините в България в момента имат дългове.

Вече има сигнали за избухване на социално напрежение в страната и ако проблемите не бъдат придвижени, общото събрание на сдружението на общините, което ще се проведе на 28 юни, ще вземе решение за други крайни действия, заяви Узунов. Вчера кметът на Добрич Лъчезар Росенов заплаши, че ако не се споразумеят с финансите за погасяване на дълговете на общините, в знак на протест кметствата ще спрат работа поне за един ден.

Днес министерството на финансите и кметовете са се разбрали заедно да подготвят програма за погасяване на задълженията на общините. От финансите предложили тя да бъде направена в началото на юли, когато ще е ясно изпълнението на бюджета за полугодието. От ръководството на сдружението на кметовете обаче настояли програмата да се изготви преди общото им събрание, явно с цел да има какво да отчетат пред колегите си, и залегнал срокът 25 юни. Идентичен срок - до края на този месец, за изготвяне на програма за уреждане на висящите плащания на общините, всъщност бе приет и от правителството миналия четвъртък, когато министрите одобриха доклада на работната група за финансова децентрализация, оглавявана от вицепремиера Паскалев.

По време на срещата кметовете обаче не са се ангажирали дали ще предприемат ответни мерки за увеличаване на общинските приходи, идващи от наем на имущество, местна приватизация, дейността на все още общинските предприятия и други. При първата голяма дупка в общинските бюджети, която се появи през есента на 1999 година, правителството на ОДС покри дефицита на кметствата срещу насрещно изготвяне на програми за затягане на местната фискална дисциплина и увеличаване на местните приходи. Така и не стана ясно дали някоя от общините е изпълнила поне част от разработените програми, но в края на 2000-та година те отново имаха дефицит, който отново бе покрит от парите на всички данъкоплатци в бюджета. Същото се повтори и през в края на 2001 година.

Поредно рамо на исканията на общините днес даде и президентът Георги Първанов. В деня на срещата на кметовете с финансовия министър, Първанов заяви в град Попово, че държавата трябва да промени коренно своята философия при финансирането на общините. "Кметовете и общинските съветници трябва да имат достатъчно власт, в това число и за преразпределението на финансовите средства, или поне равна на техните тежки отговорности по управлението на общините", каза Първанов пред местните общинари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.