Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВиК-ата скочиха срещу таксата за регулиране

5 коментара
ВиК-ата скочиха срещу таксата за регулиране

В наредбата за образуването на цената на водата трябва да се разпише механизъм, който да се прилага в случай, че тарифата, която се формира от ВиК-то според разходите му, надвишава социално поносимата цена в региона. Това заяви Пламен Никифоров, директор на Дирекция “Водоснабдяване и канализация” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) в четвъртък при общественото обсъждане на този документ и наредбите за таксите, събирани от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

В закона за регулирането на ВиК-услугите е разписано, че при формирането на цената трябва да се има предвид доходите по региони, 4 на сто от които да формират социално поносими цени на питейната течност. В проектозакона за управление на водите, който се разглежда в парламента, пък са заложени безплатни 2,8 куб. м. за бедните семейства, чиито сметки до тези количества вода да се плащат от държавата. Според Никифоров, който бе подкрепен и от шефове на ВиК-дружества, редно е обаче в подзаконовия акт да се конкретизира механизъм за компенсиране на социално слабите.

Един от най-острите спорове, възникнали по време на обсъждането между ДКЕВР, представителите на водните дружества и обществените организации, бе относно таксите, които ВиК-ата трябва да плащат на комисията за регулирането и за разглеждането на цените им.

Това е нов вид данък, това ли ви е регулацията, възмути се Теню Пейчев от Българската асоциация по водоснабдяване и канализация (БАВК). Ако прилагате тези наредби, голяма част от дружествата ще фалират, заяви той.  Председателят на ДКЕВР Константин Шушулов се оправда, че от Министерството на финансите им заложили в проектобюджета за 2006 г. да съберат 2 млн. лв. приходи от водното регулиране.

Според фирмите таксата за регулиране от 2 хил. лв. годишно плюс 0,7 на сто от продажбите им заедно с останалите около десетина такси, които трябва да плащат на държавата за водоползване, за съответствие с хигиенни изисквания и др., ще натовари сериозно цената на водата. Така ще се формира висока тарифа, която под натиска на формулировката за социално поносима цена, ще доведе до цени под себестойността на услугата и съответно до декапитализация на дружествата, категорични са от водните фирми.

Шушулов посочи, че  въпросната такса, която е била разиграна във финансова симулация  при 40 ВиК-ата , с чиито отчети разполага комисията, и е изчислено, че тя ще натовари сметките на потребителите с около 3 ст. годишно. Той все пак призна, че ако разходите по ВиК-услугата формират прекалено висока цена, ще се реже от печалбата на фирмите. Шушулов обаче се зарече, да не допусне финансова нестабилност при ВиК-ата. Нормата за възвръщаемост на водните дружества в момента е под 5 на сто,, в бъдеще за всяка фирма ще се определели индивидуална рентабилност.

Експертът от МРРБ Христо Станков предупреди, че при оценяването на активите и капитала на ВиК-фирмите трябва да се има предвид, че те са силно деформирани и не са по реална пазарна стойност, което може да доведе до деформиране на цените на водата. Станков препоръча на комисарите да намерят подход за реална оценка на активите и капитала на  дружествата.

Шушулов се съгласи със забележката и сам отбеляза, че е налице парадоксът дружество с огромен брой потребители на водоснабдителните и канализационни услуги да има активи на стойност колкото два-три апартамента.

Като цяло работещите във ВиК-сектора се оплакаха, че наредбите са непълни и имат нужда от много доработване. Знаем, че те закъсняха много и нямаме време, но какъв е смисълът от лоша подзаконова уредба, заяви Владимир Стратиев от БАВК. Според него неправилно е сега да се приемат лоши документи, които да се допълват с указания, както проф. Шушулов отбеляза преди това, че ще стане.

В 14-дневен срок всички засегнати от наредбите страни могат да внесат в ДКЕВР своите предложения за корекции в нормативните документи. Регулаторът ще представи на Министерски съвет окончателен вариант, включващ както приетите предложения от бранша, така и отхвърлените, каза шефът на комисията.

Целта на ДКЕВР е до края на ноември наредбите да бъдат приети, за да може ВиК-ата да започнат да внасят тригодишните си бизнес планове за развитие с ремонтни програми и намаление на загубите. На базата на тези документи ще се одобрява и цената на водата за всяко дружество. Фиксираният срок за подаването им е три месеца след приемането на наредбите, което значи – към края на февруари или началото на март, според решението на Министерски съвет за одобряване на наредбите.

Инвестиционните програми може да се внесат и на следващия ден от влизането им в сила, но факт е, че няма  нито едно ВиК, което да е подготвило бизнес план, стана ясно от думите на Никифоров. Той посочи, че във Великобритания например такива бизнес планове се подготвят по две години.  Процедурно обаче самото утвърждаване на тарифите на ВиК-дружествата също се предвижда да продължава месец.

Така реално нови цени на водата може да има чак април-май 2006 г. Което е зле за дружествата, някои от които не са пременяли тарифите си от 2002 г., по информация на Никофоров. В същото време скочи цената на тока, който е сериозен разход по доставката на питейната течност. Предвижда се и увеличение с до 4 пъти на таксата за водоползване и така водните дружества са в доста критична ситуация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Читател
    #6

    В закона не е "разписано" а записано, госпожици филоложки.

  2. водоподаник
    #5

    Никой от споменатите господа Пламен Никифоров, Христо Станков, Константин Шушулов и Теню Пейчев не е работил и един ден във ВиК-дружество! Сега ясно ли е защо цари такъв хаос в този жизненоважен за населението сектор?

  3. Генерал Кобалт
    #4

    ХРИСТО ХРИСТОВ ПОЛУЧАВА ГОЛЯМАТА НАГРАДА ЗА ЖУРНАЛИСТИКА ЗА РАЗСЛЕДВАНЕТО СИ ЗА УБИЙСТВОТО НА ГЕОРГИ МАРКОВ - КНИГАТА "УБИЙТЕ СКИТНИК"!!!ТОВА Е НАПРАВО НЕВЕРОЯТНО!!!ТОЙ САМИЯТ КАЗА, ЧЕ Е ИЗНЕНАДАН!!!ЖУРНАЛИСТИЧЕСКАТА ГИЛДИЯ МАЛКО ИЗМИВА СРАМА ОТ ЛИЦЕТО СИ С ТОЗИ АКТ!НЕ Е ЗЛЕ НИКАК КАТО ФАКТ!!!

  4. Генерал Кобалт
    #2

    ХРИСТО ХРИСТОВ ПОЛУЧАВА ГОЛЯМАТА НАГРАДА ЗА ЖУРНАЛИСТИКА ЗА РАЗСЛЕДВАНЕТО СИ ЗА УБИЙСТВОТО НА ГЕОРГИ МАРКОВ - КНИГАТА "УБИЙТЕ СКИТНИК"!!!ТОВА Е НАПРАВО НЕВЕРОЯТНО!!!ТОЙ САМИЯТ КАЗА, ЧЕ Е ИЗНЕНАДАН!!!ЖУРНАЛИСТИЧЕСКАТА ГИЛДИЯ МАЛКО ИЗМИВА СРАМА ОТ ЛИЦЕТО СИ С ТОЗИ АКТ!НЕ Е ЗЛЕ НИКАК КАТО ФАКТ!!!

  5. Free Thinker
    #1

    2000 лв такса на какво досега + само 0.7% от оборотаами да саберем по няколко стотинки ида не пипат цената

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.