Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Високите цени в строителството бавят и модернизацията на спешната помощ

Проектът ще има нужда от допълнителни средства, за да продължи

4 коментара
Високите цени в строителството бавят и модернизацията на спешната помощ

Високите цени на строителните материали спъват изпълнението на проекта за модернизацията на спешната помощ у нас, който е на обща стойност 163.9 млн. лв. и се изпълнява по оперативната програма “Региони в растеж“. За проблема стана ясно при изслушването на здравния министър Асена Сербезова в парламентарната здравна комисия. Тя обясни, че за голяма част от строително-ремонтните дейности в спешните звена няма потенциални кандидати заради ръста в цените на желязото и други материали, използвани в строителстото.

Както наскоро стана ясно, стотици проекти за строителство на пътища, детски градини, благоустрояване на селата и градовете, са замразени заради поскъпването на строителните материали и са необходими поне 600 млн. лв. за размразяването им.


Проектът за модернизацията на на спешната помощ предвижда закупуването на нови линейки, оборудвани със съвременна медицинска апаратура, както и обновяване на спешните отделения в 34 лечебни заведения, 27 центъра за спешна медицинска помощ и 170 филиала.

Сербезова съобщи, че до момента са закупени и са доставени 358 нови линейки, заедно с оборудването към тях, което включва: респиратори, аспиратори, дефибрилатори, монитори, инфузионни помпи и др. съгласно стандарта за спешна медицина.

Успоредно се изпълняват и дейности по обновяване на материалната база на спешната помощ, където е заложено реновиране на 235 обекта, но при него има забавяне.

Към момента са сключени договори за 97 обекта, а за още 77 обекта има избран изпълнител и след изтичане сроковоте по обжалване предстои сключване на договори. Започнали са строително-монтажни работи в 31 обекта, а 8 обекта са завършени успешно и имат удостоверения за въвеждане в експлоатация. Сред готовите обекти към момента са спешните центрове в Габрово, Севлиево, Дряново, Трявна, Ветово, Стралджа и др. 

За 61 обекта, обаче, няма сключени договори с изпълнители на строително-ремонтни дейности и предстои да бъдат обявени наново, съобщи Сербезова. Тя посочи, че за всички 235 обекта са избрани изпълнители за строителен и авторски надзор, но това, което пречи да се сключат договори за строителство е повишаването на цените на материалите и труда, поради което прогнозните стойности, заложени в бюджета на проекта се оказват недостатъчни. 

“В последната година не само на желязото, но и на всички останали материали има голямо завишение в цените и някои обекти не представляват интерес за потенциалните участници“, обясни здравният министър.

В момента МЗ е в процес на избор на независим оценител, който да анализира ръста на цените на отделните строителни материали и дейности и на базата на изготвения анализ да се установи с колко е необходимо да бъде дофинансиран проектът за модернизация на спешната помощ. След това ще се търси осигуряването на допълнителни бюджетни средства за него, уточни Сербезова.

За успешното приключване на проекта предстои и закупуването на 42 високопроходими линейки, поръчките на които многократно се проваляха през последните години. 

“Поради спецификата на този тип линейки досега има няколко неуспешни опита да се купят и сега се редактират техническите спецификации“, обясни Сербезова, като увери, че се подготвя максимално прозрачна процедура.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #4
    Отговор на коментар #3

    Некадърниците са все началници в здравеопаСната ЦоЦиалистическа схема/система, прехвърлена от тях и в 21. век. Нищо друго не знаят, освен да повтарят опорките/предишно наименование лозунги. Само че лекарите са не само уморени и смешно платени, но и отвратени от всички идиотии тпи "много вожд, малко индианец". А вождовете не са виждали жив пациент (в добрия за пациента случай) и нямат намерение да виждат.

  2. BG900
    #3

    Каква модернизация??? Лекари няма там, санитари, сестри!!!! Това е нужно отношение малко и разбиране. Не може сам човек да заведеш някой и да го влачиш по изследвания или да чакаш с часове за информация. И като питаш някой за информация да те набият вербално отсреща. Ами не работи там като не ти понася и т.н. Само пречиш така! Да не говорим, че в събота и неделя там не работят. Има дежурен лекар специалист в някаква област и ако се наложи да идва се чака и човека си заминава - лично е изпитано от мен. Така почина човек в ръцете ми там чакайки специалист.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Половин България разчита на частна бърза помощ!

  4. A.Aleksiev
    #1

    Модернизацията на Смешната Помощ зависела от цените на стиропора и гипскартона! БРАВО, Сербезова! От воле засрами доскорошните недоразумения! Вече може да си ходиш! От тебе- толкова! Оди да бъркаш ланолин с вазелин!Quantum satis!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.