Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Водни проекти за над 600 млн. лева остават за след 2014 г.

След 7-годишно забавяне наредбата за проектиране на пречиствателни станции е на финалната права

3 коментара
Водни проекти за над 600 млн. лева остават за след 2014 г.

Водни проекти за над 600 млн. лв. ще останат за изпълнение за следващия програмен период 2014 – 2020 г. Причината е забавянето на проектите с над половин година. Това съобщи зам.-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева по време на конференция “Предизвикателства при изграждането и експлоатацията на пречиствателни станции за отпадни води (ПСОВ)”, организирана от Камарата на строителите.

Най-много европейски средства са предвидени именно за ВиК-сектора през 2014 – 2020 г. - около 2.4 млрд. лева.

От 26-те водни проекта, т.нар. на “гола поляна”, които се финансират по програма “Околна среда”, само три – четири са успели да подготвят инвестиционните проекти и имат шансове да ги изпълнят през този програмен период, посочи зам.-министърът. По думите ѝ останалите ще останат за изпълнение през следващия програмен период.

От готовите водни проекти, чиито договори бяха сключени по времето на ГЕРБ, Ивелина Василева отличи тези на общините Пирдоп, Провадия и Козлодуй, където строителството вече е започнало. Това се дължи на факта, че общината е успяла да проведе тръжните процедури още преди подписването на договорите с оперативна програма “Околна среда”. Ние насърчаваме тази практика, за да не се губи време с усвояването на европейските средства, посочи Василева. Тя отчете и добър напредък по големите водни проекти на Габрово и Враца, които са за над 100 млн. лв.

На другия полюс е Търговище например, където договорът е сключен още през 2008 г., но и до този момент не е избран изпълнител на ВиК-мрежата. Най-вероятно този договор ще бъде прекратен.

Основното предизвикателство за следващия програмен период ще е изграждането на ВиК- мрежата и пречиствателни станции за отпадни води (ПСОВ) в 232-те села и градове с население между 2000 и 10 000 жители, посочи зам.-министър Василева. Съгласно поетите ангажименти пред ЕС България трябва да е изградила станции в тези населени места до края на 2014 г.

Строителите предизвикателствата са свързани с огромния обем дейности, които трябва да бъдат извършени качествено за кратък период от време, посочи зам.-министър Василева.

След седемгодишно забавяне Наредбата за проектиране и изграждане на ПСОВ е пред финал. В момента наредбата се съгласува и очаквам до края на годината да е готова, каза министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. По думите ѝ се променя подходът на работа по създаването на нормативния акт. В документа няма да се залагат конкретни технически параметри, а ще бъдат посочени граници, в които проектантите да се вместват при проектиране на ПСОВ, обясни министър Павлова. Според нея така ще се осигури гъвкавост и възможност за използване на нови технологии и няма да се налагат чести промени в документа заради иновации в сектора.

В момента в страната работят или са в процес на строителство около 300 ПСОВ, каза министър Павлова. Тя посочи, че трябва да се мисли не само за екологията и пречистването на отпадъчните води, а и за решаване на проблема с водоснабдяването на населението.

Изграждането на ПСОВ осигурява значителна работа на строителния бранш, заяви Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите. “Хубаво е да купуваме екологични превозни средства, но е по-добре средствата от оперативна програма “Околна среда“ да отиват за конкретните си цели – изграждане на пречиствателни станции“, каза той по повод решението за пренасочване на 600 млн. лв. от програмата за ековозила.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Още едно доказателство,че в България не се работи,както трябва и най-вече-не се търси никаква отговорност,та ако щете -и съдебна.Всеки гледа-ден да мине,друг да дойде!От най-високо ниво,та до отделния гражданин.Защо не са усвоени средствата-виновен е министъра,неговите заместници,кметовете.И нищо!Красота!На какво се разчита тогава,единствено на факта,че в населени места от 2000 души няма кой да остане,за съжаление.

  2. Анонимен
    #2

    ако може и след 2020 да останат с обещанието за чудеса ще е най-удобно...

  3. Анонимен
    #1

    Къде дрямахте почти 4 години? Свършиха проектите подготвени от тройната и сега настъпва смут!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.