Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Връзките между САЩ и Саудитска Арабия си струва да бъдат запазени, но не и в сегашното им състояние

5 коментара
Управляващото Саудитска арабия семейство.

Покойният американски сенатор Джон Маккейн обичаше да казва, че ценностите и интересите на САЩ са едно и също - и щеше да настоява за твърди действия в отговор на бруталното убийство на журналиста Джамал Хашоги, пишат в публикувана във в. "Вашингтон пост" статия Арън Милър, бивш анализатор за Близкия изток в Държавния департамент на САЩ и Ричард Соколски, старши изследовател на фондацията Карнеги за международен мир.

Маккейн щеше да признае, че САЩ имат значителни интереси в Саудитска Арабия. За нещастие, правителството на президента Доналд Тръмп постави тези интереси под заплаха, като се сближи с безразсъден саудитски лидер и му даде свобода на действие.

Ако убийството на Хашоги ще има трайни последствия и отражение, то трябва да стане момент на просветление и предупреждение за правителството на Тръмп, че трябва да възстанови взаимността и баланса в отношенията с Рияд, които в момента са извън контрол.

Въпреки значителните разногласия през годините, включително заради саудитската подкрепа и разпространение на крайна форма на исляма, съюзът между Саудитска Арабия и САЩ удържа, защото ги свързваха общи интереси и цели.

През последните десетилетия Рияд стана важен партньор в областта на сигурността. Затова отношенията между двете страни си струва да бъдат запазени - но не и при сегашните обстоятелства и не на всяка цена.

През последните две години правителството на Тръмп изпусна контрола върху отношенията, който премина в ръцете на неопитния, прекомерно амбициозен и безразсъден саудитски престолонаследник Мохамед бин Салман, който не само приема подкрепата на САЩ за даденост, а и я използва, за да води политика, противоречаща на американските интереси и ценности.

Фактическият управник на Саудитска Арабия направи серия от провалили се безразсъдни политически решения, с които правителството на Тръмп вече е обвързано - отвличането на ливанския премиер, катастрофалната война в Йемен (довела до най-голямата хуманитарна катастрофа в света) и недомисления бойкот на Катар затрудниха създаването на единен фронт срещу Иран в Персийския залив и само увеличиха влиянието на Техеран.

Във вътрешен план саудитският престолонаследник, под прикритието на важни реформи, показа по-тъмна и безкомпромисна страна от характера си - той не понася да му се противоречи, арестува журналисти, блогъри и активистки за правата на жените, а богати саудитци бяха арестувани и изнудвани за пари в аферата "Шейхдаун".

Убийството на Хашоги е кулминацията на деструктивните решения на принца, които правителството на Тръмп пренебрегва или дори подкрепя. Още по-лошо е, че подходът на Тръмп и неговия зет Джаред Къшнър към Рияд се отличава с пожелателно мислене.

Вместо да даде на САЩ възможност да възпират Иран или да получат водеща роля в мирния процес между израелци и палестинци, политиката на принца в Катар и Йемен даде на Техеран по-голямо пространство за маневри, а крал Салман трябваше да успокои ентусиазираната подкрепа на сина си за мирния план на Тръмп.
Проблемът не е просто Саудитска Арабия да бъде наказана за убийството на журналист. Рияд подкопава и американски интереси.

Правителството на САЩ трябва да предприеме стъпки за коригиране на баланса в отношенията, превърнали се в едностранни - замразяване на контактите на високо равнище с кралството за определен период, оттегляне на подкрепата на САЩ за злощастната саудитска въздушна кампания в Йемен и оказване на натиск върху Рияд да покаже повече гъвкавост за намиране на политическо решение с посредничеството на ООН.

Няма причина и Вашингтон да не направи изявления против репресивната вътрешна политика на престолонаследника, което може да засили нестабилността в кралството. А ако се докаже, че принцът е замесен в убийството на Хашоги, трябва да се обмислят и допълнителни стъпки като замразяване на авоари, забрана за пътувания и спиране на доставки на оръжие.

Това е критичен момент в отношенията между САЩ и Саудитска Арабия. Принц Мохамед бин Салман може да я управлява в продължение на идния половин век.

Вашингтон има сериозен интерес да подкрепи мъдър, предпазлив и склонен към реформи политик - но със сигурност няма интерес да бъде използван от безразсъден авторитарен лидер, който изглежда решен да потиска гражданите си, да убива противниците си и да дестабилизира региона, като едновременно с това подкопава интересите и ценностите на САЩ, подчертават авторите на статията във "Вашингтон пост".

По БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #5

    Интересно - вече четат мислите на умрелите? Политиката на СА не се е променила толкова. Написано е, като че ли преди даванрето на властта на Мохамед бин Салман политиката е била демократична, спазваща американските ценостти. Споменатата война в Йемен - Маккейн още беше жив когато е започнала и когато армията на СА показа как ще води тази война. ОТ Маккейн нямаше много заявления "против", нито призиви за орязване на оръжейните доставки за СА.

  2. Kiril Kovatchev
    #4

    Ценностите и интерсите на САЩ са едно нещо, това е много силна фраза и много истинска. Лошото е че много политици не виждат по-далече от това което могат да си сложат в джоба. Това е проблем в целия свят. България е минала отдавна критичната точка...

  3. Real ''Mickey''
    #3
    Отговор на коментар #1

    "големият ДЖОН МАККЕЙН го няма вече" RIPЗа мъртвите или добро или нищо....затова няма да кажа нищо!!!

  4. Преслав
    #2

    Страшна ценностна система имаше. Приятел на ислямистите главорези в Сирия, както всъщност беше и Кашоги.И изобщо големи американски ценности - Асад не бил демократичен, че наследил управлението от баща си, но саудитския камилар, дето вероятно "ще управлява Саудитска Арабия в следващия половин век" се вписва идеално в "демократичните" ценности на САЩ. Ми гнусно е бе тролчета.

  5. Nikola Nikolov
    #1

    Да !!! За огромно съжаление , не само на американците , но най-вече за целия нормален свят , големият ДЖОН МАККЕЙН го няма вече!!! Именно неговата ценностна система е нещото , което страшно липсва днес !!! Това е причината да си развяват байраците най-различни самовлюбени , властимащи , разнокалибрени гаулайтери !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.