Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС поиска от районни съдии да лобират в парламента за съдебната реформа

24 коментара

Висшият съдебен съвет (ВСС) препрати двама млади районни съдии, дошли да се оплачат от кадровата политика на съвета, да лобират в парламента за правилно провеждане на съдебната реформа. Това стана във вторник по време на второто за деня извънредно заседание на ВСС. На първото бяха разгледани текущи въпроси от работата на съдебната власт.

На второто заседание членовете на ВСС посветиха времето си на изслушване на двамата съдии от Софийския районен съд (СРС) – Владимир Вълчев и Катерина Енчева, които представиха декларация, посветена на кадровата политика на ВСС и идеите за нова наредба за атестирането.

Декларацията бе подписана от 20 съдии членове на районната секция на Съюза на съдиите в България (ССБ). Повод за нея стана назначаването и преназначаването на 85 магистрати без конкурс от ВСС миналата седмица. Този акт предизвика бурна и гневна реакция както на редови съдии, така и на министрите на външните работи Ивайло Калфин и на евроинтеграцията Меглена Кунева, които ги определиха като скандални и възмутителни.

В понеделник адвокатът Светлана Байчева оспори последните назначения пред Върховния административен съд.

Преди изслушването пред Mediapool Владимир Вълков, който е и председател на районната секция на Съюза на съдиите в България, обясни, че основната цел на посещението му във ВСС е да бъдат поканени членовете на съвета на среща с колегията от СРС, за да бъдат обсъдени проблемите на правосъдната реформа и кадровите въпроси в правораздаването.

Целта на неговото и на колежката му посещение обаче явно бе погрешно схваната от членовете на ВСС, които използваха извънредното си заседание, за да се оплачат на по-младите си колегите от политиците.

“За тази ситуация е виновен парламентът. След миналото заседание, на което ВСС назначи магистрати, министър Кунева твърде драматизира случилото се, въпреки че именно тя бе част от правителството на НДСВ, което махна конкурсното начало”, заяви председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров и добави, че ЕС трябва да научи точно кой е премахнал конкурсите.

Конкурсното начало в съдебната система бе въведено с промяна в Закона за съдебната власт от 2002 г. и две години по-късно – през 2004 г. бе премахнато по предложение на управляващото мнозинство начело с НДСВ.

Ден след заседанието, в което ВСС назначи 85 магистрата, без да се съобрази с въведеното конкурсно начало от новия Закон за съдебната власт, външният министър Ивайло Калфин и министърът по европейските въпроси Меглена Кунева заявиха, че с това действие съветът уронва престижа на съдебната власт пред ЕС.

Въпросните назначения съвпаднаха с посещението на еврокомисаря по разширяването Оли Рен в София.

По думите на Григоров тези изказванията са били дълбоко неморални и цинични, а той е бил огорчен особено от думите на Кунева. Той заяви, че ще отмине изявленията на Калфин, тъй като той бил вън от темата, защото не е юрист.

“ВСС не дължи извинения на никого. Дължат го законодателите”, заяви още Григоров.

Въпреки, че не присъства на заседанието, когато без конкурс бяха назначени 85 магистрата, Григоров заяви, че за над 60 от тях назначението е правилно.

“Ние не сме виновни, че законодателят не е предвидил преходни разпоредби и какво да стане с назначенията, чиято процедура вече е стартирала”, обясни още председателят на ВКС.

Преди месец, когато младшите съдии от Националния институт на правосъдието изпратиха протестна декларация до ВСС за назначаването на младши следователи за младши съдии без необходимия конкурс, Григоров заплаши, че ВКС може да обяви решенията на съдебните състави, в които участват такива хора, за нищожни.

Пред членовете на ВСС Владимир Вълков заяви, че няма необходимата прозрачност при назначаването на магистрати като то се прави, по думите му, без мотивировка.

В отговор членовете на ВСС поканиха Вълков и колежката му Катерина Енчева да идват редовно на заседанията на комисията по атестиране и комисията по съдебна администрация, въпреки че, според статистиката, СРС е най-натовареният съд в България като на съдия се падат средно над 500 дела годишно и съдиите нямат време да присъстват на заседания на комисии.

Темата бе допълнително изместена от председателя на Апелативен съд – Пловдив Радка Петрова, която заяви, че младото поколение съдии трябва да повлияе върху законодателна власт.

“Младите хора като вас трябва да помогнете за осъществяването на реформата и да повлияете върху законодателната власт, за да бъде извършена тя по най-добрия начин”, заяви Петрова.    

В крайна сметка членовете на ВСС приеха да посетят Софийския районен съд на 6 юни, където да бъдат поставени отново въпросите, свързани с кадруването на магистрати.

Въпреки реакциите на членовете на съвета, съдия Вълков обяви след края на срещата, че е “доволен и обнадежден” от срещата с членовете на ВСС, макар да не уточни защо. Той обяви, че засега районните съдии не смятат да препращат проблема с назначенията към парламента, защото нямат право на законодателна инициатива.

Той заяви, че хората, подписали се под декларацията, изпратена към ВСС, са само 20 души, защото някои от съдиите ги е било страх да се подпишат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. една българка
    #25

    "Горго ни с таквиз попълнения!" - това ли ти е на теб правописа?! жалък нещастник!Ад за разлика от теб съм учила в Университет и ако ти беше посещавал същото уч.заведение щеше да знаеш как се пише науката Реторика!!! Отвори поне в интернет и погледни преди да дрънкаш глупости, че и да ни ги предлагаш на вниманието!А на всичко отгоре по нищо не става ясно че аз съм връзкарка, защото нямам нищо общо със съдебната система, но имам очи и уши и съответно гледам и слушам какво става в страната! Конкурсно

  2. "Адвокатката"
    #24

    Вашето безгранично нахалство и цинизъм на теб"адвокатке" и твоите протежатори и парашутоносители е като гнусен вирусссссссс, дано скоро се самоунищожите от последния плевели такива в градината на съдебната система!Дано Европа наистина ви окаже ефекта"Райд", че да не се налага да виждам злобните и безпомощтни опити за изява на жалки твари като теб!

  3. replika za Encheva i Valkov
    #23

    Taka nareceha "advokatke"-ochevadno si naiasno s pochtenostta i rabotata na dvamata kolegi vkliuchitelno i izvan spetsifichnite im trudivi funktsii i zlobeesh ot svoiata tapota i bezpomoshnost da badesh kato tiah!Dostoina za sagalenie-ti s tvoia malomeren mozak kaka iskash da razberesh ideiata na shtatskite kolegi za detska preventsia, sled kato sigurno edva svarzvash dvata kraia poradi lipsa na klienti po ochevadni za vsichki ni prichini?!Che koi v Bulgaria e izgledal evropeiski delo,be nevego

  4. адвокат
    #22

    Много злоба колега, ако изобщо си такъв. Но май ми се струва, че си помияр, дето лиже задниците на такива като тия двамата, дето така ревностно защитаваш. Остани си със здраве.

  5. юрист2
    #20

    Абе колега, предполагам , че си такъв и дано не си от университета в долно уйно, поне научи кой от кога до кога е бил мин-председател на България. През 2002г беше - Симеон С-К. Иван Костов беше 1997-2001, Симеон - 2001-2005. Аман от влюбени в Костов ученички. За сведение Филчев и тоя смешко Григоров също ги назначи Костов. А имаше изпълнения на ВСС и при Сим. С-К. Ама не си мисли че при костов е било рай.Той и сидеров са двамата най-тъпи политици в момента . И доста си приличат. Ама ти едва ли ще го разбереш това.

  6. az
    #19

    Решението на ВСС показва ясно, че тези които са гласували са напълно против какъвто и да е конкурс. Законът никога не е пречел да се направи обективна схема за назначаване и атестиране на магистратите. Фактът, че такова решение се взима, при положение, че всички декларират желание за независимост и обективност при назначаването показва, че това е само на думи. Иначе всички тези супер -магистрати имат огромното желание подмолното и политическо кадруване да продължи, че системата да не бъде никога независима. Хора с такова мислене какъвто и закон да има ще го съботират

  7. радка
    #18

    Един нещастник,когото всички в системата търпим.Законът Григоров се спазва, независимо дали е добър и дали ти харесва. Сигурно на много хора не им харесва. Чудесен пример от съдия какво се прави в такъв случай.

  8. az
    #17

    Този орган е политически, а отгоре на всичко и доминиран от ДПС, и няма място в съдебната система. Време е да бъде разпуснат

  9. proximo
    #16

    правилно или законосъбразно е г-н Григоров, моля изразявайте се като юрист, ако за шестдесет човека е правилно , то кой са те и кои са останалите за които не е правилно взетото от Вас решение да ги назначите , алабалистиката край няма, докога ще се прехвърля топката, че законите са лоши , като не ги спазвате Вие какъв пример давате на обществото то да ги спазва, докога ще я караме така и ще се извиняваме с този от който не зависи ,за да отклоним вниманието от себе си , за липсата на принциност и решимост да сложим ред в все повече обърканото правораздаване, време е да си ходите, щото каква каша направихте,бая време ще мине докато се оправи, довиждане и наслука

  10. Nabliudatel
    #15

    Не си добре информиран, приятел. Погледни си законите и ще видиш, че през 2002 г. се въведе задължителен конкурс за всички първоначални назначения в съд. система, без изключение дали става дума за районен или върховен съд. Тогава премиер беше Ив. Костов. След като дойде НДСВ на власт, остави конкурсите само за мл.магистрати, а за всички останали остави назначенията по целесъибразност, по преценка на ВСС. И точно тогава станаха най-големите "извращания" при назначаването на магистрати - назначението

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.