Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Япония отбелязва 70 години от атомната бомбардировка на Хирошима

Ядреното възпиране - наследство от Хирошима

12 коментара
Япония отбелязва 70 години от атомната бомбардировка на Хирошима

Япония почита паметта на загиналите преди 70 години от американската атомна бомбардировка на Хирошима. Основните възпоменателни церемонии, в които участва и премиерът Шиндзо Абе, и десетки чужди представители, по традиция се състояха в Парка на мира в центъра на града, предадоха осведомителните агенции.

Точно в 8 часа и 15 минути местно време, когато на 6 август 1945 г. избухва бомбата, хвърлена от американския бомбардировач Б-29, над Хирошима се разнесе камбанен звън, който отмерваше минутата мълчание в памет на жертвите.

Кметът на Хирошима Кадзуми Мацуи нарече в словото си ядреното оръжие "абсолютното зло" и призова света да действа, за да бъде забранено това страшно оръжие. Докато има ядрено оръжие, никога не знаем кой ще стане негова жертва, подчерта той, четейки Декларацията на мира.

Пред паметника в центъра на Парка на мира бяха положени венци от бели и жълти цветя. Канцеларията на премиера Шиндзо Абе разпространи малко преди началото на церемония негово изявление, в което той изразява "съболезнования на душите на всички жертви на атомните бомбардировки , на всички, преживели тази трагедия и на членовете на семействата им" и тържествено обещава, че ще постигне целта светът да се откаже напълно от ядреното оръжие.

На церемонията Абе заяви, че Япония ще положи всички усилия да създаде свят без ядрено оръжие. Той добави, че догодина в Хирошима ще се състои среща на министрите на външните работи на страните от Г-7, на която ще се обсъжда и темата за ядреното оръжие.

На 9 август 1945 г., три дни след Хирошима, САЩ хвърлят бомба и над Нагасаки. Бомбардировките нанасят последните удари на имперска Япония - на 15 август 1945 г. тя капитулира и с това приключва Втората световна война.

Смята се, че от бомбата, хвърлена над Хирошима, веднага загиват около 74 000 души. Много от оцелелите умират впоследствие от лъчева болест.

По данни към 6 август 2014 г. общият брой на жертвите на ядрените удари възлиза на 292 325 души.

По официални данни в Япония все още има над 183 000 оцелели от Хирошима и Нагасаки, а средната им възраст е 80 години.

Ако атомните бомби станат част от новите оръжия в арсеналите на воюващия свят или от арсеналите на народи, готвещи се за война, ще дойде време, когато човечеството ще проклина имената Лос Аламос и Хирошима - думите на Робърт Опенхаймер от 1945 г. ни припомнят днес, 70 години след хвърлянето на първата атомна бомба над Хирошима, какъв благоговеен страх са изпитвали блестящите учени от Лос Аламос, разработили най-смъртоносното оръжие в историята, от онова, което са създали, пише в редакционна статия британският в. "Гардиън" в деня, когато светът отбелязва мрачната годишнина.

Народите по света трябва да се обединят или ще загинат, предупреди някога Опенхаймер (когото често определят като "баща на атомната бомба"), призовавайки политиците да поставят чудовищната мощ на атома под стриктен международен контрол, отбелязва вестникът.

От 6 август 1945 г. споровете дали атомната бомба е била абсолютно необходима, за да се сложи край на войната в Пасифика, не са спирали. Едно обаче е безспорно - след 1945 г. ядрените оръжия промениха глобалния стратегически пейзаж и дори самото понятие "война", пище британският вестник.

Ядреното възпиране - наследство от Хирошима

Рожба на страха от надвиснал апокалипсис, тази концепция цели да направи войната невъзможна - 70 години след Хирошима ядреното възпиране остава сред стожерите на световния ред, макар че ядрено оръжие продължава да се разпространява, пише в четвъртък агенция Франс прес.

"Ядреното оръжие оформи студената война, после мина отвъд Берлинската стена и все още е инструмент в една стратегия за отбрана и демонстрация на сила", отбелязва пред агенцията Филип Водка-Галиен, експерт по ядреновоенни въпроси във френското сп. "Преглед на националната отбрана".

През цялата студена война САЩ и Съветският съюз, прикрити зад планини от бойни глави, заплашваха да се унищожат взаимно, ако бъдат поставени на карта жизнените им интереси. Двайсет години по-късно атомното оръжие, с каквото разполагат 9 страни - САЩ, Русия, Франция, Великобритания, Китай, Индия, Пакистан, Северна Корея и вероятно Израел, остава все тъй желано независимо от неспирните дебати за рисковете от ядрена зима и спешната необходимост от разоръжаване.

"Как да обясним крайно изненадващата липса на конфликт между великите сили от 70 години насам, освен с ядреното възпиране? Основната му заслуга е, че великите сили се страхуват още повече да воюват помежду си", посочва Брюно Тертре, експерт от Фондацията за стратегически изследвания в Париж.

"Действа като нитроглицерин"

Възпирането "свива хоризонта на конфликтите" между великите сили, твърди той, давайки за пример украинската криза. И добавя: "Ядреното оръжие прави днес просто немислим един мащабен военен конфликт между Русия и НАТО".

Аргументът изглежда необорим, но далеч не всички споделят това мнение. С апокалиптични гледки като ядрената гъба и облъчените тела "Хирошима засилва множество емоции, които пречат да погледнем нещата обективно", заявява Уорд Уилсън, директор на проекта "Нов поглед върху ядрените оръжия" в мозъчния център "Бритиш америкън секюрити информейшън каунсъл" (British American Security Information Council, BASIC).

Японците не са капитулирали според него заради пораженията от атомната бомба, а защото Съветският съюз се е включил във войната срещу тях на 8 август 1945 г.

В името на мира "рискуваме да започне ядрена война; на карта е животът на 300 милиона души", резюмира Уорд Уилсън, разтревожен най-вече от възможността ядреният ураган да се отприщи "по грешка".

"За една държава атомното оръжие е като нитроглицерина за вашата лична сигурност. Ако ви е страх от пристъп и разполагате с лекарството, не го използвайте - то може да ви взриви", обяснява той.

Какъв отговор е възможен, ако някой нападне пръв? Ако започне кибератака срещу ядрените обекти? Ако неадекватни лидери активират ядрения код или терористи сложат ръка върху подобно оръжие?

"Добри перспективи"

Все повече стават обаче държавите, които притежават ядрено оръжие или се чувстват защитени от възпиращата му сила (като членки на НАТО). Съвсем наскоро Северна Корея също се нареди сред "големите момчета". И макар да отрича, Иран още не е доказал, че няма никакви амбиции в тази област.

Всичко това е подтик към оръжейна надпревара - разпространението на ядреното оръжие отслабва възпиращото му въздействие. "Опасността от ядрен катаклизъм изчезна, но парадоксално е нараснала може би опасността от употреба на ядрено оръжие", признава Брюно Тертре.

Използването му не изглежда немислимо за Северна Корея, ако режимът по някаква причина сметне, че е застрашен. "От 4-5 години насам Пхенян изглежда твърде склонен да поеме риска", подчертава Тертре.

Появата на играчи, които не са държави - като терористичните групировки, крие нови заплахи. Един нов атентат като този в Мумбай през 2008 г., взел 166 жертви и приписан от Индия на движение, близко до пакистанските тайни служби, би могъл да тласне тази страна към ответни военни действия срещу Пакистан с неконтролируеми последици - дори използване на ядрена мощ, прогнозират експерти.

От друга страна, подновеното напрежение между Русия и Запада, както и ядрената заплаха, размахвана непрекъснато от Владимир Путин, придават нова острота на възпирането, позабравено може би от мнозина след студената война.

"За възпирането се очертава добро бъдеще, стига да не стане технически или стратегическа "инцидент", предсказва още Брюно Тертре.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #12

    Стробо, нещо датите не ми се връзват за оправданието на Труман....
    Бомбардировки, които уж са довели да капитулация - на 6-ти и 9-ти...
    Няма капитулация.....
    Операцията на СССР почва на 9-ти и след като Япония практически губи всичко на континента - капитулация...


    Унищожаването на 2 нямащи значение за войната града вече е правено (Дрезден и Хамбург) и нямат нужния ефект - предаване на Германия.
    Положението с Хирошима и Нагасаки е практически същото.

    Японското правителство при взимане

  2. Коментарът е изтрит в 00:22 на 8 август 2015 от автора.
    #11
  3. В и К
    #10

    Ама ако ще съдим победителите, дайте да осъдим тези съветски мародери, които ни прегазиха страната през 1944 година и да им изхвърлим паметниците!

  4. ловец
    #9

    Kiril Kovatchev - кога ще осъзнаеш, че си най-обикновен дебил и ще спреш да ръсиш простотиите си във форума. Ти си най-некадърния трол, който съм виждал. Тия дето ти плащат явно не са по-добре в главата от тебе!

  5. Да се опитваш да оправдаеш или омаловажиш ядреното варварство на САЩ ,- значи си облъчен, без да го съзнаваш!

  6. strobo
    #7

    Не плюйте Труман за няма нищо. Победителите не ги съдят, особено след като са минали 70 години.... А и в средата на 1945 вече беше ясно, че ако САЩ продължат да се помотават във войната с Япония, войските на Сталин щяха да разгромят Япония за седмици .... Апропо светкавичният разгром на 1.4 млн. японска манджурска армия от войските на Сталин за периода 08 - 19.08.1945 само доказва колко прав е бил Труман да нареди бомбардировката на Хирошима и Нагазаки.... Въпреки нея войските на Сталин стигат чак до 37 паралел в Корея (тогава част от Япония)

  7. Honest John
    #6

    "По данни към 6 август 2014 г. общият брой на жертвите на ядрените удари възлиза на 292 325 души." 300k души, голяма част от които деца погубени. Ако това не е престъпление срещу човечеството аз не знам как да го нарека по друг начин. Ако Хитлер имаше ядрено оръжие и го беше използвал щеше ли това да умаловажи това което остави в историята след себе си? Защо днес Америка не бъде осъдена както Германия? Спаси ли Америка японските деца от Хитлер?

  8. Илиев Пешо
    #5

    И Кирилчо е прочел "истории от алтернативна вселена" и е намерил още един начин за оправдание на унищожаване на градове нямащи какво военно значение.

  9. Kiril Kovatchev
    #4

    След капитулацията на Германия се появява опасност савецката армия да се отправи към Япония. Идеята за Японска Народна Република вероятно никак не се е харесала на американците, за да се решат да капитулират Япония преди савецката армия да се добере до Тихия Океан. Така руснаците се задоволяват само със заграбването на Курилските острови. Ако не бяха атомните бомби, нямаше да има Хонда и Тойота и въобще японски икономически бум. Япония щеше да е гето като създадената от Русия - Северна Корея.

  10. Илиев Пешо
    #3

    Познанията на "Гостенин" по история са направо .... никакво. Да де - някои са готови да лъжат за да оправдаят "демократични" убийства.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.