Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Яснота за АЕЦ “Белене“ чак след конкурса за инвеститор

25 коментара
Яснота за АЕЦ “Белене“ чак след конкурса за инвеститор
За АЕЦ “Белене“ няма да има яснота, докато не се проведе конкурентен и добре подготвен конкурс за инвеститор, заяви във вторник пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след дискусия, посветена на енергийната диверсификация на страната, организирана от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

Той частично опроверга думите на премиера Бойко Борисов от предишния ден, че този проект е най-напредналият в Европа в техническо и юридическо отношение, но уточни, че все още техническият проект на руския изпълнител “Атомстройекспрот“ не е лицензиран от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Министър-председателят заяви преди ден по време на посещение в Германия, че "в момента България има всички разрешителни и още утре може да стартира строежа на втора атомна електроцентрала, затова за нас е изключително важно да намерим европейски инвеститори".

Предстои подаване на финансовите и техническите оферти от кандидатите за консултант в преструктурирането на ядрения проект, каза още министърът. Шестима подадоха документи за участие в конкурса, сред тях британската банкова група HSBC, френската Societe General, базираната в Лондон финансова и банкова група Macquarie, както и Rothschild.

“Българският енергиен холдинг“, който провежда процедурата, вече е отсял шорт-листа с три компании, каза Трайков, но не пожела да обяви имената им, тъй като самите те още не били уведомени.

Тези дни това ще стане с условията за подготовка на финансовата и техническата оферти и критериите за оценки на инвеститорските предложения, допълни министърът.

София няма информация за готвен съдебен иск от руснаците

По повод появилите се неофициални информации, че “Атомстройекспорт“ са потърсили адвокатски консултации, за да предявят съдебни претенции срещу България за неизпълнение на договора за строежа на централата, Трайков заяви, че руснаците не са се обръщали с подобни искове към НЕК, която е инвеститор в проекта и възложител на дейностите по изграждане на обекта.

Предварителният договор с руснаците изтече на 31 март 2010 г., отделно техни представители вече се оплакаха, че българската страна не извършва навреме плащанията по проекта.

Трайков обаче отхвърли твърденията, че страната ни се е отказала от предложението за частично руско финансиране на строежа на централата. Преди време той заяви, че на този етап не можем да приемем руски кредит, но при намирането на чужд инвеститор, офертата на Москва може да намери своето място.

България иска да работи и с ядрено гориво от САЩ

Преди това пред форума, в който участваха и американският посланик Джейм Уорлик и дипломати от ЕС, министър Трайков посочи, че 2010 г. е ключова за енергетиката ни, тъй като през настоящата година ще бъдат преструктурирани основни енергийни проекти на страната, така че да станат привлекателни за европейските и северноамериканските инвеститори. Той каза още, че България разчита да привлече американски участник в проекта за газопровода “Набуко“.

Освен това България ще предприеме стъпки по лицензирането на американско свежо ядрено гориво като възможност за диверсификация на доставките на суровина в тази посока.

В момента страната ни има договор до 2020 г. с руската компания ТВЕЛ за доставка на свежо гориво за АЕЦ “Козлодуй“, която е проектирана за работи само с руска суровина. Първата горивна кампания на бъдещата АЕЦ “Белене“ също е планирана да се извърши с руски ядрени пръти, но технологията бе изрично поръчана от НЕК да е комбинирана и да позволява зареждане и с алтернативно гориво. Така при лицензиране на горивото на американската “Уестингхауз“, тя може да стане доставчик за втората атомна централа.

Полезно би било американското ядрено гориво да се лицензира и в контекста на обявяването на търг за инвеститор, който да изгради седми блок на площадката на АЕЦ “Козлодуй“, но това не е задължително и предопределящо за изхода от бъдещата процедура, стана ясно от думите на Трайков.

Той каза още, че страната ни се е договорила с американска компания да извърши предпроектно проучване за изграждане на хранилище за отработило ядрено гориво (ОЯГ) и радиоактивни отпадъци (РАО).

Страната ни като производител на ядрена енергия има ангажимент съгласно евродиректива да съхранява на своя територия отпадъците от атомните си централи. В момента АЕЦ “Козлодуй“ ги праща в Русия, където се преработват и съхраняват, но в един момент ще трябва да ги вземе обратно на българска територия.

“До известна степен България има изградена система за съхраняване на ОЯГ и РАО, но такова проучване ще е полезно и конкурентно като цена“, каза Трайков. По думите такова проучване, което ще е за сметка на американците ще позволи на България да вземе гъвкави решения в бъдеще за типа на националното ѝ хранилище за ядрени отпадъци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. drealist
    #27

    Нали ще минаваме на шистов газ?Елгенерациатя - на газ и край с набутването в огромни ядрени строежи.

  2. Каун
    #26

    Шчо раша тьй много напиня да прай тука АЕЦ.Некой знае ли

  3. drealist
    #25

    имаше статия тук http://www.mediapool.bg/show/?storyid=165063

  4. Realistka
    #24

    На братята руснаци може да им се иска да си пласират железарията, но в България няма вече идиоти, които да искат да строят АЕЦ без да има нужда от такива в страната, както и гарантиран пазар в чужбина. Заробването с десятки милиарди дълг не е желателно! 20 години живеем в криза, за да могат някакви мутри и техните покровители да трупат богатства. Няма нужда да се трудим за руско-българската мафия! Стига!

  5. Глух плъх
    #23

    и стари вестници. Вестниците да са американски! Диверсификация е това.

  6. Пешо
    #22

    и на Трайчо в главата му е пълна каша, или просто няма нищо, както и във въпросната статий. Простотий и неястность. Медведев вече подписа с Турция за АЕЦ и те ще я направят и по-рано и с оборудването частично предплатено за Белене. Както предишното оборудване вече се монтира на 4 блок на Калининската АЕЦ в Русия. Прости и крадливи управници (не само днешните а всичките от 89-та насам) никаква държава...

  7. Дедо Тошо
    #21

    на нови инвеститори дали минава през дежурната процедура за ново преджобване? Те сегашните не са като някогашните, ама де да знае човек?

  8. Наблюдател
    #20

    Американеца никога не губи, особено пари.Ако му вземат 20 след това той ще си го върне стократно, а кой ще плати, познайте.

  9. Българин
    #19

    с американска компания...Абе нямаше ли закон за общественните поръчки, открит търг, конкурс, или за американците всичко може - те са готини и Трайчо и Дянков го знаят, а народа пак ще ...супата..то е ясно кой ще прибере парата..

  10. минка
    #18

    Типично за нагаждаческата и безпомощна позиция на Борисов - хем да угоди на руснаците и да им даде да си направят централа в България, ама да работи с американско гориво, та да не излезе, че съвсем сме се оляли. Това не е политика, а пълна излагация!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.