За първи път българин стана световен вицешампион в биатлона

Владимир Илиев спечели сребърен медал на 20 км индивидуално

За първи път българин стана световен вицешампион в биатлона. Владимир Илиев спечели сребърен медал в индивидуалната дисциплина 20 км на световното първенство в Йостерсунд, Швеция.

Той допусна само една грешка в четирите стрелби и завърши на 1:08.7 минута от победителя Арнд Пайфер. Германецът финишира без нито една грешка в стрелбата и измина дистанцията от 20 км за 52:42.4 минути.

Бронзовият медал спечели Тарей Бьо, който остана само на четири стотни след Владимир Илиев. На 20 февруари норвежецът стана европейски вицешампион след победителя – българинът Красимир Анев.

Това беше най-големият подарък, който си направи Владимир Илиев за 32-ия си рожден ден на 17 март.

"Все още не мога да осъзная какво се случва, но със сигурност съм много добре. След пропуска останах уверен, че класирането ми ще е добро. За последната обиколка ми остана много малко енергия. Бе много тежко. В края бе трудно за всички заради състоянието на пистата", бяха първите думи на Илиев пред "Евроспорт".

"Не очаквахме този медал. Много добре тръгна състезанието за Владо, а след последната стрелба всички се надявахме. Беше му много тежко по финалната обиколка, но успя. Това е първият медал в мъжкия биатлон за България. Всички сме много щастливи", коментира пред Dir.bg президентът на Българската федерация по биатлон Екатерина Дафовска.

Димитър Герджиков също направи най-доброто си представяне до момента заемайки 21-во място само с една грешка в стрелбата. Европейският шампион Красимир Анев обаче остана 27-ми след две грешки в стрелбата.

Олимпийският шампион в тази дисциплина и бъдещ носител на Световната купа - Йоханес Тингес Бьо след три грешки в стрелбата финишира едва на девета позиция.