Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За света корупцията е проблем номер едно, за България - бедността

7 коментара
За света корупцията е проблем номер едно, за България - бедността

Корупцията се възприема като проблем номер едно в световен мащаб. Това сочат резултатите от световното допитване на глобалната асоциация за пазарни изследвания и допитванията до общественото мнение WIN/Gallup International.

На анкетираните е бил зададен въпрос кой, според тях, е най-важният проблем пред света като цяло.

21% от анкетираните в световен мащаб посочват корупцията като най-важен проблем, пред който е изправен светът днес – това е най-високото натрупване на отговори сред 17-те категории проблеми, тествани в изследването.

Икономическите трудности заемат второто място с 14%. Бедността (пропастта между бедни и богати) е на трето място с 12%, посочват авторите на проучването, цитирано от Инвестор.бг.

Най-големите тревоги по региони: корупцията е посочвана като основен проблем в Азия (26%), Северна и Южна Америка (19%), Близкия Изток и Северна Африка (15%); бедността пък изпъква като проблем сред респондентите в Западна Европа (24%) и Източна Европа (20%); в Африка посочват най-често икономическите проблеми (21%).

В България най-голямо натрупване се получава при бедността и разликата между бедни и богати – 23%. Следват икономическите проблеми и безработицата със 17% и с 15%.Така дяловете на отговорите, свързани с бедността, икономическите трудности и безработицата у нас са над средните за света и това е особено отчетливо по отношение на бедността.

Корупцията събира 9%. В първия доклад на ЕК за корупцията се посочваше, че тя остава сериозно предизвикателство за България на различни равнища - в здравеопазването, митническия контрол, полицията, местната администрация и други области.

Според проучването на WIN/Gallup International след корупцията българите нареждат като проблем в световен мащаб войните и въоръжените конфликти със 7%, както и престъпността с 5%.

Азия има най-висок дял от отговори в категорията корупция (26%) в сравнение с другите региони. В рамките на азиатския регион Филипините (50%) и Индонезия (40%) показват значително по-високи стойности по този въпрос в сравнение с всички други държави в света. Австралия (4%) и Япония (2%) пък са държавите, в които корупцията се вижда като сравнително малък проблем.

Северна и Южна Америка (19%) и Африка (18%) също демонстрират високи равнища на тревога спрямо корупцията, докато в Западна Европа те са много по-ниски – корупцията събира само 8% от отговорите в региона. Държавите в Западна Европа регистрират едноцифрени дялове - например Великобритания 8%, Германия 6% и Франция 4%.

Икономическите проблеми са идентифицирани като втория най-сериозен проблем в света. Африка (21%) класира тези въпроси като проблем номер едно, а Кения (27%) излиза доста над средните стойности за региона. Африка е следвана от Северна и Южна Америка (16%).

Средните нива на отговорите "икономически проблеми” за света са 14%.

17% от британците считат тази категория проблеми за най-сериозен въпрос. Други страни от Западна Европа, които показват по-видима тревога в това отношение, са Холандия с 12%, Германия с 10%, Испания с 10% и Австрия с 9%.

В САЩ 26% от респондентите посочват икономическите трудности - което ги прави проблем номер едно там.

Малайзия (47%) и Гърция (43%) са страните, които регистрират най-високи нива на отговори, свързани с икономическите проблеми в световен мащаб.

Бедността, по-специално пропастта между бедни и богати, се счита за третият най-голям проблем в целия свят с 12%. Тя е най-голямото притеснение сред участниците в изследването от Западна Европа (24%). Някои страни от този регион показват изключителна чувствителност по тази тема – като Германия (34%), Австрия (32%), Испания (27%) и Франция (25%). В тези страни отговорите в категорията „бедност” значително превишават средната стойност от 12% в глобален мащаб.

16-те процента във Великобритания пък са видимо по-ниска стoйност в сравнение с изброените държави, но все бедността и в този случай е посочвана като втори най-сериозен проблем, пред който е изправен светът.

Контрастът в това отношение с някои неевропейски държави е рязък: Малайзия (1%), Тайланд (3%) и Индонезия (5%) са някои от страните, в които се регистрират едноцифрени числа при отговорите.

Във връзка с темата за финансовите затруднения, безработицата е на четвърто място в световен мащаб (10%) в списъка с важните проблеми. Делът на отговорите в Европа (14%) е надминат единствено в Африка (19%).

Резултатите в Северна и Южна Америка обрисуват разделена картина - от една страна САЩ (11%) и Бразилия (8%) признават безработицата като проблем, докато Аржентина (2%) му отдава далеч по-малко внимание. Резултатите от страните в Северна и Южна Америка явно контрастират спрямо тези в другите региони – за пример: Италия вижда безработицата като най-голям проблем (34%), както и Босна (32%) и Южна Африка (30%).

Годишното проучване на асоциацията се провежда в последните месеци на всяка година. Това е традиция от 1977 г. насам, започната под председателството на д-р Джордж Галъп. В последното издание на изследването са интервюирани 66 806 души от 65 държави, което е представително за 77% от световното население.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. LP
    #7

    Бедността,която ни мъчи десетилетия,е причинена от попадането на властта в неподходящи ръце,немилеещи за българския народ!

  2. Колката
    #6

    Двете неща са свързани и взаимно се генерират. Както казват руснаците - "наша бедност от глупост, а глупост - от бедност".

  3. Един Чичо
    #5

    Корупцията вирее там,където няма страх от Закона, където го заобикалят кой как може и се бият в гърдите колко са честни и праведни, ум да ти зайде. "Патриот е душа дава, но не своята душа, братя..." го е казал Поетът, който днешните "управници" се чудят как да го махнат от учебниците на българските деца...Корупцията е вечна и векове са нужни да бъде ликвидирана преди всичко в главите на хората.

  4. dani92
    #4

    корупция има навсякъде! аз заминаван на студентска бригада в САЩ, поне да видя свят. http://www.traveller.bg

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  6. Истинско Име
    #2

    Браво Бабо Гицке :-) само да допълня и неплащането на данъци, а безработицата иде от девиза "по-добре последен "търговец", отколкото пръв производител.". След залеза на социалистическата индустрия в България първо се появиха варненските пирамиди и банките. Не мога да си обясня, кога "комунистите" (днешните дс членове на пес и бивши парторгове) успяха да се изучат на банкерство. Виж, за лекарите и инжинерите, които станаха таксиметрови "копърки" мога да си го обясня.

  7. Баба Гицка
    #1

    Тия неща са свързани! Ние сме бедни точно заради голямата корупция!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.