Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западът се огъна пред блъфа на Путин

27 коментара
Западът се огъна пред блъфа на Путин

Всеки, който е играл покер, познава чувството. Вие имате силни карти, но противникът със стоманен поглед непрекъснато вдига залога. В края на краищата нервите ви не издържат. Когато съперникът прибира парите,  дълбоко в душата си знаете, че е блъфирал. Гордостта обаче ви кара да се преструвате, че не е така.

Владимир Путин е лидерът, който печели. За Путин целта на срещата на високо равнище в Санкт Петербург беше възстановяване на статута на Русия като глобална свръхдържава. Задачата се улесни от факта, че колегите му в “осморката” свалиха картите още преди да седнат на масата на срещата.

От една страна Санкт Петербург свидетелства за нелогичната природа на Г-8. От друга – за умението на руския президент да се възползва от това, което най-точно може да се определи като световен хаос.

В отсъствието на какъвто и да било подходящ консенсус по отношение на Близкия Изток, лидерите пряко сили се стараеха да запушат пукнатините с хартия. Отказът на Русия да критикува Сирия и Иран заради несъмнената им роля при разпалването на конфликта в Ливан се нареждаше до шаблонното заклинание на Буш за глобалната война с тероризма. Когато президентът на Франция Жак Ширак съобщи, че заявлението на лидерите от Г-8 призовава за прекратяване на огъня, съветниците на Буш твърдяха точно обратното. Какъв е сигналът, който получават воюващите страни? Не спирайте.

Така, както застават на различни позиции по отношение на Близкия Изток, западните лидери грешно тълкуват и Путин. Тази година за кратко изглеждаше, че западните демокрации могат да получат нещичко в замяна на присъствието си в Санкт Петербург. Плъзнаха даже слухове, че Буш може да бойкотира срещата. Но те не поискаха нищо, с което си навлякоха присмеха на домакина си.  

Седейки до Буш, Путин язвително отбеляза, че не се интересува от внос на демокрация по иракски модел в Русия. На въпрос за корупцията Путин отговори с хапливост по адрес на Блеър. Нима не се разследва ролята на британския премиер в партийното финансиране?

Предполагаше се, че енергийната сигурност ще е в центъра на дискусията. Заключителното комюнике обаче се оказа поредния набързо скалъпен компромис. За Русия нефтът и газът са най-важните инструменти за връщането ѝ на световната сцена. За останалите участници в срещата на високо равнище енергията е дефицитна стока. Следователно защо да се карат с един от най-големите доставчици? По-добре да се договорят за няколко риторични баналности.

Заради това Петербург стана триумф за тези, които се смятат за представители на реалистичната школа във външната политика. Аргументите са им приблизително средните:

Путин възстанови реда в Русия, докато растящите цени на енергоносителите напълниха кремълските сандъци. Европа все повече зависи от руския газ. САЩ имат нужда от Москва за помощник при обуздаването на иранските ядрени амбиции. Струва ли си излишно да се притесняваме заради залитането на Русия от млада демокрация към авторитарна клептократия?

Това е подмяна на реализма с капитулация. В началото на тази година Русия прекъсна доставките на газ за Европа, като прекрати подаването за Украйна. На фона на всеобщото възмущение европейските правителства поискаха от Русия да гарантира сигурността на доставките, като либерализира енергийния си пазар. Путин отказа. Европейците свиха рамене.

Истински реалистичната политика към Русия би включвала два компонента. Първият би бил признанието, че сегашният Кремъл не се интересува от крупни сделки със Запада за енергия или нещо друго. Той не иска и да “интегрира” Русия в Европа.

Амбициите на путинска Русия са по-големи. Тя възнамерява да използва отново придобитото богатство, за да максимализира глобалното си влияние. Попътно тя е решила да възстанови влиянието си в така наречената “близка чужбина” – Украйна, Кавказ и Централна Азия.

Вторият компонент би бил разбирането, че Путин до голяма степен блъфира. Въпреки цялото си днешно благополучие, Русия е държава на упадъка. Почти пълната зависимост на икономиката от нефта и газа напомня края на съветската епоха. Населението на страната намалява с 500 хиляди души на година, а трудоспособното население е измъчвано от болести и алкохолизъм.

Тези, които са запознати с отрасъла, казват, че такива компании, като държавния монополист “Газпром”, гният отвътре. “Газпром” е чудовищно неефективен, технологически остарял и способен да изпълнява заповеди само за сметка на принудата над централноазиатските доставчици. Що се отнася до заплахите за прекратяване на доставките за Европа, “Газпром” няма други купувачи. В добавка Москва няма финансови и технически възможности да усвоява въглеводородни запаси на Сибир.

Накратко, Русия не притежава нито един от признаците на свръхдържава от 21  век. С термините на покера, нефтените и газови запаси на страната дават на руския лидер нещо подобно на две седмици. Но Путин умее да блъфира, при това доста лесно, тъй като нервите не противниците му не издържаха.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филип Македонски
    #28

    Авторът на това пасквилче не надхвърля по разбиране яростния антикомунизъм.И на такъв тъпанар отделят колони.Не е в час.Русия се изправя на крака и на Запад могат само да мечтаят за пиянката Елцин или комсомолския секретар от Ставропол за времената ,когато източваха в джобчетата си природния ресурс на Русия и казваха кое е бяло или черно.Дребният чекист ще им докара перестройка в страните им ,ако не- да зъзнат.Светът се променя.....

  2. бря
    #27

    След нас и потоп. Смучат за момента нефт. Дотук добре. Прогнозата е толкова ясна, че руснаците вече я видяха. Сибир ще стане китайски. Икономически. Капитали и работници. Нито чиновниците на Газпром са мениджъри, нито пияните мужици работници. Помня, преди 6 г един руски поп, гост на Дачков(Дачков е отвеян на тема религия), каза, че бъдещето на православието е в покръстването на китайците идващи в Сибир.Честито, ако един ден вечният Максим иде на инструктаж при китайския патриарх, както сега при гебешника.

  3. ирония
    #26

    "Струва ли си излишно да се притесняваме заради залитането на Русия от млада демокрация към авторитарна клептократия" Не си струва. Така е по-добре за запада. Русия ще се самоунищожи. Както направи при комунизма си. Всичко което правят простите руснаци си е за тяхна сметка. Западът добре си прави сметката. Нищо, че изглежда, че се е огънал. Нищо подобно. Там хората мислят! Не дремят! Руснаците пак ще го духат!

  4. Ujas
    #25

    Za sujalenie ne e samo za tjahna smetka i mislja, che tochno strana kato Bulgaria veche go dokazva godini nared ... Migar nie ne plashtame za komunizma i razlichnite mejdunarodni strukturi i priatelski krugove ot mafiotski tip ???

  5. ирония
    #24

    Да, така е - и ние плащаме... Но западът си има свои сметки. Ние трябва да се оправяме сами...

  6. Arabadjiev
    #23

    Svetat se meni,Rusia-zadaljitelno s nego.Rusnazite niama da izostanat ot ostanalite darjavi,chte imat i demokrazia,i pazarna ikonomika i chte povichat jiznenia si standart.I sami chte pojelaiat da vliazat v Evropa.No vie iskate tova da stane za 24 shasa.Ne moje.Nujno e vreme na Rusia.Za mene tova,koeto tia e postignala za 15 godini e mnogo goliam napredak.No na segachnia etap na prehod na Rusia i e nujen edin Putin,inashe... vidiahme kakvo beche pri Elzin.

  7. Спомени
    #22

    Близка до събитията през 30те години на миналия век - така западните демокрации омаловажиха събитията в Германия за да "запазят" стабилността на Европа с цената на недопустими компромиси.

  8. Drugo mnenie
    #21

    Владимир Путин е лидерът, който печели.Ne znam kakvo tolko e spetcelil. Vsitcko e nomera v politikata. Tova tce go natiskaha predi tazi sreshta e edno narqka. Kakvi resheniya i otgovornosti sa poeti si e drugo narqka. Sled 3-4 godini moje da ni se proyasni kakvo totcno sa se dogovorili. Sled Malta ne stana yasno kakvi prikazki si byaha kazali no vposledstvie ni se razyasni. Sega sigurno sa otpisali i Ukrayna ot Ruskata sfera na vliyanie.Bqdeshteto shte pokaje.

  9. ММ
    #20

    МНОГО ТОЧНА СТАТИЯ, ДАНО Я РАЗПЕЧАТ ДА Я ПРОЧЕТАТ ВСИЧКИ НАШИ ПОЛИТИЦИ В ПАРЛАМЕНТА.

  10. по темата
    #19

    за да стане по-интересно за четене. По подобни съобръжения "малката стопанка на големия дом" използва шоуто за да покаже някой и друг дребен тарикатлък. А иначе Западняците си знаеха че това ще е политически безплодна среща, с пресилени любезности, но все пак старателно приготвена софра. Туризъм - част от задълженията на политика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.