Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започна процесът срещу Хосни Мубарак

Бившият президент отхвърли всички обвинения

0 коментара
Сн. БГНЕС

Бившият президент на Египет Хосни Мубарак отхвърли обвиненията в корупция и издаването на заповеди за разстрел на демонстранти в първия ден на процеса срещу него, който започна в сряда. "Напълно отричам обвиненията", заяви той, след като бе докаран в болнично легло в зданието на полицейската академия в столицата Кайро.

Хосни Мубарак, двамата му синове, бившият вътрешен министър Хабиб ал Адли и шестима висши полицейски служители са обвинени, че са дали заповед за разстрел на демонстранти.

Мубарак бе вкаран в съдебната зала на носилка. Той за пръв път се явява пред публика от 11 февруари, когато бе принуден да подаде оставка след 29 години начело на държавата.

Първото заседание от процеса бе излъчвано на живо по държавната телевизия. Местата в съдебната зала, на които бяха седнали близки на подсъдимите, бяха отделени от останалата част от присъстващите 300 души, сред които имаше роднини на загинали по време на протестите.

Първото заседание по делото стана причина за сблъсъци пред сградата на полицейската академия. С камъни се замеряха събралите се на мястото привърженици и противници на Мубарак. Над 60 души бяха ранени. Общо 3000 войници бяха разположени в Кайро, за да опазват обществения ред.

Процесът срещу сваления от власт египетски президент Хосни Мубарак ще продължи на 15 август. Председателстващият съдия се разпореди също Мубарак да бъде настанен във военна болница близо до Кайро и да бъде наблюдаван от онколог. Решението на съдията е един от най-силните сигнали до момента, че 83-годишният Мубарак е болен от рак, след месеци на непотвърдени информации.

Мубарак бе държан в болница в курорта на Червено море Шарм ел Шейх от април, след като здравето му се влоши по време на първите разпити.

Съдебният процес срещу бившият президент е безпрецедентен за арабския свят - за пръв път арабски лидер е изправен пред съда от сънародниците си, посочва Асошиейтед прес. Наистина, тунизийският президент Зин ал Абидин Бен Али бе съден и осъден, но задочно, след като избяга в Саудитска Арабия. Мубарак остана в Египет и се закле да умре там.

Ройтерс коментира, че процесът е мрачно послание към арабските управници в други страни, че и те може един ден да бъдат изправени пред съд.

По отношение на вътрешната политика изправянето на бившия президент на подсъдимата скамейка може да помогне да се уталожат критиките срещу генералите, които сега управляват Египет и за които протестиращите подозират, че защитават своя бивш главнокомандващ.

Египтяните издигнаха палаткови лагери в Кайро и протестираха над три седмици през юли с искане за по-бързи реформи от Военния съвет, който управлява, откакто Мубарак бе свален от власт на 11 февруари.

Те настояваха включително за бърз процес срещу Мубарак и неговите помощници, заради подозренията, че военните отлагат умишлено процеса.

Ако бъде признат за виновен, Мубарак може да получи смъртна присъда. Малцина обаче очакват този резултат, макар и някои демонстранти да го искат. Мнозина египтяни ще бъдат доволни просто да го видят в съда и в клетката, където стоят подсъдимите в процесите в Египет. Такава бе издигната в Полицейската академия в Кайро, която носеше името на Мубарак. Сега то е заличено от сградата, коментира Ройтерс.

"Процесът срещу Мубарак е урок за арабските кандидат президенти. Те трябва да знаят каква е съдбата на онези, които се опитат да нарушат правото на свобода на хората и да станат автократи", казва Есам ел Ериян, високопоставен член на организацията "Мюсюлмански братя".

Той говори пред държавния вестник "Ал Ахрам", който никога не би публикувал изявление от групата, докато Мубарак бе на власт и "Мюсюлманските братя" бяха забранени. Групата сега е една от няколкото влиятелни политически сили в страната.

Процесът ще има и по-широк ефект в региона.

"Това е също предупреждение към всички арабски управници, които използват методите на Мубарак срещу народното въстание, защото ако то успее, ги очаква същата съдба", казва политическият анализатор Мустафа ас Сайед, цитиран от Ройтерс.

Посланието би трябвало да стигне до либийския лидер Муамар Кадафи и сирийския Башар Асад, които не показват никакво намерение да се оттеглят. Те не са предложили отстъпки, подобни на онези, които Мубарак напразно направи в последните си дни на власт, като назначи вицепрезидент и обеща да не се кандидатира за следващ мандат.

Арабските държави от Персийския залив също веротяно следят внимателно случващото се в Египет. Военен източник казал за Ройтерс, че Саудитска Арабия и други страни тихомълком оказват натиск на въоръжените сили в Египет да пощадят Мубарак, техен бивш съюзник. Процесът срещу него създава неудобен прецедент за арабските автократи.

В интервю за египетската телевизия обаче саудитският посланик в Кайро отрече подобна намеса с думите, че връзките на Рияд с Мубарак са били прекратени в деня, когато той се оттегли от властта и че процесът срещу него е вътрешен въпрос за Египет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.