Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започват клинични изпитания на разработено в Австрия лекарство срещу Covid-19

0 коментара
Започват клинични изпитания на разработено в Австрия лекарство срещу Covid-19

200 тежкоболни от Covid-19 пациенти от Австрия, Германия и Дания са включени в започващото клинично изпитание на разработено от австрийската биотехнологична компания "Апейрон байолоджикс" лекарство, съобщават австрийски медии, цитирани в петък от БТА.

Разработката на веществото АПНО1 е била предназначена за лечение на остропротичащи увреждания на белия дроб. Тъй като тези състояния се наблюдават и при болни от Covid-19 и могат да завършат със смърт на пациента, веществото се изпробва и на хора, заразени с коронавирус САРС-Ков-2 и впоследствие са получили тежки усложнения, пише компанията в съобщение за медиите.

Проектът е предвиждал веществото да се приложи на 24 пациента от Китай още през февруари. Но поради забавяне от страна на китайските власти клиничното изпитание не е започнало досега, заявява в интервю генетикът Йозеф Пенингер, основател на биотехнологичната фирма "Апейрон".

В Германия, Дания и Австрия клиничните изпитания стартират без бюрократични спънки. На първите тежкоболни пациенти ще бъдат включвани за 30 минути системи два пъти дневно в продължение на една седмица. От Австрия в теста участват клиники от Виена, Залцбург и Инсбрук.

Веществото АПНО1 ще трябва "да заблуди" коронавируса. То наподобява човешкия ензим, който вирусът използва, за да проникне в клетката.

"Ние отваряме врата, която изглежда точно както изглежда вратата, ползвана от вируса, за да проникне в къщата ни. Така вирусът ще е изправен пред хиляда врати, но само една е вярната", обяснява Пенингер. Чрез тази заблуждаваща маневра вирусът ще се свърже с веществото АПНО1, вместо с повърхността на клетка.Така няма да може да я зарази, а ще се изхвърля от огранизма заедно с медикамента.

Същевременно субстанцията ще предпазва от възпаления в белия дроб и от възможен отказ на органа да действа. "Разбира се сега трябва да направим много прецизни наблюдения в клиничните изпитания, които да покажат дали препаратът действа така и на пациенти, заразени с вируса", пояснява Пенингер.

Студията ще отдели особено внимание на това дали прилаганите венозно системи ще подобрят състоянието на пациентите, както и дали ще предотварят влошаване на състоянието им и отказ на вътрешните органи да действат, продължава генетикът. "Освен това ще наблюдаваме органичните процеси, поведението на вируса и развитието на възпалителните параметри", казва той.

Контролът на всеки пациент ще продължи 29 дни след края на прилагане на препарата. По мнението на Пенингер анализът на резултатите ще е готов до началото на лятото. Ако всичко върви по план и АПНО1 действа както се предполага, следващата стъпка ще бъде лекарството да бъде разрешено за приложение в световен мащаб.

Пенингер, който е започнал да изучава АПНО1 преди 15 години, е уверен в успеха. "Едновременно с изследванията започнахме и производството на препарата", казва той, но подчертава, че не съществуват чудодейни лекарства.

Изследванията се финансират с обществени средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.