Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Зърнарите" искат с 20% по-висока цена от световните борси, която после да я плащат потребителите*

15 коментара
"Зърнарите" искат с 20% по-висока цена от световните борси, която после да я плащат потребителите*

От влизането на България в ЕС повече от половината от евросубсидиите отиват в селското стопанство. От 4.2 млрд. лв. годишно 2.91 млрд. лв. са за селското стопанство по данни за 2018 г., но съотношенията са подобни и през другите години. Т.е. никой не говори за това крадене на еврофондовете, а само за асфалт, бетон и пр.

При тази селскостопанска субсидия, около 70% отива в около 100-на големи "зърнарски" семейства! (виж таблицата, тя е много “частична"). Сега тези около 100 големи и около 1000 по-малки "зърнари" организират протести. Причината е да не се внася евтино украинско зърно! Защо да не се внася? За да купят тяхното!

Данните в таблицата са на "Капитал"

Украинците не ползват европейски субсидии и българската държава не им връща акциза за горивото (българският бюджет връща част от акциза за газьола на зърнопроизводителите като вид подпомагане - б.р.). Въпреки това имат значително по-евтини зърнени култури.

Защо да не изкупуваме българското?

Защото българските "зърнари" в момента искат 20% по-висока цена от световните борси. Последицата е, че те ще си вземат печалбата, а българския потребител ще им я плати. За миналата година (2022 г.) "зърнарите" са обявили 2.5 млрд. лв. печалба. и са взели 2 млрд. лв. субсидия при продажби от 9.98 млрд. лв. Впрочем въпреки почти половин година забрана за украинско зърно, цената по световните борси си даже спада. Още едно, между впрочем този модел на "затваряне" на българския пазар и по-високи български вътрешни цени" не е заради Украйна той си е поне на 15 години.

Малък детайл е, че благодарение на субсидиите, получавани от европейските фондове, се случи чудовищна концентрация на земята в България. В българската история до 1944 г. държавата винаги се борила срещу концентрацията на земя, спомнете си Стамболов, Стамболийски и пр. политици, които въвеждат ограничението 300 декара, 500 декара за Добричко. Последицата, че все повече се произвеждат зърнени култури.

Това са културите с най-ниската добавена стойност в аграрната продукция. Така се убива всичко, което е по-сложно и дава повече стойност в българската земеделска продукция, изискващо повече работна ръка като домати, краставици, чушки, грозде, ябълки, череши и пр.

С 50 човека зърнарите обработват десетки хиляди декари, резултатът - разрушаване на работни места в селата и малките населени места.

Как се случи това?

Българските политици решиха, че субсидията ще се плаща на количество обработваема земя и се почна (всъщност е значително по-сложно, но да спестим). "Зърнарите" започнаха да плащат част от евросубсидиите като аренда на хората за земята им и хората им даваха все повече земя. Обикновено в едно населено място единствената възможност е да си дадеш земята на съответния "зърнар", за да получиш рента.

Европейските субсидии за селското стопанство са направени, за да помогнат на малките и средни производители, а не на едрите. Съответно тема станаха латифундистите от Източна Европа и Европейската комисия въведе таван на субсидията. От 2015 г. един производител може да взима да 300 000. евро субсидия.

Българските "зърнари", обаче се адаптираха и раздробиха "бизнеса". След 2015 г. няма да видите "зърнарска фирма" с 30 млн. евро субсидия като бе преди.

Какво значи това?

Това значи ОПГ! (Организирана престъпна група). За да се вмести в тавана от 300 хил. евро, "зърнарът" трябва да направи 100 фирми съответно със собственици, счетоводители, евентуални наети лица и т.н. От 2015 г. с колеги поставяме тази тема на даващите парите, но си цари тишина (включително съм си разказвал тезите пред национални медии).

С това не казвам, че "зърнарите" са единствено вредни. На практика благодарение на "зърнарщината" сега земеделската земя се използва почти на 100% при 40% пустеещи земи през 2001 г.

Също така, "зърнарството" е в много отношение предопределено от опустелите села в резултат на социалистическата индустриализация и безумната българска реституция на земята в реални граници.

Тук пропускам всички странични теми като "мутрите по зеленчуковите борси", големите глобални корпорации-търговските вериги дето мачкат малките производители... и най-вече дългата тема какво рационално може да се направи със "зърнарщината"...

*Заглавието е на редакцията. 

**Тихомир Безлов e старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #15

    Спрете им субсидиите от ЕС и ги дайте на пенсионерите!

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #14

    Де гиди сапьорна лопатка, още бренеке 12 кал., де!

  3. Мюнхен
    #13

    Зърнари, кръчмари, говедари, свинари, пъдари- елитът на българското посткомунистическо общество. Наближава техният край и те се чудят как да извлекат още и още паразитни печалби.

  4. Емил Станоев
    #12

    Тоя коментар е манипулативен. Цената се определя от борсата и не е вярно че искат 20 % повече.

  5. ABV
    #11
    Отговор на коментар #10

    Не е тайна - точно колкото лукойл!

  6. луд
    #10

    Не съм чул данъчни да проверяват описания бизнес за 9.98 млрд. лв Колко данък са внесли тайна ли е?

  7. ABV
    #9

    На всеки нормален потребител му е напълно безразлично какво зърно се използва като суровина при производството на храни - българско, украинско, патагонско или марсианско. От значение е единствено кой предлага качесвен продукт на най-ниска цена.

  8. ABV
    #8

    Спрете угояването на ZZърнената мутромафия! Кои отрасли и по какъв начин ще се субсидират с Евросредствата се решава от местното правителство на всяка страна членка. У нас тройната коалиция и дпс ги насочиха изцяло в ръцете на ZZърнената мутромафия, защото по този начин най-лесно парите може да се контролират към кого отиват и колко и към кого се връщат. Вече 20 години е така.

  9. АТ
    #7

    Откъде накъде ще искат 20% над цените на световните борси? И кой ще е луд да им дава? Съвсем откачиха зърнопроизводителите.

  10. ABV
    #6

    Призовавам да не се социализират мутротиквенските неологизми като "зърнари", "житари", "пътищари". Нека не биват използвани дори иронично. Чалгата и простащината винаги проникват първом в езика и музиката, а от там се просмукват в съзнанинието, манталитета, нравите. В началото бе словото!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.