Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Засега има само рамка за борба с рака, предстои да се разписват действия и финансиране

2 коментара
Засега има само рамка за борба с рака, предстои да се разписват действия и финансиране

Подготвяният в продължение на година Национален план за борба с рака е само стратегическа рамка, по която тепърва трябва да се разпише екшън-план с конкретни програми и мерки, които да се остойностят и да бъде подсигурено финансиране за тях. Това стана ясно при официалното представяне на плана в петък в Министерския съвет с участието на екипа на Министерството на здравеопазването, медицински, съсловни и пациентски организации. От Министерството на здравеопазването не се ангажираха с конкретни срокове, в които това ще се случи и в които ще започнат да се изпълняват конкретни мерки като скринингови програми, реорганизация на медицинската помощ и други дейности, заложени в плана (повече за плана четете ТУК). Не е ясно и какъв ангажимент ще поеме държавата по отношение на финансирането на програмите и в каква степен ще се разчита на европейски средства.

Сред водещите проблеми у нас, на които трябва да се търси решение, са липсата на профилактика и скрининг, късно откриване на заболяванията, висока смъртност, проблеми в организацията на медицинската помощ, липса на комплексно лечение, палиативни грижи, психологическа подкрепа и др.

"Броят на пациентите с рак в Европа нараства с всяка изминала година. През 2020 година това са 2.7 млн. души в Европейския съюз, като над 36 000 от тях са българи. Същевременно 1.3 млн. души, близо 20 000 от които в България, са загубили битката с рака. Ако не се предприемат решителни действия се очаква до 2035 година смъртните случаи да нарастнат с 24%. Това е сериозен процент, който със залагането на сегашната рамка и конкретни действия можем за намалим значително", посочи министър Сербезова. Тя заяви, че е небходимо за рака да започне да се говори не само в медицинските и научните среди, но и сред широката общественост.

Зам.-председателят на парламентарната здравна комисия д-р Александър Симидчиев (ДБ) посочи, че в Европа смъртността от онкологични заболявания 46-47%, а в България е 56% и допълни. Специалистът по медицинска онкология проф. Галина Куртева коментира, че причината за това е късното диагностициране на всички заболявания. "От 40 години работя онкология и пациенти в първи стадий виждам инцидентно", посочи тя.

Председателят на Българското онкологично медицинско дружество (БОНД) проф. Асен Дудов, под чиято егида беше изготвен плана, представи основните приоритети в него: Превенция, която включва намаляване на тютюнопушеното и употребата на алкохол и промоция на здравословния начин на живот и провеждане на програми за ваксинация; Ранното откриване на раковите заболявания чрез скринингови програми за ранна диагностика на рака на гърдата, рака на маточната шийка, рака на дебелото черво, рака на простата и рака на белия дроб; Диагностика и лечение; Подобряване качеството на живот, което включва инвестиции в психологическа и социална помощ и палиативни грижи, по отношение на които държавата и обществото дължат много на онкоболните пациенти.

Дудов съобщи, че годишно лечението на рак в Европа струва 97 млрд. евро. "Това е една от огромните причини да се помисли дали този колосален ресурс се използва по най-добрия начин и една от причините МЗ да се ангажира със създаването на план, който оптимално да обхване тези ресурси", заяви той.

Д-р Симидчиев, допълни, че докато онкологичните заболявания и разходите за тях нарастват бързо, икономиката расте едва с 2% и начинът да се противодейства е като се мисли за профилактики и ранно лечение. По думите ключови фактори, на които трябва да се обърне внимание по отношение на онкологичните заболявания са чистотата на въздуха, храненето и физическата активност.

Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) посочи, че наскоро Чехия също е оповестила своя антираков план, който е сходен с българския, но с една основна разлика: че са предвидени 730 млн. евро държавен ангажимент за реализиране на политиките в него.

Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация (НПО) посочи, че планът трябва постоянно да се актуализира спрямо новостите в медицината и очерта необходимостта от добър координационен механизъм, така че изпълнението на плана да не зависи от следващия министър и парламент.

За надпартиен консенсус и действия по плана призоваха и други участници при представянето на плана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #2

    Приказки, приказки и какво излиза накрая? "Делото по спасяване на давещите се - дело на самите давещи се"

  2. BG900
    #1

    Планове манове, само простотии. Един център за протонна терапия да направят. Това се иска само.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.