Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защитниците на АЕЦ се активизираха преди началото на партньорската проверка

0 коментара

Резултатите от партньорската проверка на АЕЦ "Козлодуй" да бъдат представени до края на 2003 г., а не през април следващата годишна и на тяхната база да се договорят компромисни решения с Европейската комисия, поиска Гражданският комитет за защита на АЕЦ "Козлодуй".

Междувременно в България пристигна работна група по ядрена безопасност към Европейския съвет, която ще извърши техническа проверка на състоянието на ядрената безопасност на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ.

През есента на м.г. България се ангажира блоковете да бъдат спрени предсрочно през 2006 г., но постави условие да бъде извършена нова партньорска проверка на сигурността им. Според проектния им срок за експлоатация те трябва да работят 30 години, т.е. съответно до 2011 г. и 2012 г.

Проверка има за цел да установи изпълнението на конкретните препоръки, отправени към България, в двата предходни доклада на Групата по атомните въпроси - Доклад по ядрена безопасност в контекста на разширяването от 2001 г. и Доклад за напредъка от 2002 г. Основа за заключенията на експертите ще бъдe предоставената от МЕЕР и АЕЦ "Козлодуй" през септември и октомври 2003 г. допълнителна информация в отговор на конкретни запитвания от страна на Европейската комисия.

Гражданският комитет за защита на АЕЦ обяви на пресконференция, че няма смисъл резултатите да бъдат обявени през април 2004 г., както е предвидено, защото тогава страната ни трябва да приключи преговорите за членство в ЕС.

Гражданският комитет за защита на АЕЦ "Козлодуй" настоява управляващите да отстояват националните интереси на България в областта на енергетиката, което, според тях означава, да поискат преразглеждане на ангажимента за спиране на реакторите през 2006.

Според комитета остава въпросът за срока за затварянето на двата блока, който по мнението на наши и чужди експерти не е продиктуван от технологическа логика.

Токът от АЕЦ "Козлодуй" е необходим и на страните от Балканите, каза проф. Атанас Семов от комитета, цитиран от БТА. Той отбеляза,че ако има някаква опасност от централата, българите първи биха я затворили.

Възможно е всичко да е продиктувано от икономическите интереси на производителите на енергия от конвенционални източници, каза проф. Георги Бакалов. Според него тези хора са заинтересовани ядрената енергетика да не се развива и България да внася енергия.

Комитетът и фондация "Земята и хората" организираха изложба "Ядрената енергетика за чиста България", в която се представят данни и материали, доказващи предимствата на атомната енергетика. Ще бъде представен меморандумът от 1999 г. между българското правителство и еврокомисаря Гюнтер Ферхойген за затварянето на 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй" през 2002 г. и на 3 и 4 блок през 2006 г., в който не са посочени никакви аргументи, според Михаил Малеев, председател на фондацията. Между експонатите са и изследванията, доказващи надеждността на корпуса на първи блок на централата.

Първи и втори блок на АЕЦ "Козлодуй" могат да бъдат модернизирани и да работят - в тях има технологичен ресурс, заяви проф. Стефан Воденичаров, председател на Гражданския комитет.

Проблемът с безопасността на АЕЦ "Козлодуй" отдавна е отпаднал, заяви пред БНР един от ръководителите на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ)Янко Янев. Според него партньорската проверка трябва да потвърди модернизирането на централата и посочи, че липсата на херметична обвивка на блоковете, която е основният аргумент за искането за затварянето на реакторите, отдавна е излязла от полезрението на сериозните технически специалисти. Въпросът за АЕЦ "Козлодуй" вече не е технически или политически, а чисто икономически, изтъкна Янев.

Той съобщи, че само от спирането на 400 мегавата НЕК е намалила печалбите си поради занижения експорт със 100-130 милиона лева. Ако бъдат отнети още 1600-1700 мегавата, какъвто е капацитетът на блоковете, за които се настоява да бъдат затворени, тези загуби годишно ще трябва да бъдат умножени по четири, подчерта Янко Янев.

Единайсетте експерти от групата по ядрени въпроси към Европейския съвет заминаха за Козлодуй, където в неделя вечерта се събират на първата си среща, съобщи Жан Пиер Мерсие - член на комисията. Мерсие посочи, че не е имал време да се запознае в детайли с изпратената от българското правителство през септември допълнителна информация за нивото на безопасност на атомната централа. Той добави, че ще се информира през следващите три дни.

След приключването на мисията експертите ще подготвят своята част от информацията и на 2 декември ще има среща в Брюксел. След това Европейската комисия ще изготви проект на доклад за резултатите от проверката.

Докладът от партньорската проверка ще бъде готов до няколко месеца, каза председателят на мисията Антонио Мадона. Експертът от Финландия Юхани Хюваринен каза при пристигането си, че е запознат с допълнителната информация от септември, но се въздържа от изразяване на личното си мнение.

В България пристигнаха 11 вместо 12 експерти, тъй като ирландският представител бил възпрепятстван поради семейни проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.