Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо българи, избрали да живеят на Запад, подкрепят популистки партии

47 коментара
Защо българи, избрали да живеят на Запад, подкрепят популистки партии

Това, което ни изглежда като парадокс, се превръща в утвърдена действителност: българи, избрали да работят и живеят в западна Европа и Америка, все по-често се оказват вдъхновени и подкрепящи популистки политически сили в България, устремени към завръщане на страната ни в Евразия, към скъсване с европейския и с атлантическия избор на посткомунистическа България. Аргументът "Защо живееш в Лондон, а не отидеш в Нижни Новгород" не разколебава парадоксалния политически избор на тези българи, избрали да живеят на Запад, но да мислят и да гласуват в полза на авторитарното русофилство на домашния популизъм.

Макар и парадоксално, това поведение има своята логика и мотивация, която е необходимо да разберем. В продължение на десетилетия бяхме подвластни на своето убеждение, че колкото повече българи получат шанса да учат и да живеят на Запад - временно или постоянно - толкова по-успешна ще бъде адаптацията на българското общество към стандартите и ценностите на развития демократичен свят. Тези очаквания отчасти се оправдаха. Нарастващ брой българи в чужбина постигат значими успехи като студенти, професионалисти, бизнесмени, интелектуалци. Сред тях са преди всичко и привържениците на новите протестни формации, обявили се за борци с корупцията и олигархията в управлението на България.

Илюзия е обаче широко разпространеното мнение, че в чужбина заминават преди всичко младите, умните, предприемчивите и успешните индивидуалисти-либерали. Т.е. - тези, които търсят по-благоприятни условия да разгърнат талантите и амбициите си. Истината е, че мнозинството заминаващи да търсят шанс в чужбина българи са по-скоро част от ниската средна класа и по-ниско разположените обществени слоеве в социалната стълбица. Мутренската демодернизация на България след 1990 г. и до днес системно намалява шансовете на милиони обикновени хора с обикновени амбиции да си намерят прилично заплатена работа, за да издържат семействата си. Оттук тръгнаха вълните от гурбетчии - жени, отишли да гледат възрастни хора в чужбина, сезонни работници в земеделските кампании на юг и на запад, общи работници, заети в непрестижни за немци, италианци и англичани трудови дейности.

Получи се ефектът на "порочния кръг". Колкото повече хора заминаваха за София и в чужбина, толкова повече напредваше депопулацията на цели региони в България. Големи градове като Плевен, Сливен, Шумен, както и редица по-малки населени места съкратиха населението си наполовина - някъде повече от половина. Депопулацията предизвика разпад на установените социални, стопански и институционални връзки и породи автархизация - квази феодално самозатваряне на стопяващи се общности около приоритетите на мизерно оцеляване със собствени усилия. Оттук - още по-голям стимул за гурбет, емиграция и бягство от затворения кръг на бедност, липса на перспектива и локален мутренски произвол.

За голяма част от тези хора, отговорна за тяхната драматична съдба е социалната система, която се разви в България в десетилетията след 1990-та. Специфичният личен и групов опит, липсата на системно добро образование и мащабната злонамерена - хибридна пропаганда, "свалиха" вината за трудното битие на тези хора върху "демокрацията", върху Европа, върху прозападната политическа идентичност на България от последните десетилетия. Нямат особен успех обясненията, че България бе завладяна от посткомунистическата мафия, че бе трансформирана в нов модел на колониално владичество на Москва през енергийния монопол, системната корупция и олигархичното завладяване на държавата от шепа хора, организирани в елитни групировки на мафията.

Но обяснението за собствената бедност и неуспех в България като продукт на "Запада" или "демокрацията" би се разпаднало постепенно ако мнозинството обикновени българи бяха попаднали в привилегирована ситуация спрямо битието им у дома след емигрирането им на Запад. За съжаление, емиграцията е последното нещо, което предоставя привилегии - особено ако си беден, необразован и новодошъл без опит. Мнозинството наши сънародници попаднаха в кръговрата на икономическата принуда на Запад, отредила им - неизбежно - ролята на най-малки "винтчета" на пазара на труда. Ангажирани преимуществено с тежък, непривлекателен и изтощителен труд на ниските етажи на пазарната система, тази част от емигриралите българи откриха реалността на Запада не като гостоприемна "майка", а като немилостива "мащеха", решена да ги "изцеди" срещу шанса за оцеляване и приличен живот, който им предлага. Голяма част от българските емигранти - особено в началото, особено без образование, езици и опит - се класираха в дъното на социалната система на приелите ги страни. Те се сравняват с тези, които са по-нагоре... Дъното произвежда протест... Дъното произвежда озлобление...

Средният и под средният българин - емигрант е обикновено носител на тази смесена градско-селска, частично модернизирана, но все още патриархална култура, която се разпада под ударите на кризата и атомизацията на българското общество през дилемите на 20 и 21 век. Колективизацията и разпадът на традиционното българско село, мутризацията и налагането на репресивен произвол в първите 10-15 години след 1989-та, чалгизацията на публичната култура като примитивен индустриален модел на производство на култура в услуга на социалните низини... Всички тези феномени, комбинирани с икономическия разпад създадоха културния модел на агресивния индивидуалист, търсещ собствената си житейска легитимация през ключови примитивни ценности, щедро изнесени на пазара на чалгизираното ежедневие на обикновения човек. Той е мъжкар - не е "педал". Той е българин - не е някакъв "мангал", наш или чужд, той е приятел на силните, а не лузър наравно със слабите. Тя е страхотна мацка - може да "забие" и най-богатата мутра, може да я накара да ѝ купи силиконов бюст (оригиналният израз е друг), а като се "очупи" - върви нагоре, купуват ѝ Бе-Ем-Ве за да "джитка" по София и по гръцкото море...

Подобно на всяка култура, чалга общността има своите "победители" и своите "лузъри"... Да си вземеш сака и да отидеш да работиш в кланица в Германия или на строеж във Валенсия не предполага да си сред "победителите"... Но тези на Запад, които са по-горе от нашенеца, тръгнал от нулата, освен че са нетърпими с богатството си, са още по-нетърпими с културата и поведението си. Те са егалитарни, "галят с перце" всякакви "мангали", дошли от "майната си", позволяват им да си правят каквото си искат... Толерират "педалите", разпуснали са "черните" ... да продължаваме ли със списъка...? Тази категория българи на Запад естествено се нареждат в набъбващите общноости на локалния популизъм, обединяващ различни социални категории, но целокупно враждебен на господстващата хипер либерална публична култура и на икономическото статукво, произвеждащо лузъри - местни и приходящи (като нашите)...

От тази комбинирана позиция на принадлежност към социалното дъно и към популистката културно-политическа алтернатива, тръгналият на гурбет или в емиграция обикновен българин разбира, че България го кани и поощрява да участва в нейния политически живот - да гласува. Малко усилия са необходими на този човек да се ориентира и да намери "подходящата" за него политическа идентификация. През април и през юли 2021 г. този човек ентусиазирано се хвърли да подкрепя Слави - страхотния пич, който всяка вечер "им е.ава майката" на "онези боклуци" и пуска парчета, които стигат "до дъното на душата ти". После чалга героят ги поразочарова... Сега на ред са възрожденците. Изглеждат корави момчета и ще им "разгонят фамилията" на "меките китки"...

Неголяма част от емигриралите българи успя да се социализира в културата на успеха, доминираща по-високите етажи на западните общества. Тези хора гласуват масово и гласуват за "промяната" - когато им се предложи в разбираема за тях културна и идеологическа форма. По-голямата част от българите в чужбина очевидно се вливат в редиците на глобалния пролетариат на Третия свят, който е добре дошъл на Запад, но който не може - дори и да желае, което не е задължително - да се социализира в заварената основна обществена култура на приелата ги страна. Този пролетариат е по правило все по-гневен - по причини, свързани и със Запада, не само с Третия свят. И заради това, ако участва в демократичната политика, най-често си избира по-радикалните популистки платформи от нея.

Друг е въпросът, защо българският популизъм срещу статуквото - тук и на Запад - е оцветен във внушенията на русофилството - на най-стария и най-безкомпромисен враг на българската национална независимост и на българския национален просперитет. Всяко отрицание на статуквото - дори и най-нихилистичното - има нужда от алтернатива. В българския случай евразийската сатрапия, възродила имперския си апетит успя да социализира някоко поколения българи след комунизма в наивното убеждение, че точно Русия може да изиграе ролята на тази алтернатива на статуквото. Може умът ви да не го побира - ако познавате Русия - но е факт. Това е тема на дебат, която надхвърля границите на избирателното поведение на българите - у нас и в чужбина. Тема, натоварена с драматизъм. Драма, от която зависи самото оцеляване на България като автономен национален проект.   

*Политологът Огнян Минчев е споделил мнението си във Фейсбук. Заглавието е на редакцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #47

    Това са неграмотни лузъри, които не живеят, а аргатуват на запад. Такива работят най-ниско-квалифицираната работа на запад и тъй като нямат никакъв шанс да придобият респекта и уважението на западното общество, таят завист и озлобление срещу него и подкрепят изродени популисти като Копейкин. В българската диаспора на Запад няма нито един успял високо-образован българин, който не е синче на номенклатурен русофил или назначен олигарх, а е успял със собствени сили във високо-специализирана и влиятелна

  2. skeleton
    #46

    Едно нещо сякаш се пропуска - българите в чужбина не си дават сметка, че техния глас в България ги засяга пряко. Гласуват за "силните" анти-европейски партии, като си мислят че по този начин европа ще ги респектира повече. Ами не - с ум, познания и работа ще ни респектира западна европа. Маргинални сме, защото се правим на хитри по тарикатски и много очевиден начин. И цяла европа го вижда. А пък рашките се възползват от нас. Решението е просто - сядаме си на д-то и си оправяме държавицата. А Европа ще помогне с наша инициатива. Няма как друго яче да е.

  3. Bлaдo
    #45

    като 'избега на Запад' българинът изведнъж разбира, че и там си е същия несправящ се мизерник, какъвто си е бил и в родното селО! ... И, съответно, гнЪсната му душичка иска да направи нещо лошо на родината си (той си мисли, че България му е виновна за дето е ...отпадък) и почва (от "на Запад" ;-) ) да гласува така, че да отмъсти на България, като я съсипе с осъзнато!!! безумното си и вредно гласуване...

  4. MP_reader
    #44

    Претенциозна статия, с тези изсмукани от пръстите. Първо, повечето българи на Запад не гласуват на БГ избори. Второ, повечето от тези които гласуват, подкрепят "промяната", по официални данни, а не руснаци. Българската имиграция на Запад е много разнородна група, и Огнян си няма представа от техните политически виждания.

  5. anton nikolov
    #43

    Прочетете за Бай Ганьо във Виена и ще ви стане ясен феномена.

  6. anton nikolov
    #42

    Минчев не отговаря на един въпрос, а именно защо в продължение на десетилетие подкрепяше мутренското, пропутинско , корумпирано управление на ГЕРБ.

  7. В и К
    #41
    Отговор на коментар #35

    Стандартите на живот имат пряка зависимост от свободата и справедливостта. А който си мисли, че на Запад не е по-свободен и не е справедливо, трябва да е наясно, че най-малкото е СВОБОДЕН да си стегне багажа и да се махне оттам.

  8. Джелсомино
    #40

    С две думи, само с простотия може да обясни вота от чужбина за Трифонов. И пак поговорка: „По е лоша простотията и от лошотията.“

  9. levii
    #39
    Отговор на коментар #33

    Лъжеш се . След 25 февруари разприятелих четирима живеещи в Англиа "приятели" заради проруски пропаганда. Единият млад мъж чакаше само знак да се включи на странат на Русия във войната. Минчев е прав- българското простолюдие заминало на Запад наистна е чакало по нашенски наготово да забогатее и лейнтайства, но не е станало и се е озлобило.

  10. levii
    #38

    Да отговорим на автора- тези българи от ниските социални среди в България заминали с надежди на Запад и останали се пак на същото равнище ОБИКНОВЕНО НЕ ГЛАСУВАТ. Интересни са слоевете определи като "той е приятел на силните, а не лузер...". Те обаче гласуваха за ГЕРБ. Защото си останаха посредствени, полуграмотни, полуграждани, полуселяни, полупростаци, полууспели на Запад. Извесни са убеждения на О. Минчев. Той е в десния спектър на публичните лица, които мечтаят един ден ГЕРБ да се коалира с … Прочети целия коментар

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.