Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо България трябва да подкрепи САЩ и Великобритания

0 коментара

От гледна точка на вероятните военни действия в Залива, участието на България може да се оцени като напълно незначително. Решението да подкрепи ли правителството твърдата линия спрямо Ирак обаче е без съмнение от особена важност за страната.

Най-често споменаваният аргумент е бъдещето членство на България в ЕС и НАТО. Както посочва Калин Димитров в много точната си статия в Mediapool, "Ирак е първият тест за външната политика на България". Правителството е изправено пред дилема, защото членовете на НАТО и на ЕС са на различни позиции. България този път наистина има уникален шанс да вземе самостоятелно и не напълно очевидно решение. Надали обаче Германия или Франция ще блокират един ден нашето членство в ЕЦ или НАТО, само защото сме подкрепили нападение срещу Садам.

Друг интеграционен аргумент е въпрос на съвсем проста логика - българската армия ще се интегрира по-лесно в НАТО ако участва, макар и съвсем периферно, във военни действия, отколкото ако не участва във военни действия.

Дългът на Ирак е друг аргумент. Отстраняването на Садам дава шанс за връщане поне на част от него. Към тази надежда може да се прибави и друг възможен изгоден резултат. Хиляди българи са работили като инженери в Ирак в близкото минало. Дългът, подкрепата на военните действия и опитът на българските специалисти и фирми в Ирак, ще дадат добра позиция за участие във възстановителните работи след приключване на войната. В тези проекти ще се изсипят милиарди долари и те със сигурност няма да бъдат дадени на френски или немски фирми. Българските строители могат отсега да си стягат куфарите и този път Техноекспортстрой няма да им плаща по $ 250 на месец.

Има обаче и още нещо - моралният аргумент. Знам, че страната е малка и слаба и не можеше например преди половин век да се противопостави на фашистката, а по-късно и съветската експанзия. Но, когато взима решение, правителството, а и всеки български гражданин, трябва също да мисли каква е позицията на България към един унищожителен диктаторски режим, който неведнъж е демонстрирал своите експанзионистични намерения, включително и готовността си да използва химическо оръжие срещу чужди и свои.

Защото освен какво става с парите по ФАР, командировките по НАТО и фестивалите по франкофонска линия, има и друг въпрос, който трябва да си задаваме:

Искаме ли България да бъде страната, която спаси евреите и не даде войници на Хитлер, независимо от съюза си с Германия (за разлика от много европейски държави); която призна Македония (не като Гърция) и другите отцепили се от Югославия държави, независимо от това, че Големите се колебаха месеци наред; която създаде граждански комитет за подкрепа на Войната в залива; която твърдо подкрепи отстраняването на Милошевич (за разлика от Гърция); която изгони Майкъл Чорни и подобните му; която не допусна и най-малкото политическо кръвопролитие в мъчителния си път към демокрацията, независимо, че се намира в центъра на Балканите (не като Гърция, Румъния, Югославия, Албания и т. н.); която безпроблемно приема присъствието на турска партия в парламента; която безконфликтно реституира собствеността на бившия цар (не като Гърция) и допусна той да стигне до премиерския пост?

Или искаме една България, която беше съюзник на Германия, прие македонските земи и не се противопостави на депортирането на евреите от там; която беше комично близък сателит на СССР; която нямаше нито една сериозна дисидентска проява по време на комунистическия режим; която в миналото екзекутира Георги Марков и по чиито улици сега безнаказано се разстрелват бивши министър - председатели и прокурори; чийто настоящ президент като партиен водач пишеше топли писма на подкрепа "Скъпи другарю Милошевич", сега играе абсурдни православни номера в Московския държавен цирк?

Освен очевидни непосредствени интереси и командировъчни подаяния, когато говорим за национални интереси и национална сигурност, към тях трябва да прибавяме и национално достойнство. Сега Франция и Германия действат отчасти под влияние на накърненото си национално достойнство, силно раздразнени, че още една световна инициатива е в ръцете на арогантните американци, следвани от нафуканите англичани.

България сега може да си позволи обаче историческия лукс да заеме по-достойна от тяхната позиция - позиция, която напълно игнорира глуповатите антиамерикански комплекси и която ще служи добре и на националните интереси, и на националната сигурност. В крайна сметка всеки - включително французите и германците - би уважавал повече една държава, която е последователна в моралния си политически избор отколкото такава, която се върти като фурнаджийска лопата в зависимост от наддаванията на големите играчи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.