Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо много хора не вярват, че заплахата от коронавируса е реална?

Обяснението понякога е далеч от инстинктивното предположение, че става дума за неинформирани и необразовани граждани

37 коментара
Защо много хора не вярват, че заплахата от коронавируса е реална?

Ситуацията с новия коронавирус породи интересен социологически феномен – много хора изобщо не вярват, че Covid-19 е реална заплаха, независимо от изобилстващите доказателства за обратното. Смятат, че проблемът е силно преувеличен от медиите и че изобщо не заслужава вниманието, което му се отдава.

Тези хора няма как да не са попадали на новини и кадри от цял свят за настъплението на пандемията, вероятно са видели или чули за камионите с трупове в Бергамо или за масовите гробове в Бразилия, но дори това не може да ги отклони от убеждението, че вирусът не е нещо по-необичайно от всички останали всекидневни заплахи.

Смятат, че мейнстрийм медиите не казват цялата истина, картините са манипулирани, а властите умишлено завишават броя на заразените. Голяма част от невярващите на институциите и официалните новини са склонни да вярват и в най-различни конспиративни теории за произхода на вируса и за "скритите" цели на мащабните правителствени мерки срещу разпространението му.

Това са т. нар. коронавирус скептици, а явлението не е ново и е известно като "отричане" (denialism). Така, коронавирусът може да се причисли към дългия списък от реални явления и събития, които биват отричани от определени общности и хора - от Холокоста през кацането на Луната до теорията за плоската земя.

Тъй като проблемът засяга значим дял от населението (в България – 58%, според последния сондаж на "Галъп Интернешънъл"), не може да се каже, че толкова много хора просто са "глупави", "неинтелигентни" или "необразовани". Макар че в общия случай вероятно би се доказала известна статистическа корелация между степента на образованост и коронаскептицизма, в групата на отричащите има и немалко добре образовани хора, някои от които с по-оригинално и нестандартно мислене.

Невярващите едва ли са и просто жертви на фалшиви новини и хибридни атаки, както биха допуснали привържениците на хипотезата за "мощните" ефекти на дезинформацията за Covid-19. Ако изобщо играят някаква роля в случая, фалшивите новини се ползват просто за потвърждение на убеждение, което скептикът вече е формирал за себе си (т. нар. confirmation bias).

Все повече изследователи се спират на няколко водещи хипотези за този феномен – част от тях психологически, а други социологически и политологически.

Водещият фактор според мнозина е недоверието към официалните власти и авторитети. "Недоверието към коронавируса е в някакъв смисъл недоверие към властта", смята Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп Интернешънъл" (очаквайте анализ по темата на П. Симеонов в сряда, 8 юли, б. р.). Въпреки че в началото на епидемията, когато неизвестността на заплахата беше твърде висока, имаше известна мобилизация и повишаване на доверието към управлението, ефектът се оказа краткосрочен.

Същото важи и за медиите. Не толкова разпространението на фалшиви новини, колкото базисното и утвърдено през годините недоверие към традиционните медии, които претендират, че спазват журналистическите стандарти, е в основата на убеждението на много хора, че средствата за информация преувеличават проблема.

Не е за пренебрегване и политическият фактор. В САЩ, например, е особено видимо, че възприемането на коронавируса като реална заплаха е в много директна зависимост от политическите предпочитания на гражданите. Привържениците на Тръмп, особено в началото на епидемията, бяха много по-склонни да отричат проблема, в сравнение с подкрепящите демократите. Макар в последно време да има динамика по въпроса, политическата поляризация в САЩ продължава да оказва значимо въздействие върху възприемането на ситуацията с коронавируса.

Няколко могат да бъдат и чисто психологическите обяснения, които показват защо отделната личност отказва да възприеме заплахата като реална. Някои хора реагират с отричане на проблеми и събития, които не могат да понесат емоционално. Ситуацията с коронавируса е съпътствана от много тревожност и напрежение и е разбираемо да активира защитни механизми у хората, за да предпазят психиката си. В същото време обаче, както пълното отричане на дадена нова реалност, така и преувеличаването ѝ са еднакво симптоматични, че личността има трудности да приеме и да се адаптира към промяната.

Освен това хората имат базисен стремеж към контрол, сигурност и предвидимост, поради което понякога са склонни да опростяват проблемите и явленията, за да ги разбират. Това е и едно от обясненията за въздействието на конспиративните теории.

"Има две неща, които трябва да се подчертаят, когато се опитваме да разберем конспиративните теории от психологическа перспектива. Едното е, че е нормално хората да вярват в конспиративни теории – около 50% от населението на САЩ вярва в поне една. Другото е, че има достатъчно доказателства, че конспиративните теории се коренят в недоверието. Когато хората нямат доверие на авторитетни източници на информация – на базата на личния си опит, политическите си пристрастия или друго – те са по-уязвими за невярна информация", смята проф. Джоузеф Пиер от Калифорнийския университет.

На фона на всичко изброено, с все по-голяма сила стои въпросът какво да се прави в ситуация, в която мнозинството или голям процент от гражданите не вярват в реалността на заплаха, за която обаче има достатъчно доказателства и властите са длъжни да предприемат мерки.

При документираното многократно през годините недоверие към властта и медиите, е много малко вероятно, че засипването на населението с още и още доказателства и информация по посока на "правилния" възглед – че коронавирусът е реална заплаха, ще свърши работа. По принцип хората имат естествена съпротива към опитите да бъдат "насилствено" образовани от "авторитети" с претенцията за знание, на които обаче нямат доверие.

Със сигурност погрешен ход би било и да се отрича правото на отрицателите да имат мнение и свое уникално вътрешно усещане за ситуацията, а също и да го изразяват.

Разбира се, няма как да се признаят фактологичните несъответствия в хипотезата им, няма как и политиците да бъдат оставени да бездействат, когато болниците се пълнят с пациенти, само защото някой си мисли, че коронавирусът е световен заговор.

В същото време гледната точка на отрицателите може да бъде разбрана и счетена за легитимна, ако на нея се погледне не от фактологична перспектива, а като на послание към всички останали, което не може да се обоснове с факти и рационално, но което тези хора дълбоко в себе си чувстват, че е вярно. Например: "Няма нужда от паника. Смъртта е по-нормална част от живота, отколкото си мислим".

Подобна нестандартна гледна точка предлага известният български психолог Пламен Димитров, макар да не отрича заплахата от Covid-19.

"Съвременният свят на човека е изграден върху една основна екзистенциално-психодинамична практика – отричането на смъртта. Парализиращият екзистенциален ужас от нея е истинският двигател за неистовите усилия на човека и човечеството през хилядолетията да изградят системи за отлагане, игнориране и отричане на смъртта, да я отдалечaват и правят невидима за ежедневното съзнание на хората... Чувствителността и нагласата "Mememto mori" е чужда на мнозина в съвременната ни масова нарцистична и консуматорска култура. За нея днес никога не е добър ден за умиране. Но днес винаги е добър ден да си помислим за това, за което предпочитаме да не мислим въобще, ако може. Това няма да елиминира коронавируса, но може да ни направи много по-силни и смели в личната и колективната си борба с него", смята Пламен Димитров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #37
    Отговор на коментар #32

    Пешоооо, фалшивия си ТИ!!!!1)Карантините в такъв случай са полезни само ЗА СТАРИТЕ ХОРА и тези със здравни проблеми! Така се намалява смътността. Но в повечето случаи бе ИЗВЪРШЕНО ОБРАТНОТО!(дали е нарочно не знам).......2)А вирусите изчезват когато се срещнат със здрави хора- колкото повече, толкова по-добре. И тогава по-рано ще се свалят карантините на стари и болни хора! Но в повечето случаи бе ИЗВЪРШЕНО ОБРАТНОТО!(дали е нарочно не знам)П.С.: НО ПЪК СЪМНЕНИЯТА ЧЕ ГЛОБАЛНО СЕ НАПРАВИ ОПИТ ИЗКУСТВЕНОТО

  2. dimitardi100
    #36

    Добър анализ !

  3. Калико Джо
    #35

    много от хората са балъци, а българите най-вече! Само им виж управниците...

  4. Коментарът е изтрит в 00:11 на 8 юли 2020 от автора.
    #34
  5. Мица
    #33
    Отговор на коментар #15

    Българите били невъзприемчиви към новия коронавирус. Някакви доказателства? ........Иначе идеален пост! Долу науката, долу ваксините, долу антибиотиците - Вие сте ясен, за разлика от другите, които мажат и се крият!

  6. PETER
    #32
    Отговор на коментар #20

    Логиката Ви е фалшива по следната проста причина: роптаете срещу наложени ограничения, които сами по себе си са довели до резултата (относително малкия брой починали от Covivid-19), който изтъквате като аргумент срещу същите ограничения. Схващате ли тафтологията в разсъжденията си? Подобна логика би била коректна единствено и само ако имате абсолютни доказателства, че и без всякакви мерки ще се задържи броят на починалите от Covid-19, а това очевидно не е вярно, вече има достатъчно много примери.

  7. Real ''Mickey''
    #31
    Отговор на коментар #28

    И дего тоя "критичен за ковдистерията" материал? Ако е помествано и друго мнение освен Правата Линия, то е за да се осмее автора му!!! Винаги в такива статии вмъкват и мнението на "апокалипсис експертите". Докато про-ковитистерията статиите са чисти като момина сълза. И по няколко на ден- дори повтарящи се и с фалшиви безумни "класации" и "бройки на заразени"

  8. P15Petar
    #30

    Руските ченгета, като Цветелина Соколова и изпълнителния директор на "Галъп Интернашионал" Първан Симеонов, имат за цел да насаждат недоверие към Запада и по конкретно към достиженията на САЩ.
    Българският народ е под непрекъсната негативна пропаганда относно Запада и е ошашавен в голямата си част. Целта е насаждане на политическа нестабилност и стремеж към диктатура.
    Руската теза е, демокрацията е аналог на анархията. В сегашният момент поведението на Тръмп спомага за тази пропаганда с подкрепата

  9. Real ''Mickey''
    #29
    Отговор на коментар #27

    Никакви мръснишки методи НЕ СА ИМ ЧУЖДИ, а са в режим паника!!!!Не приемат нормани дискусии по темата, а само плескат пасквили като горния: "Това са т. нар. коронавирус скептици, а явлението не е ново и е известно като "отричане" (denialism). Така, коронавирусът може да се причисли към дългия списък от реални явления и събития, които биват отричани от определени общности и хора - от Холокоста през кацането на Луната до теорията за плоската земя.":):):):):) Прикачвайки ни към това е просто долен метод

  10. дреалист
    #28
    Отговор на коментар #26

    Абсолютно си прав, само че патосът ти е неправилно насочен към Медиапуул. Те са една от малкото големите медии, която дръзна да публикува критичен за ковдистерията материал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.