Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо Путин толерира корупцията

6 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разкритията на т.нар. "Документи от Панама" поставят редица въпроси, един от които е дали за авторитарните режими е по-добре да се борят с корупцията, или да я приемат? Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин ни насочват към два различни отговора.

През 2012 г. президентът Си видя в корупцията заплаха за съществуването на комунистическото управление и започна широка кампания за прочистване на комунистическата партия от това, което той нарече "тигри и мухи" – корумпирани служители и бизнеси на всички равнища на партийния апарат и държавната бюрокрация. До края на миналата година кампанията е засегнала над 100 високопоставени служители, включително десетина военни, няколко ръководители на държавни компании, както и четирима висши политици.

Критиците на режима са склонни да обвиняват президента Си, че използва тази кампания, за да елиминира своите вътрешни противници, но антикорупционната кампания е изключително популярна сред обществото и много независими анализатори смятат, че тя е спомогнала за ускоряване на реформите в получастните сектори като петролната индустрия.

Президентът Путин последва примера на президента Си, но само риторично – тъй като по време на неговото почти 17-годишно управление по обвинение в корупция не е бил повален нито един политически "тигър", а само няколко "мухи", ако се възползваме от израза на господин Си.

Защо Путин, който е готов да започва реални войни, няма желание да обяви война на корупцията – дори след като президентът Си доказа, че антикорупционните кампании обикновено се ползват с подкрепата на обществото?

Само глупак би твърдял, че в Русия корупцията е малка. Неотдавнашно изследване на московския център "Левада" показа, че според мнозинството руснаци държавната администрация е нелечимо корумпирана. Руските романи и филми са пълни със сцени с официални лица, които вземат подкупи. Защо тогава Кремъл няма никакво желание да започне такава кампания, особено в момент, когато ограничаването на корупцията може да намали негативните ефекти от падащите цени на петрола?

В западните медии е често срещано обяснението, че самият Путин е дълбоко корумпиран, че той дори се намира в епицентъра на руската корупция. Това може и да е така. Но като човек, който е живял на Балканите (и следователно има някаква представа за корупцията), разбрах, че да си корумпиран не е причина да не обявяваш война на корупцията; тъкмо обратното, това дори може да бъде предимство, защото корумпираните политици не мразят нищо повече от корупцията на останалите.

Това означава, че причините за нежеланието на Путин да се бори с корупцията, са по-сложни.

От една страна, той разбира, че взаимните обвинения в корупция са мръсните бомби на вътрешните войни между елита и те причиняват големи странични жертви. Изследванията отдавна са констатирали, че корупцията, макар да засяга най-тежко най-бедните групи в обществото, е проблем основно за средната класа – а в днешна Русия средната класа до голяма степен е съставена от същите тези подкупни служители, които антикорупционната кампания ще засегне.

От друга страна, в политиката е важно не равнището на корупцията, а общественото възприятие за това колко е корумпирана страната, като често връзката между двете не е пряка. Малките и успешни реални войни могат да бъдат по-добро средство за промяна на усещането на хората колко е корумпирана страната, отколкото същинските усилия за ограничаване на корупцията. Връзката не е причинна, но е показателно, че след анексията на Крим броят на руснаците, които вярваха, че корупцията е нараснала, беше спаднал от 50 на 30 процента.

Но има една причина, поради която корупцията тревожи Путин – като оръжие, което може да бъде използвано от неговите външни врагове срещу самия него. Кремъл се тревожи не защото руските официални лица са корумпирани, а защото това ги прави податливи на западен натиск, защото активите, откраднати от тях, както и децата им, се намират на Запад. Като правило корупцията сплотява елита, но тя може да превърне неговите представители в лесни наемници. (А това означава, че Москва не би трябвало да е нещастна от опитите на Запада да прочисти скритите офшорни сметки.)

Следователно за Кремъл основен приоритет е не прочистването на корумпираните елити, а тяхното национализиране. Руските елити имат право да бъдат корумпирани, стига да са доказали своята лоялност. Парадоксално, но санкциите на Запада срещу най-близките до руския президент бизнес фигури спомогнаха за изчистването на образа на някои от руските олигарси, смятани за най-корумпирани, което позволи на руската пропаганда да ги представи като защитници на родината.

Най-важната причина за нежеланието на Путин да започне война срещу корупцията е, че антикорупционната кампания ще вдъхнови обществото да изисква промяна. Тази кампания възпламенява не само гнева на обществото, но и неговите стремежи. А Кремъл се страхува най-силно именно от желанието за промяна. За разлика от Китай руските ръководители избягват да обещават, че животът утре ще бъде по-добър, те обещават само, че нещата няма да се влошат. И за разлика от Китай те могат да си позволят това, тъй като двигател на руската икономика е не предприемаческата енергия на обществото, а природните ресурси.

Затова руското правителство е готово да признае съществуването на корупцията – а и най-изкусната пропаганда не може да убеди хората в обратното. Но правителството прокарва и идеята, че корупцията е начин на живот и следователно е природно явление. В известен смисъл корупцията е като водката: знаеш, че боли, но може ли някой да си представи Русия без нея.

* Mediapool препечатва текста на Иван Кръстев, публикуван на английски език във в. "Ню Йорк таймс" на 15 май, от портал "Култура".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #6

    Твърде объркано изложение, избягващо категорична лична позиция особено за личната вина на Путин, зад което прозира напъна да се сложиш на всички и същевременно да запазиш "сурат" както се казва. Само че това не е възможно, дори в краткосрочен план. И този изгоря от лакомията си !

  2. Коментарът е изтрит в 06:42 на 17 май 2016 от автора.
    #5
  3. Miau
    #4

    Откакто Кръстев вечеря с Путин се отнасям с подозрение към неговите писания, защото за мен това е форма на корупция.Аз не бих приел и една паница бобена чорба от Путин.
    В коментарите му винаги има и някаква лека манипулация, в случая отклонява от темата за ЛИЧНАТА КОРУПЦИЯ НА ПУТИН.И не медиите, а зам.министър на финансите са САЩ го нарече корумпиран.Такъв човек носи отговорност, че може да бъде съден. За панамското досие и близкият приятел милиардер Ролдугин няма да говоря. Няма и дума за ЦЯЛОТО

  4. Liberal
    #3

    Интересна и правдоподобна хипотеза. Кръстев е отново на ниво.

  5. Защо САЩ толерира корупцията на Боко, Цецо и ко-това ме вълнува много повече! Както и защо всички преводи към офшорна Панама са минавали през банки на САЩ!

  6. Доналд Дък
    #1

    Браво Иване !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.