Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо ротационното управление е най-добрият възможен изход

10 коментара
Мария Габриел и Николай Денков, снимка: БГНЕС

Споразумението между първите две политически сили за съставяне на управление с ротационни правителства за срок от по 9 месеца, начело първо с акад. Николай Денков от ПП-ДБ, после с Мария Габриел от ГЕРБ, е възможно най-доброто решение за властта, което можеше да произведе 49-ият парламент. Първо, защото алтернативите бяха безпринципно правителство с третия мандат, зад което застава старото статукво, или нови избори, до които ще продължава да управлява президентът, а резултатът от тях би възпроизвел или същия пат, или би изкачил "Възраждане" още по-нагоре, с претенции за власт.

Второ, и по-важно, тъкмо тази де факто голяма коалиция между първите две сили може да постигне много повече, отколкото каквато и да е друга управленска конфигурация в този парламент. Страната не само ще се стабилизира управленски с редовно правителство и стабилно парламентарно мнозинство, ще се приеме бюджет за 2023, ще се отпушат парите от ЕС по Плана за възстановяване и устойчивост, ще може да влезем в Шенген и в еврозоната, ще се върнем на сигурна евроатлантическа орбита, отклонена към Русия от Румен Радев, руската агентура и "Възраждане". Но и много повече – това правителство е обявено като кабинет на конституционната реформа, който ще събира още по-широко мнозинство за радикална промяна на прокуратурата. Това нима може изобщо някога да стане без гласовете на ГЕРБ, а и на ДПС? Ще се върне машинното гласуване – това нима можеше да стане, ако имаше кабинет на хартиената коалиция с първия или с третия мандат? Ще се назначат нови попълнения във висши държавни органи, много от които с изтекли мандати и с дълбоко компрометирани представители. Това нима може да стане без договорка между политическите сили, а сега с много по-голям шанс за подбор на читави хора, защото залог за това е цялото управление. Ще се прочистят спецслужбите от чуждо влияние – това нима можеше да стане при Радев или самостоятелната власт на ГЕРБ?

Предпоставки и гаранции за успех

Дори само половината от всичко това да се случи, ще е много повече от кръгло нищо, каквито бяха перспективите по тези задачи при другите възможни управленски конфигурации или при нови избори. Но предпоставки и гаранции за изпълнението на поставените цели, както и на цялата законодателна програма, договорена още преди връчването на управленските мандати, има поне две.

Първо, ГЕРБ (както никога досега) е притисната в ъгъла: корупционното бреме и надвисналите над партията на Борисов прокурорски обвинения по-скоро ще я накарат този път да участва в провеждането на реални реформи, отколкото отново да заложи на фасадни. Другата е ПП-ДБ: двигателят на реформите, особено по съдебна и антикорупционна линия, държи в ръцете си лоста да разтури управлението с оставката на премиера Денков, ако те забуксуват в първите 9 месеца, като виновен за това ще бъде точно ГЕРБ.

Разбира се, управлението може да зацикли в редица текущи проблеми, скандали и опърничавост. А това може да катурне колата на властта. Но такива съществуват и при всяко друго коалиционно управление, не само при роденото по неволя.

Проблемите за решаване, които стоят на старта му, обаче са много повече пред ПП-ДБ, отколкото пред ГЕРБ. Въпреки негодуванието на част от избирателите на ГЕРБ, че отстъпва мандата и премиерството, Борисов може да е убедителен с последователността си – още преди изборите той настояваше за голяма коалиция, независимо с чий мандат. И сега да отчете джентълменското споразумение за ротационно управление като свой успех.

Как ПП-ДБ да вземат завоя към "колаборацията"

Сред избирателите на ПП-ДБ обаче се разгаря буря заради колаборацията с ГЕРБ. Прекратяваме ли промяната, питат гневни избиратели на ПП; пак ли ще настъпите мотиката като Реформаторския блок през 2015 г., питат гневни избиратели на ДБ.

За лидерите на ПП ще е по-трудно да вземат завоя, защото веднага след изборите на 2 април начертаха червената линия "никога с мандат или с участието на ГЕРБ" и сега трябва да дадат отговор на въпроса защо отстъпиха от втората част от условието. ДБ бяха по-предпазливи, като още от предишния парламент последователно настояват за експертно правителство с втория мандат. Досега то бе условие за осигуряване подкрепата на ГЕРБ, сега е вече повече воал за прикриване на фактическото състояние "коалиция". Дори Ройтерс директно нарече бъдещото управление коалиционно, така че както и да се нарича то от ДБ и ПП, това ще е само "дипломатическо" наименование. Двете формации по-скоро трябва да разчитат на това, че част от гневните им избиратели постепенно ще се успокоят и трябва да потърсят подкрепа от онези, които приемат хода с ротацията с облекчение, но гласовете им не се чуват толкова - просто защото няма за какво да протестират.

Зависи и какъв ще е съставът на бъдещия кабинет. Ако все пак е експертен, ще може донякъде да се оспорва тезата за коалиция с ГЕРБ. Въпреки че взирането от всички страни винаги ще открива "наши" и "техни" експерти. Ако пък в кабинета ГЕРБ участва само с Габриел, а ДБ не участва, защото не се е реализирала позицията им за чисто експертно правителство, коалиционният кабинет може де факто да се окаже кабинет на малцинството на ПП. Тогава той ще е много по-нестабилен, защото ПП ще са заинтересовани да си припишат всички позитиви от управлението, а ГЕРБ и ДБ - да избегнат максимално негативите. Силното накланяне на балансите в едната или другата посока потенциално ще води до разпад на управлението.

Борисов сам да се оправя с имунитета си

Най-голямото изпитание пред бъдещата коалиция обаче ще е, ако се наложи гласуването на депутатски имунитети, поискани от гешевата прокуратура. Тогава изпитанието пред ПП-ДБ ще бъде още по-тежко, нищо че пазенето на гърбовете на уличени от ГЕРБ не е част от управленското споразумение (което засега не е и във вид на подписан документ). Идеалният вариант е Бойко Борисов да освободи коалиционните си партньори от това бреме в името на управлението и да заяви, че не очаква подкрепа от тях за своя и евентуално на свои съпартийци имунитети. И ако държи да запази имунитет, да търси подкрепа от други партии.

Стратегическата задача пред ПП-ДБ е да убеди избирателите си, че много по-важно е какво постигаш, а не с кого си. Защото само с непримирима гнусливост не се постига нищо. А най-сигурно убеждаването ще проработи с постигането на реални управленски резултати, и то колкото се може по-скоро. И път назад няма. Ако ротационното управление се провали още преди да се е родило, най-големите щети ще са за ПП и ДБ – понечели да стъпят в блатото, но веднага се върнали. Това на избори се наказва жестоко – и от избирателите им, които проклинат предателството, и от другите, които проклинат страхливостта. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Манов
    #10

    Основните стратегически проблеми на България са два: 1Липсата на правосъдие и в резултат повсеместнастна безнаказана корупция с всички произтичащи последици и 2. Руското влияние/агентура/ върху геополитическата ориентация на страната - също източник на корупция. Влизането да страната в Шенген и Еврозоната са изключително важни приоритети, но те няма да бъдат реализирани докато не започнем сериозно да решаваме основните

  2. sloth
    #9

    Рано е да се каже дали предлаганото съвместно управление е добро или лошо.
    За съжаление пак не успяхме да спечелим изборите, какво да говорим за наличие на стабилно мнозинство.
    Затова, ако успеем да се възползваме максимално от мазните милиционеро-бандитски борби в прокуратурата и ВСС, които гербаджиите сами започнаха, има шанс да прокараме там поне частични реформи, за които само говорим от поне десет години.
    Отделно такова управление ще сложи карай на проруските служебни правителства без да ги

  3. sloth
    #8
    Отговор на коментар #3

    Не само в основата на спасението, но и при бай Ставри. Неуморим. :)

  4. redoven.chitatel
    #7

    Ротация ли? "Таа нема да я биде", както казваха старите софийски бабички. Замирисва на есенни избори.

  5. anton nikolov
    #6
    Отговор на коментар #4

    Израждане са на същата каишка, на която е и Мутрата. Разиграва се класическият сценарий с доброто и лошото ченге. Колкото повече Копейкин лае, толкова повече трябва да харесваме добричката. Мутра, която ще ни спаси от Копейкин и накрая отдъхвайки си от Копейкин ще влезем с желание и радост в устата на Мутрата , която ще ни се стори спасителен бряг. За толкова години не научихте ли тези евтини номера ?

  6. Мунчо Велики
    #5

    Добре, успяхте да ме убедите, че "ротационното управление е най-добрия възможен изход". Само НЕ успях да разбера, защо срокът на ротация е точно 9 месеца? Защо не 6 месеца (половин година) или пък 10 месеца (кръгло число)? Може би, защото: - Слагаме единия на "парапета" и после чакаме 9 месеца. После слагаме другия на "парапета" и пак чакаме 9 месеца.

  7. Анти Тиранин
    #4

    1. Няма идеален свят, в който нещата се уреждат според твоите желания. Трябва да се преценяват ползи и щети, кои са доволни и кои не. Най-недоволни засега са от "Възраждане" - видя се от злобната им реакция на въможността да има редовно правителство - те губят шансове с агресивна демагогия да вдигнат процентите си в нови извънредни избори. Слави също е недоволен от това, че е аут. Ръководството на БСП още не може да повярва, че ще е извън властта, а Корнелия ще трябва да се справя с вътрешнопартийната опозиция. 2. Съвместната работа не означава взаимна любов. Чърчил винаги е бил последователен антикомунист, но се е съгласил да помогне на Сталин срещу по-големия общ враг Хитлер.

  8. Мазен Кумунис
    #3

    Докторът на науките Бойко Велики отново в основата на спасението на България! ;)

  9. anton nikolov
    #2

    Авторът опровергава сам себе си с доводите за предимствата и отрицателните последици от подобна галимация. Било важно какво постигаш, а не с кого си. Наистина може да постигнеш прекрасна съдебна реформа с най- големите мафиоти и крадци. На българските журналя и ЕнтИлИкталци моралът им приключва щом опрат до материалната част, тогава те изгубват всякаква гнусливост и започват да лижат подметки.

  10. Обектив
    #1

    , можете да научите повече.

    Прескочи към основното съдържание
    Меню
    Ти си това, което четеш
    MEDIAPOOL.BG - Ти си това, което четеш
    ПОДКРЕПЕТЕ НИ

    София
    23°


    СОФИЯ


    Начало България Петков се извини, че ПП-ДБ не спази обещанието в кабинета да няма хора от ГЕРБ
    Петков се извини, че ПП-ДБ не спази обещанието в кабинета да няма хора от ГЕРБ
    48коментара
    23 май 2023 13:38
    Споделяне

    Кирил Петков, снимка: БГНЕС
    Кирил Петков, снимка: БГНЕС
    С дълга публикация във Фейсбук съпредседателят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.