Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо руски петролни продукти още се продават в Америка?

2 коментара
Защо руски петролни продукти още се продават в Америка?

Съединените щати направиха много, за да помогнат на Украйна да отблъсне пълномащабното нахлуване и терористичните тактики на Русия от февруари 2022 г., включително чрез щедра финансова и военна помощ. Освен това веднага след инвазията администрацията на Байдън (и Конгреса) забрани вноса на руски суров петрол. Но при определени условия бе разрешено вносът на рафинирани продукти от руски петрол да продължи. Сега обаче всякакъв такъв внос трябва да бъде забранен, без изключение, за да се намалят допълнително приходите, които позволяват на Кремъл да продължи своята агресия.

През 2022 г. САЩ убедиха своите партньори от Г-7 и Европейския съюз да наложат ценови таван върху износа на руски петрол и рафинирани продукти. В момента този износ може да бъде превозван, застрахован и финансиран от западни компании, само ако платената цена е на или под определено ниво (60 долара за барел за суровия нефт). Това ограничение се оказа ефективно за намаляване на приходите на Русия, увеличаване на фискалния натиск върху Кремъл, като същевременно предотвратява смущения на световния петролен пазар.

Но неотдавнашните опити за по-нататъшно намаляване на тавана срещнаха съпротива. Затова забраната на вноса на целия бензин с руски произход и други рафинирани продукти в САЩ е евтин и логичен начин за засилване на икономическия натиск върху режима на Путин, като същевременно се насърчават съюзниците на САЩ да направят същото.

Според сегашните санкции на САЩ, след като руският суров петрол бъде транспортиран до трета страна и преработен в дизел, бензин или реактивно гориво, вече се счита, че този продукт не е с руски произхода и може да се продава на световни цени. Това създаде високодоходни перални за руски петрол на места като Индия и Турция. Рафинериите там купуват суров петрол на горна цена и продават рафинирани продукти на световни цени – включително в САЩ, Обединеното кралство и ЕС, всички които забраняват руския петрол, но позволяват продукти, рафинирани от този петрол в трети страни. Допълнителният марж на печалба от тази схемана барел очевидно варира в зависимост от световните цени, но през 2023 г. той вероятно е средно около 15-20 доларана барел, което прави този бизнес изключително доходоносен.

Повечето международни суров петрол и петролни продукти се движат в специализирани кораби, като размерът и съставът на товара са достъпни чрез собствени бази данни. Анализът на тези пратки от неправителствната организация Global Witness, разкрива важен факт: днес САЩ внасят рафинирани продукти от държава пералня - Индия, като почти всичко идва от едно място – "Джамнагар", най-голямата рафинерия в света.

Нейният собственик – "Рилайънс Индъстрийс Лимитед", прави стотици милиони долари допълнителна печалба поради това, което му е позволено да прави при тавана на цените. Не е изненадващо, че през април 2023 г. 43% от морския внос на суров петрол на "Джамнагар" е от Русия.

От общия внос на петролни продукти в САЩ 3-5% идват от Индия, което е приблизително същото като нивата преди пандемията. Тъй като САЩ са голям производител на петрол, целият внос на петрол е малък в сравнение с общия пазар на САЩ (над 20 милиона барела петролни продукти на ден).

На всяка рафинерия, която преработва руски суров петрол, трябва да бъде забранено да продава в САЩ. Това е прост подход, който би бил лесен за прилагане. Ефектът върху бензина и другите цени в САЩ би бил минимален, особено след като лесно може да се организира заместване с алтернативни международни доставчици.

"Джамнагар" (и други) все още могат да рафинират руския суров петрол, но ще трябва да намерят други пазари за своите продукти. Това допълнително ще заклейми търговията с Русия, оказвайки допълнителен натиск върху цената на нейния суров петрол – и засилвайки целта на първоначалното ембарго на САЩ и споразумението за таван на цените на Г7-ЕС. Тъй като Русия има належаща нужда от чуждестранна валута и краткосрочни пределни производствени разходи под 20 долара за барел, намаляването на цената, плащана на Русия, няма да намали износа на петрол.

Има нарастваща подкрепа на Капитолийския хълм за забраната на целия внос на петрол с руски произход. До голяма степен защото това би насърчило както ЕС, така и Обединеното кралство да се движат в същата посока. И двете юрисдикции имат по-голяма експозиция към рафинирани продукти от държави перални и ще бъдат загрижени за въздействието върху техните вътрешни пазари (включително инфлацията).

Тъй като агресията на Русия срещу Украйна продължава, е напълно нелогично да се подкрепя Украйна на всички възможни фронтове, като същевременно се позволява на Русия да трупа големи печалби от износа си на петрол. По-голямата част от приходите на Русия в чуждестранна валута сега идват от продажбата на петрол и това ще е вярно в обозримо бъдеще. Независимо кой ще контролира Кремъл през следващата година или след 20 години, малко вероятно е Русия да се превърне в стабилна, миролюбива демокрация, която зачита международните граници. Западът се нуждае от дългосрочна стратегия за икономическо сдържане, в рамките на която Русия може да изнася суров петрол, но само на цена, която пада с всеки акт на агресия.

* Саймън Джонсън e бивш главен икономист в Международния валутен фонд и професор в Sloan School of Management на MIT, съпредседател на Алианса за политика COVID-19 и съпредседател на Съвета за системен риск на CFA Institute.

* Олег Устенко е икономически съветник на украинския президент Володимир Зеленски от май 2019 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:50 на 9 юли 2023 от автора.
    #2
  2. Milanova Magda
    #1

    Аз се чудя защо не им подарява петрола на САЩ? И тогава те няма да са доволни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.