Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Затлачи се и проектът за нови блокове в АЕЦ "Козлодуй"

14 коментара
Затлачи се и проектът за нови блокове в АЕЦ "Козлодуй"
Намеренията на правителството да търси инвеститор и за построяването на един или два нови блока на площадката на АЕЦ "Козлодуй" са в застой заради оттегляне на досега заявения инвеститорски интерес към потенциалния проект. Това стана ясно от думите на Рашо Първанов, главен инженер на изведените от експлоатация І-ІV блок на централата, чиято инфраструктура се очаква да бъде използвана за бъдещите мощности.

Рашо Първанов представи възможностите за нови реактори в АЕЦ "Козлодуй" по време на дискусия в четвъртък пред Международния ядрен форум, организиран от "Булатом".

След като Министерството на икономиката, енергетиката и туризма в началото на годината е спешило ръководството на АЕЦ "Козлодуй" да внесе доклад за необходимостта от нови мощности на централата, сега той отлежава и не се внася в Министерски съвет за одобрение.

Документът включва около десетина варианта на технологии, сред които руски, американски, японски и др., както и предпроектното проучване за икономическата ефективност на нови мощности от по 1000 МВ в централата. То бе изготвено от испанската "Ибердрола", която имаше и инвестиционен интерес, каквото е условието за откриване на процедура за избор на компания, която да изгради и експлоатира съоръженията. По неофициална информация обаче те вече не са заинтересовани от проекта, което спъва обявяването на търг или конкурс.

След посещението на енергийния министър в САЩ през април т.г. от министерството съобщиха, че американски компании проявяват интерес към нови ядрени блокове на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Същото е казвал и американският посланик у нас Джеймс Уорлик, но до момента така и не е обявен реален инвеститорски интерес.

Рашо Първанов посочи, че в момента почти всички компании с капацитет да инвестират в ядрени мощности предпочитат да изчакат приключването на икономическата криза.

Не са правени точни оценки колко би струвало построяването на един или два нови реактора в АЕЦ "Козлодуй", но използването на съществуващата инфраструктура на извежданите от експлоатация І-ІV блок ще спести половината от необходимата инвестиция, коментира Първанов. Според други експерти именно с терена, помпената и разпределителна станции, басейни за горивото и други съоръжения може се използват като апортна вноска в бъдещо дружество с чужд инвеститор за построяване на новите мощности.

Според Рашо Първанов категорично има нужда и от АЕЦ "Белене", и от два нови блока в "Козлодуй", тъй като балканският пазар в момента внася 19.57 гигаватчаса електроенергия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станишев
    #15

    Не виждате ли, че всичко е затлачено, господа!

  2. mimi
    #14

    Кои е Рашо П.че да казва дали има нужда или не. Инвеститорският интерес е важен, които дава парите, тои решава.

  3. 234
    #13

    Най добре е да изчакаме китайските технологии.Скоро ще дойдат и у нас.

  4. "СпециалисТчето
    #12

    България има 12000 мВт разполагаеми мощности, а ползва 6000 мВт.Защо не натоварите още поне 2000 мВт. и да изнасяте ток? Нали "много трябвали нови мощности?Белене или разширението на Козлодуй е 2000 мВт.

  5. Бай Иван
    #11

    Недостигът в т.н. Балкански регион е с около 40 % по-нисък от посочения. Само че е задоволен от евтин внос и никъде няма криза.Дотолкова е задоволен, че и българските централи не могат да продават или трудно продават производството си. Да не говорим, че 4 блока от 1000 мВ клас могат да произвеждат годишно около 30 млрд кВч - е къде ще го реализират.

  6. Карина
    #10

    кат гледам как са зинали без задръжки

  7. Петър
    #9

    В ядрената енергетика се очаква технологичен пробив. Естествено, новите технологии няма да са руски. Руснаците знаят това и бързат да продават. Ние знаем това и не бива да бързаме. Проблемът у нас е големият брой руски продажници на високи властови позиции.

  8. дА,нО
    #8

    Петър-чо, наивник си ти, какви нови технологии ти мътят главата бе Петърчо

  9. дА,нО
    #7

    Правителството направо се държи глупаво и наивно. По некадърно правителство не сме имали, направо не знаят какво да правят и накъде да тръгнат - предишните поне им разчистиха площадката в Белене, единствената засега площадка в Европа, на която може веднага да се почне строителство, повтарям засега единствената, ама като са некадърни, кой да ги светне

  10. д-р Зенгинова
    #6

    д-р Зенгинова - истинскатаАЗ СЪМ ЖЕНА, КОЯТО ДЪРЖИ НА ИСТИНСКИТЕ НЕЩА!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.