Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заявки за включване на над 28 хил. мегавата ВЕИ "взривяват" мрежите

Регулаторният шеф призова за отказ от батериите за съхранение на ток и влагането на 1.6 млрд. лв. в преноса и разпределението

0 коментара
Заявки за включване на над 28 хил. мегавата ВЕИ "взривяват" мрежите

Заявките за присъединяване на нови мощности за производство на енергия от възобновяеми източници към преносната и електроразпределителните мрежи в България преди дни са надхвърлили 28 хиляди мегавата, което няма как да стане при сегашното състояние и възможности за управление на производствените и потребителските товари и би "взривило" системата. Интересът към инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) расте главоломно – със скорост от 2 хил. МВ на месец, на фона на високите цени на електроенергията, които правят възвръщаемостта от вложенията много добра, както и заради обявеното от Европейската комисия субсидиране на такива проекти. В същото време Брюксел не предвижда пари за реконструкция, модернизиране и "поумняване" на мрежите и проблемът с управлението на потоците и свързаността на европейско ниво остава много сериозен.

Това са част от изводите на български, европейски и американски енергийни експерти, които се включиха в четвъртък в организирана в София от Института за енергиен мениджмънт кръгла маса, посветена на зеления преход и инвестициите в технологии и мрежи.

Комисията за енергийно и водно регулиране, която от години потиска разходите за мрежовите услуги при преноса и разпределението, за да не се вдигат с много цените на тока, явно най-сетне е узряла в мисленето си. Нейният председател Иван Иванов отбеляза като необходими подобни инвестиции, за да могат да поемат новите ВЕИ производители, за да не се стига до претоварвания. Предстои обаче да се види дали регулаторът ще предприеме промени и в действията си.

Дисбаланс на субсидиите в енергетиката

Иванов отбеляза, че при двоен ръст на произведената възобновяема енергия до 21 на сто през 2020 и цел за 27% през 2030 г. и 60 процента – през 2050 г., е необходимо насърчаването на инвестициите в мрежите, за да се реорганизират те за адекватно управление на несигурните ВЕИ товари. Той припомни, че по плана за възстановяване и развитие ще бъдат инвестиране 370 млн. лв. безвъзмездни средства в мрежата на държавния "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО), електроразпредетилените предприятия няма да получат нито лев, но в същото време с близо 1.6 млрд. лв. ще се субсидират батерии за съхранение на електроенергия от ВЕИ, разположени към мрежата на ЕСО.

"Този проект е полезен, но не мога да приема, че това са четири пъти повече пари, отколкото за дигитализацията на мрежите. За мен няма логика, а когато няма логика, значи има друга логика", каза Иванов. Според него този проект трябва да се преразгледа и средствата за него да се преразпределят към мрежите, за да посрещнат заявеното присъединяване на тези 28 хил. МВ. В момента действащи са 11 хил. МВ, не всички от които обаче работят, посочи той. Регулаторният шеф заяви, че дори включването на 4 хил. МВ ВЕИ няма как да стане при сегашните условия. Той смята още, че освен много инвестиции за оптимизирано управление на мрежите, трябват и сериозни реформи в начина на присъединяване на ВЕИ централите към системата.

Иванов отбеляза също така, че насърчаването трябва да е за ВЕИ за собствени нужди на индустрията и бита, за да е произведената енергия близо до потребителя и да са минимални разходите за нейния пренос и управление. По-големите ВЕИ пък трябва да се включват в мрежите на териториален принцип, смята той.

Председателят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков подкрепи предложението на Иванов за промяна на проекта за батерийния парк за съхранение на ток и предложи да започне експертен дебат за развитието на електропреносните и разпределителните мрежи.

Как да се управляват енергийните потоци

Директорът на ЕСО Ангелин Цачев също е на мнение, че проблемът пред мрежовите оператори е много сериозен, тъй като те са изправени пред предизвикателствата да трябва да правят сериозни инвестиции за управлението на енергийните потоци на фона на трудната поносимост на цените на електроенергията за потребителите. Като техническа пречка в България той посочи, че присъединяването на нови ВЕИ става "на хартия и на парче" и призова за централизация на инвестиционните ВЕИ намерения.

Цачев отбеляза, че най-ефективното използване на ВЕИ е в реално време, за което трябват мрежи, а свързаността между Югоизточна и Централна и Западна Европа е като разделена от граница с тесни места, което пречи на електроенергията от нашия регион да стигне до там.

Според него трябва да се развие съхранението на електроенергия, но не само краткосрочно в батерии, но и средносрочно и дългосрочно чрез помпено-акумулаторни водноелектрически централи (ПАВЕЦ) или чрез производство на водород от ВЕИ.

За всеки 100% инвестиции във ВЕИ, трябват 15% за мрежи

"Планираните в Европа електропроизводствени мощности са 100 гигавата годишно, но за да заработят те, трябват мрежи. За всеки сто процента инвестиции за ВЕИ производство трябват 15 процента инвестиции в мрежи, които са подлагани на все по-голям натиск не само заради бурното развитие на ВЕИ, но и заради климатичните промени", заяви Кристиян Руби, генерален секретар на организацията на европейската електроенергийна индустрия "Еурелектрик" (Eurelectric), обединяваща 3500 енергийни компании от над 30 държави в ЕС.

"За съжаление днешната ситуация с ръста на цените и увеличаването на енергийната бедност не помага на инвестициите в мрежите", констатира той. Заради това, по думите му, признаването на адекватни разходи за поддръжката и развитието ѝ в цените до потребителите е от изключителна важност.

Според него проблемите със сигурността на газовите доставки, които са важни за производството на електроенергия в редица западни страни, затягат положението и затова е важно цените на природния газ да бъдат сложени под контрол, за да се върне пазарът към нормалното.

По думите на Руби в енергийния сектор в момента върви най-голямата мобилизация от Втората световна война, заради прекъснатите газови доставки на фона на климатичните промени.

"Зимата идва", има решения, има и пари

Представителят на "Еурелектрик" използва репликата "Зимата идва" от сериала "Игра на тронове" за настоящата ситуация, като се пошегува, че тя няма да има дракони и битки, но ще е тежка и ще е тест за европейската солидарност и че решенията за нея ще имат значение в следващото десетилетие.

"Добрата новина е, че притежаваме многообразни решения, които могат да бъдат приложени", каза още Руби.

"САЩ са готови да участват в зеления преход на Европа с капитал и технологии за ВЕИ и за енергийна ефективност", коментира Майкъл Лали, ръководител на американската мисия в Брюксел към американското Министерство на търговията. "Имаме компании, които могат да превръщат идеите в действителност", допълни той. Според него обаче е изключително важно инвестициите да са обвързани с ефективност на тяхното изразходване, с постигане на конкретни резултати и с отчетност, особено когато става въпрос за публични средства,

Кръглата маса бе открита от служебния министър на енергетиката Росен Христов, който накратко обяви, че българското правителство е ангажирано с всяка инвестиция в зеления преход и че е решено да работи за развитието на иновативни и интелигентни енергийни мрежи. Той обаче напусна дискусията още преди да е започнала, обявявайки, че има много други ангажименти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.