Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Златен "брак" за енергетиката между Гърция, Кипър и Израел

10 коментара
Гръцкия министър на околната среда и енергетиката Янис Маниатис, министърът на енергетиката, търговията, промишлеността и туризма на Кипър Йоргос Лакотрипис и министърът на енергийните и водните ресурси на Израел Силван Шалом

Гърция, Кипър и Израел направиха първата крачка за енергийно сътрудничество, след като миналата седмица подписаха исторически меморандум за взаимодействие в секторите на енергийната инфраструктура, изследванията, развитието на възобновяемите източници и управлението на водните ресурси.

Интерсен факт е, че подписването на меморандума между трите страни съвпадна със срещата на американския президент Барак Обама с гръцкия премиер Андонис Самарас в Белия дом, в чийто дневен ред въпросът за енергетиката бе сред водещите. На срещата в кипърската столица обаче дискретно присъстваше и представител на Държавния департамент по енергийните въпроси.

Според дипломитически източници тези събития отразяват американския интерес за сигурност и стабилност в нововъзникващия енергиен център в Източното Средиземноморие. Те дори припомниха изказваната неведнъж американска теза, че природният газ в района трябва да се превърне в полюс за сътрудничество и развитие, а не за конфронтация.

Тристранният меморандум в Никозия бе подписан от енергийните министри на Гърция, Кипър и Израел. В съвместна декларация правителствата на трите държави изказват ангажимент да продължат тясното сътрудничество в секторите на енергетиката, възобновяемите източници и рециклирането на вода. Наред с това те приветстват съвместните проекти в енергетиката, които ще съдействат за повишаване на сигурността в този енергиен район.

Първият от тези проекти, договорен в рамките на енергийното сътрудничество, който се очаква да бъде финализиран до 2016 г. предвижда свързването на трите страни с електрически кабел. Програмата се нарича EuroAsia Interconnector. Във връзка с това се обсъждат още два проекта от взаимен интерес, които ще последват. Става дума за изграждане на тръбопровод от Източното Средиземноморие до Европа през Гърция и за строежа на газхолдери,  в които да се съхраняват стратегическите запаси на Кипър, Израел, Гърция, а също и на други европейски държави. И трите проекта са одобрени от Европейската комисия.

На този фон като ключово за развитието на енергийното бъдеще на Кипър и региона се определя решението на кипърското правителство за изграждане на терминал за втечнен газ в района на Василико. Интерес да участват в него вече проявиха редица компании, като американската Нобъл и израелската Делек, чиито оферти Никозия в момента обсъжда. Амбицията на кипърското правителство е терминалът да се превърне във възлово място за пренос за природен газ до Европа и Азия. Кипърският президент Никос Анастасиадис миналата седмица публично покани Израел да използва терминала във Василико за складирането и преноса на неговите собствени газови запаси от находището Левиатан.

Междувременно приключиха сондажните работи, извършвани от Нобъл енерджи в "Блок 12", (газовото находище "Афродита"), и се очаква през септември да бъдат огласени  резултатите от откритите там запаси. Количествата природен газ, които според някои източници са били споменати на срещата на Обама с премиера Самарас (4,7 трилиона куб. м. газ предлага Гърция и 4,5 трилиона куб. м. - Кипър и Израел) очертават възможностите на новата енергийна ос Израел, Кипър, Гърция. Дипломати смятат, че точно тези параметри и очертаващи се енергийни възможности са убедили САЩ постепенно да преразгледат политиката си в Източното Средизенмороие на фона на дестабилизацията, която се наблюдава в Близкия изток (Египет, Сирия), както и процесите в Турция.

САЩ насърчават стратегическата енергийна ос между Израел, Кипър, и Гърция като фактор за стабилност в района и я разглеждат в контекста на възможностите за намаляване на зависимостта от руските тръбопроводи.

Израел в същото време печели съюзници сред ЕС, който в близките години е възможно да се сдобие с енергийна сигурност. Не бива да се забравя, че председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, представяйки енергийните приоритети на Комисията на 22 май, показа енергийна карта, на която като алтернативно решение бе включена и енергийната ос Израел, Кипър, Гърция.

Вашингтон няма проблем да подкрепи правото на Кипър да експлоатира своите енергийни ресурси в изключителната си икономическа зона, демонстрирайки по този начин безразличие към заплахите, отправяни от Анкара за горещ инцидент в района, а също и по адрес на компании, сътрудничещи с Република Кипър, като американската Нобъл.

Търсенето на политическо равновесие в Източното Средиземноморие от страна на САЩ изглежда има пряка връзка с подновяването след три години на преговорите между Израел и палестинците, при това с американско посредничество. В същия контекст може да се разглежда и горещата готовност, изразена от Обама на срещата със Самарас, САЩ да помогнат и за решаване на кипърския проблем.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Съобщение на Ройтерс от преди 2 часа> Тройката притиска Гърция да продаде историческо наследство. !!!!?

  2. Анонимен
    #9

    защо не сме с тях, а се бутаме при ужасните руски робовладелци!???

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  4. Анонимен
    #7

    Да някога Ливан беше прекрасна страна а Беирут финансовия център на близкия изток.Това и им изяде главата на ливанците -взе че избухна гражданска воина.А Сирия и Израел в последствие решиха да докопат кой каквото може но това беше в последствие и го решиха политиците а не обикновените хора.Израелските политици положиха огромни усилия както и други режими в района да сринат тази прекрасна страна.

  5. Анонимен
    #6

    Сирийците да си сърбат попарата. Едно време когато отвориха война в Ливан и я окупираха добре им беше да съсипват тази приказна някога страна.

  6. Анонимен
    #5

    до 3 какво общо има с рублите бе т.ъпчо.Ще имат полза гърците и евреите както винаги.За нас дали ще има далавера -дано да има .За обикновените сирийци обаче вече има кръв мъка и сълзи-както навсякъде където се намесят интересите на големите енергийни компании -независима дали са руски ,американски или дявол знае какви.

  7. Анонимен
    #4

    Находищата са с по големи запаси от тези на катар.Тръба при всички случаи ще има праз гърция и ние също ще се възползваме,това не е операта набуко,тук ще бъдат компании от сащ и израел

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  9. Анонимен
    #2

    Ето за какво била патакламата в Сирия.Докато там се тепат гърците и евреите ще свият и тяхната част от газа в средиземно море.

  10. Анонимен
    #1

    интересна статия, но моля поправете си "газхолдерите" с газохранилища!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.