Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупционната комисия отхвърли закона "Кунева"

Редактираният проект отново бе разкритикуван от ПФ, БСП и ДПС

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика в парламента отхвърли в четвъртък на първо четене редактирания вариант на законопроекта на вицепремиера Меглена Кунева за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество.

Основните критици на текстовете в продължилото над 2 часа обсъждане бяха председателят на комисията Валентин Николов от Патриотичния фронт, Методи Андреев от ГЕРБ, Атанас Зафиров и Кирил Добрев от БСП. Янко Янков от ДПС каза, че партията му принципно подкрепя "философията на закона", но има опасения спрямо него.

Самата Кунева призова депутатите да подкрепят текстовете поне на първо четене, след което в пленарната зала да бъдат направени необходимите корекции. В крайна сметка обаче проектът бе отхвърлен с 6 гласа "въздържал се" срещу едва 4 "за".

Докато представяше законопроекта, Валентин Николов изтъкна, че има над 30 забележки по него. Той отбеляза, че изборът на бъдещото Бюро "Антикорупция", което ще обединява в себе си част от Сметната палата, БОРКОР, Комисията за конфискация и Комисията за конфликта на интереси, трябва да става с квалифицирано мнозинство в парламента.

Според него "големият въпрос е кой ще проверява това Национално бюро за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество от парламентарна гледна точка".

Позицията му бе подкрепена от Кирил Добрев (БСП), който подчерта, че групата няма да подкрепи предложенията, въпреки че "разбират необходимостта от този закон".

"Лично аз ще гласувам с "въздържал се" за това, че някои наши съвети са взети предвид. Но има доста смущаващи неща – тук има предпоставки за пристрастност в сигналите за корупция, принципно и политически няма как да приемем такива постановки", добави колегата му от БСП Атанас Зафиров.

Методи Андреев (ГЕРБ) също не спести критики към проекта, посочвайки, че сред проверяваните от бъдещото бюро висши държавни служители са пропуснати началникът и зам.-началникът на НСО, както и шефовете на районните полицейски управления и техните заместници. По думите му хората на тези постове "вземат едни от най-сериозните подкупи".

Депутатът от ГЕРБ недоумяваше и защо в този списък не влизат синдикалните лидери, участващи в Националния съвет за тристранно сътрудничество, аргументирайки, че "там са хората, които в голяма степен влияят върху решенията в държавата".

"Г-жо Кунева, препъни камъкът на този закон са тези сигнали, в Ирландия може да е така, но там няма такава правна култура, каквато има у нас – предложете нещо по-конкретно за тях", посъветва я той. "Ние не можем да скочим с кралимарковски скок с този закон", заключи Андреев, визирайки възможността за подаване на анонимни сигнали.

Кунева от своя страна посочи, че може да бъде редактирано понятието "неподписани сигнали". Добави и, че авторите на проекта са се съобразили с критиката, че бъдещото антикорупционно ниво трябва да се ръководи от колективен орган, а не еднолично.

"Ние подкрепяме философията на закона и се отнасяме с уважение към труда, който сте положили, г-жо Кунева, като знаем и позицията на ЕС. Но трябва да имаме ефективна правна техника и смятам, че е необходима съвместна група, която да даде материал за консенсусна нагласа. Аз ще се въздържа, но в зала можем да си променим позициите, ако сме консултирани от такава група, която предложих, защото сега има клаузи, които могат да засегнат невинни български граждани", представи позицията на ДПС Янко Янков.

Така законопроектът получи подкрепата само на депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок. Преди да влезе за обсъждане в парламента редактираният вариант на закона "Кунева" отнесе множество критики и от Върховният касационен съд (ВКС), който излезе с позиция, че неяснотите в него са предпоставка за "произвол, популизъм и политически атаки".

Върховните съдии критикуваха въвеждането на анонимни сигнали срещу държавници и политици като възможност за развихряне на "лов на вещици". Преди това неправителствената организация Програма "Достъп до информация" предупреди, че новият закон ще скрие имуществото на близо 100 000 чиновници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #5
  2. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Да не забравяме ,че става въпрос за КОРУПЦИЯТА ПО ВИСОКИТЕ ЕТАЖИ! Основният проблем при проверяващите/репресивни/ органи /полиция, ДАНС, НАП, Митници ,Комисията за конфискация, АДФИ,и най-вече ПРОКУРАТУРАТА, е не какъв сигнал /информация/ ще получат, а КОЙ и как ще борави с него. Експертите /работил съм в едно от изброените/НЯМАТ НЕЗАВИСИМОСТ В МНЕНИЕТО СИ ОТ НАЧАЛНИЦИТЕ СИ, въпреки ,че има такива текстове в законите и процедурите. И сега има такива закони...и нищо. Затова даваме пример с Румъния!Там се "излъгаха " да поставят ЧЕСТНИ хора и те работят добре.

  3. анита хегерланд
    #3

    В България много трудно се пишат закони и се прокарват законопроекти, защото никой не иска да се издигне до духа на Конституцията, а разчита да прокара интересите на собствената си партия, заради която е в политиката и така да получи личните си бонуси. Всички знаем, че Цветанов определя как да гласува ГЕРБ, Ахмет Доган - ДПС... Политическият живот не зависи от коалирането, а от свободата, в която работят партиите. Ако правилата /законът за партиите/ е по-строг и конкретен, ако слага финансирането, законотворчеството, съставянето на кабинет в по-строги рамки, нещата коренно ще се изменят.

  4. Пиша за късопаметните. Преди няколко месеца Кунева в ефир каза, че ще напусне коалицията ако закона на мине. Кое е смешното ли - нагласиха го да не мине без да има против, а само въздържали се, а Кунева сякаш забрави за заканата си. Тя проблем с това няма. Проблемът е за робите. Слугите отново ги цакат.

  5. Uncle Helmut
    #1

    Г-жа Кунева би трябвало да бъде доста по-внимателна и да осъзнае, ако може, че с предлагания от нея проектозакон създава всички предпоставки още първите анонимни/неподписани сигнали, подадени в бъдещото бюро "Антикорупция" да бъдат срещу самата нея.
    Сега тя твърди, че няма проблем да се разглеждат анонимни сигнали, защото "е по-добре да се получава повече информация до Бюрото "Антикорупция", която то да проверява".
    Да речем, законът се приеме в предложения от нея вариант. Какво става след това?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.